Europe is headed for Muslim future, says Czech Cardinal

Martin Novák Simona Holecová, Martin Novák
6. 1. 2009 16:20
Head of the Czech Roman Catholic Church Miloslav Vlk talks to Aktuálně.cz about Christian values, Islam and Europe dying out
Cardinal Vlk
Cardinal Vlk | Foto: Ludvík Hradilek

Prague - Twenty years following the fall of communism the Czech Republic is at EU's helm.

But so far the EU member states have failed to agree on the form of the EU constitution.

Cardinal Miloslav Vlk, the head of the Czech Roman Catholic Church, is adamant that behind the failure to adopt the euro-treaty is the absence of what Europe feels natural about - Christian values.

"When the Irish said No to the Lisbon Treaty, they said it because the European Union and Lisbon Treaty have dropped the Christian roots," said Cardinal Vlk in an interview for Aktuálně.cz.

Cardinal Vlk pointed out that it was Christian politicians that came up with the idea of unified Europe. Italian politician and founder of the Christian Democratic Party Alcide De Gasperi, former French Prime Minister Robert Schuman and German statesman Konrad Adenauer are regarded as founders of the European Union.

In the interview Vlk links the European Union's flag to Christian values. The flag consisting of twelve stars on a blue background was admittedly inspired by the Bible. In Vlk's view the circle of stars refers to the twelve-star halo of the Virgin Mary.

Cardinal Vlk was quick to mention the flag was adopted on December 8, a day which celebrates the feast of the Immaculate Conception of Virgin Mary.

The EU flag bears a striking similarity to the image of Virgin Mary, says Cardinal Vlk
The EU flag bears a striking similarity to the image of Virgin Mary, says Cardinal Vlk | Foto: Wikipedia.org

Family values missing

As a former head of the Council of Bishops' Conferences of Europe, Cardinal Vlk protested against the Nice Treaty, which was signed by the European leaders in 2001 in the town of Nice, France. According to him, the Treaty curtailed the freedom of religion and the definition of family was poorly based on Christian values.

Cardinal Vlk expressed strong disapproval of Islamic fundamentalism. "It is abuse of the Quran in the name of power. Islamic fundamentalism sets if someone does not live according to God, he must be killed. That is absurd," said Cardinal Vlk.

He believes in the dialogue between Christians and Muslims but "in terms of culture and opinions Islam is medieval".

"I do not want to sound negative... but in Islam a religion assumes the position of the state power and rules the people. Our European Christian experience proved that it is not the right way," said Cardinal Vlk. 

Dying out

Demographically dying out, Cardinal Vlk expects Europe to become markedly more Muslim in the 21st century because of the low fertility of Europeans the majority of whom are non-believers.

"Muslims in Europe have much more children than Christian families. That is why demographers have been trying to come up with a time when Europe will become Muslim," Cardinal Vlk claimed.

While European Muslims are living their religion, Europeans are "pagans, as they do not respect their religion". To face the danger of dying out, Europe needs to install a program of spiritual rehabilitation.

"If we do not restore Europe in terms of Christian values, we will surely die out," Cardinal Vlk said.


 

 

Právě se děje

před 26 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy