reklama
 
 

Europoslanci mohou svou rodinu zaměstnávat i nadále

16. 12. 2008 18:30
Asistenti budou dostávat fixní plat, balík na odměny ale zůstane

Štrasburk - Zaměstnávat manželku nebo syna jako asistenta bude i nadále v Evropském parlamentu legální.

"Malá domů", tedy fiktivní přelévání příspěvku na asistenty do rodinného rozpočtu, už se ale v budoucnu tolik nevyplatí: nad smlouvami s pomocníky evropských zastupitelů bude dbát finanční oddělení parlamentu, takže asistenti budou odměňováni podle platových tříd.

Vyplývá to z nového režimu pro zaměstnávání a vyplácení odměn poslaneckým asistentům, který dnes europoslanci schválili.

V budoucnu by tak měly zmizet alespoň ty nejokatější zpronevěry vyplývající z tajného auditu, z něhož před časem citoval nizozemský europoslanec Paul van Buitenen.

Jeden z jeho kolegů například ke konci roku zjistil, že neutratil celý příspěvek (na asistenty je to v letošním roce 204 tisíc eur, tedy v přepočtu 5,4 milionu korun - pozn. red.), a tak svému asistentovi vyplatil na vánočních prémiích devatenáctinásobek svého platu.

Nadále ovšem bude možné zaměstnat rodinného příslušníka, kterého v chodbách Evropského parlamentu v Bruselu nebo Štrasburku nikdo neuvidí.

Jak je to možné? Podle nových stanov totiž asistenta nadále úkoluje výhradně europoslanec. A když se rozhodne, že mu stačí například příprava podkladů po e-mailu, nikdo mu to nemůže rozmluvit.

Podle statistik využívá služeb rodiny asi deset procent evropských zákonodárců. Rodinné příslušníky zaměstnávají i někteří čeští europoslanci. Asistentem Jany Bobošíkové (nez.) je její muž Pavel, který jinak v Česku úspěšně podniká ve sklářském průmyslu.

Duchoň: Myslím to upřímně

Jednou ze tří asistentek Petra Duchoně (ODS) je zase jeho žena Vlasta.

Sama Bobošíková v tom ale problém nevidí. "Rozhodující je kvalifikace, ne nějaká příslušnost. Můj muž mluví čtyřmi jazyky a má zkušenosti z globálního byznysu, plně se na něj mohu spolehnout," řekla před časem Aktuálně.cz.

A podobně to vidí i Duchoň. "Jsou jen dva typy poslanců - jedni nařízení kolem asistentů obcházejí a jiní jdou na věc zpříma, vše vysvětlí a pak ztrácí politické body," objasnil Aktuálně.cz

autor: Blahoslav Hruška | 16. 12. 2008 18:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama