Fantazie: Zlatá Sáblíková a postup tenistek na Fed Cupu

Sport Sport, ČTK, vsm
8. 2. 2009 17:03
Hamar, Brno - České sportovkyně dnes měly svůj den. Nejdříve se Martina Sáblíková stala mistryní světa v rychlobruslařském víceboji a později odpoledne porazily české tenistky španělské protihráčky a probojovaly se do semifinále Fed Cupu.
Martina Sáblíková na trati 3000 metrů
Martina Sáblíková na trati 3000 metrů | Foto: Reuters

Již čtyřnásobná mistryně světa Martina Sáblíková víceboj ovládla poprvé v životě především díky skvělému výkonu v závěrečném závodu na 5000 metrů, při kterém své soupeřky doslova deklasovala.

Jednadvacetiletá závodnice již v úvodním závodě na 500 metrů vytvořila český rekord v posledním závodě za sebou druhou Masako Grovesovou nechala zaostat o celých osm vteřin a potvrdila tím svou suverenitu na pětikilometrové trati.

Odpoledne pak hvězdný den pro české sportovkyně pokračoval v Brně, kde české tenistky dvěma výhrami nad Španělskem rozhodly o postupu do semifinále Fed Cupu.

Lucie Šafářová při zápase Fed Cupu proti Španělce Carle Saurezové
Lucie Šafářová při zápase Fed Cupu proti Španělce Carle Saurezové | Foto: Reuters

Nehrající kapitán českého týmu Petr Pála nejprve proti španělské jedničce a čtvrtfinalistce Australan Open Carle Suarezové nasadil odpočatou Lucii Šafářovou, přítelkyni Tomáše Berdycha. Ta Suarezovou porazila za hodinu třicet šest minut 6:4 a 6:3.

Třetí bod, který byl pro postup klíčový, přidala Petra Kvitová. Bez větších problémů zdolala Nuriu Llagosteraovou-Vivesovou ve dvou setech 6:4 a 7:5. Se svou zkušenější soupeřkou si poradila především díky vynikajícímu podání.

Český reprezentační výběr nyní v semifinále potká s vítězem zápasu mezi USA a Argentinou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy