Europoslanci mohou svou rodinu zaměstnávat i nadále

Blahoslav Hruška
16. 12. 2008 18:30
Asistenti budou dostávat fixní plat, balík na odměny ale zůstane
Někteří asistenti mají plné ruce práce. Jiné v europarlamentu ještě nikdo nikdy neviděl.
Někteří asistenti mají plné ruce práce. Jiné v europarlamentu ještě nikdo nikdy neviděl. | Foto: Evropská komise

Štrasburk - Zaměstnávat manželku nebo syna jako asistenta bude i nadále v Evropském parlamentu legální.

"Malá domů", tedy fiktivní přelévání příspěvku na asistenty do rodinného rozpočtu, už se ale v budoucnu tolik nevyplatí: nad smlouvami s pomocníky evropských zastupitelů bude dbát finanční oddělení parlamentu, takže asistenti budou odměňováni podle platových tříd.

Vyplývá to z nového režimu pro zaměstnávání a vyplácení odměn poslaneckým asistentům, který dnes europoslanci schválili.

V budoucnu by tak měly zmizet alespoň ty nejokatější zpronevěry vyplývající z tajného auditu, z něhož před časem citoval nizozemský europoslanec Paul van Buitenen.

Jeden z jeho kolegů například ke konci roku zjistil, že neutratil celý příspěvek (na asistenty je to v letošním roce 204 tisíc eur, tedy v přepočtu 5,4 milionu korun - pozn. red.), a tak svému asistentovi vyplatil na vánočních prémiích devatenáctinásobek svého platu.

Nadále ovšem bude možné zaměstnat rodinného příslušníka, kterého v chodbách Evropského parlamentu v Bruselu nebo Štrasburku nikdo neuvidí.

Jak je to možné? Podle nových stanov totiž asistenta nadále úkoluje výhradně europoslanec. A když se rozhodne, že mu stačí například příprava podkladů po e-mailu, nikdo mu to nemůže rozmluvit.

Podle statistik využívá služeb rodiny asi deset procent evropských zákonodárců. Rodinné příslušníky zaměstnávají i někteří čeští europoslanci. Asistentem Jany Bobošíkové (nez.) je její muž Pavel, který jinak v Česku úspěšně podniká ve sklářském průmyslu.

Pro Janu Bobošíkovou pracuje její muž Pavel. Podle europoslankyně kvalifikovaný muž na svém místě.
Pro Janu Bobošíkovou pracuje její muž Pavel. Podle europoslankyně kvalifikovaný muž na svém místě. | Foto: Ondřej Besperát

Duchoň: Myslím to upřímně

Jednou ze tří asistentek Petra Duchoně (ODS) je zase jeho žena Vlasta.

Sama Bobošíková v tom ale problém nevidí. "Rozhodující je kvalifikace, ne nějaká příslušnost. Můj muž mluví čtyřmi jazyky a má zkušenosti z globálního byznysu, plně se na něj mohu spolehnout," řekla před časem Aktuálně.cz.

A podobně to vidí i Duchoň. "Jsou jen dva typy poslanců - jedni nařízení kolem asistentů obcházejí a jiní jdou na věc zpříma, vše vysvětlí a pak ztrácí politické body," objasnil Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Policisté u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy

Policisté v Kunovicích u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy v průmyslovém areálu. Policie o tom informovala na Twitteru. Na místo míří pyrotechnik. Podle dostupných informací se evakuace týká areálu letecké továrny na západním okraji města. Sídlí v něm několik firem.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy