Exekuce nebo zabavovení auta. Tak bojuje Most s dlužníky

ČTK ČTK
12. 4. 2014 13:15
Oproti loňskému roku jsou lidé městu dlužni o 15 milionů korun méně
Foto: Aktuálně.cz

Most - Mostecké radnici se daří výrazně snižovat dluhy za nájemné, pokuty a místní poplatky.

"Ještě na konci loňského roku dlužili lidé městu přes 170 milionů korun, na konci března už to bylo 155,5 milionu," řekl náměstek primátora Luboš Pitín (Mostečané Mostu).

K vymáhání dluhů využívá město exekutory, spolupracuje s finančním úřadem a zabavuje i osobní auta.

Nejvíc, přes 86 milionů, dluží lidé na nájemném za byty a nebytové prostory. Nejvyšší dluhy jsou dlouhodobě na sídlišti Chanov

"Podařilo se nám nárůst dluhů v této oblasti zastavit. Především v Chanově jsme přijali opatření, která pomáhají," řekl Pitín. Lidé z problémového sídliště dostávají nájemní smlouvy na dobu určitou, nájemníky každý týden navštěvují pracovníci sociálního odboru a řeší s nimi i placení nájmů.

Město dluhy vymáhá exekucemi na mzdu nebo účet dlužníků, využívá služeb exekutorů a podle Pitína se osvědčilo také vyuužití institutu daňového řádu. "Spolupracujeme s finančním úřadem, dlužníkům jsou částky strhávány z přeplatků na dani," doplnil Pitín.

Bez auta

Radnice přistoupila i k méně tradičnímu vymáhání dluhů. Lidem, kteří neplatí pokuty za dopravní přestupky, zabavuje auta. Ta pak míří do dražby. "Zabavili jsme již několik aut. Bohužel jde většinou o takové typy vozů, jejichž hodnota se pohybuje v řádu tisíců korun," doplnil primátor Mostu Vlastimil Vozka (Severočeši.cz).

Podle rozborů radnice lidé nejdisciplinovaněji platí místní poplatky, včas je hradí 85 procent lidí. Naopak nejméně ochotně platí za dopravní přestupky a za přestupky proti veřejnému pořádku. V těchto případech zaplatí řádně a včas pouze 20 až 25 procent lidí.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy