Europoslanci mohou svou rodinu zaměstnávat i nadále

Blahoslav Hruška
16. 12. 2008 18:30
Asistenti budou dostávat fixní plat, balík na odměny ale zůstane
Někteří asistenti mají plné ruce práce. Jiné v europarlamentu ještě nikdo nikdy neviděl.
Někteří asistenti mají plné ruce práce. Jiné v europarlamentu ještě nikdo nikdy neviděl. | Foto: Evropská komise

Štrasburk - Zaměstnávat manželku nebo syna jako asistenta bude i nadále v Evropském parlamentu legální.

"Malá domů", tedy fiktivní přelévání příspěvku na asistenty do rodinného rozpočtu, už se ale v budoucnu tolik nevyplatí: nad smlouvami s pomocníky evropských zastupitelů bude dbát finanční oddělení parlamentu, takže asistenti budou odměňováni podle platových tříd.

Vyplývá to z nového režimu pro zaměstnávání a vyplácení odměn poslaneckým asistentům, který dnes europoslanci schválili.

V budoucnu by tak měly zmizet alespoň ty nejokatější zpronevěry vyplývající z tajného auditu, z něhož před časem citoval nizozemský europoslanec Paul van Buitenen.

Jeden z jeho kolegů například ke konci roku zjistil, že neutratil celý příspěvek (na asistenty je to v letošním roce 204 tisíc eur, tedy v přepočtu 5,4 milionu korun - pozn. red.), a tak svému asistentovi vyplatil na vánočních prémiích devatenáctinásobek svého platu.

Nadále ovšem bude možné zaměstnat rodinného příslušníka, kterého v chodbách Evropského parlamentu v Bruselu nebo Štrasburku nikdo neuvidí.

Jak je to možné? Podle nových stanov totiž asistenta nadále úkoluje výhradně europoslanec. A když se rozhodne, že mu stačí například příprava podkladů po e-mailu, nikdo mu to nemůže rozmluvit.

Podle statistik využívá služeb rodiny asi deset procent evropských zákonodárců. Rodinné příslušníky zaměstnávají i někteří čeští europoslanci. Asistentem Jany Bobošíkové (nez.) je její muž Pavel, který jinak v Česku úspěšně podniká ve sklářském průmyslu.

Pro Janu Bobošíkovou pracuje její muž Pavel. Podle europoslankyně kvalifikovaný muž na svém místě.
Pro Janu Bobošíkovou pracuje její muž Pavel. Podle europoslankyně kvalifikovaný muž na svém místě. | Foto: Ondřej Besperát

Duchoň: Myslím to upřímně

Jednou ze tří asistentek Petra Duchoně (ODS) je zase jeho žena Vlasta.

Sama Bobošíková v tom ale problém nevidí. "Rozhodující je kvalifikace, ne nějaká příslušnost. Můj muž mluví čtyřmi jazyky a má zkušenosti z globálního byznysu, plně se na něj mohu spolehnout," řekla před časem Aktuálně.cz.

A podobně to vidí i Duchoň. "Jsou jen dva typy poslanců - jedni nařízení kolem asistentů obcházejí a jiní jdou na věc zpříma, vše vysvětlí a pak ztrácí politické body," objasnil Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Chovatel oznámil úhyn drůbeže vyšší než tři procenta. Hynout začali krocani v halách ve Slepoticích, kde má firma také zázemí.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Státy EU budou dohlížet nad zbraňovým embargem v Libyi, shodli se ministři zahraničí. Mise bude probíhat na moři i ve vzduchu, řekl italský ministr

Státy Evropské unie budou dohlížet na dodržování zbraňového embarga OSN v Libyi prostřednictvím nové mise. Shodli se na tom unijní ministři zahraničí, kteří odmítli možnost obnovení námořní operace Sophia, kterou původně kvůli libyjské krizi zvažovali. Podle italského ministra Luigiho di Maia by měla operace vedle námořního a vzdušného nasazení probíhat i na zemi.

Na potřebě lepší kontroly zákazu dovozu zbraní do Libye se před měsícem v Berlíně shodli politici řady velmocí včetně Ruska, Turecka, Francie, Německa, USA či samotné EU. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell tehdy nevyloučil, že by unijní země mohly vyslat do země sužované konfliktem dvou znepřátelených stran vojáky. Podmínil to však dodržováním příměří, které je stále porušováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy