EU se shodla: Pracovní doba bude maximálně 48 hodin

mih
10. 6. 2008 11:50
Směrnice má v ČR vyřešit potíže s přesčasy lékařů

Lucemburk - Po několika letech složitých jednání se Evropská unie dohodla na maximální výši týdenní pracovní doby a dalších pravidlech pracovního trhu.

Ministři práce a sociálních věcí členských zemí EU se pod taktovkou eurokomisaře Vladimíra Špidly shodli, že maximální pracovní doba za týden bude 48 hodin. Pokud však zaměstnanci budou chtít, budou moci pracovat přes čas, a to dalších 12 hodin.

Bude-li součástí zaměstnancovy pracovní doby pohotovost, může odpracovat až 65 hodin týdně.

Do délky pracovní doby se však započítává jen takzvaná aktivní pohotovost. Naopak pasivní pohotovost - což je třeba případ, kdy je zaměstnanec pouze k dispozici na telefonu - se do celkové pracovní doby počítat nebude.

Podle předsedy českých zdravotnických odborů Jiřího Schlangera toto ustanovení může znamenat spory při dalším projednávání v Evropském parlamentu. "Podobné spory, jako jestli je pasivní část pohotovosti součástí pracovní doby, už dříve řešil Evropský soudní dvůr. Dá se předpokládat, že po schválení tohoto nařízení spory budou pokračovat," řekl Schlanger.

Vladimír Špidla
Vladimír Špidla | Foto: Ludvík Hradilek

Server ceskenoviny.cz citoval českého ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase, podle kterého je dohoda pro Česko výhodná, protože umožňuje vyřešit problémy s přesčasy pracovníků zejména ve zdravotnictví. Lékaři totiž mají podle nynější legislativy, která vychází z dosavadních nařízení EU, výrazně omezený počet přesčasových hodin.

Součástí nejnovější dohody ministrů EU je i určení pravidel pro takzvané "dočasné zaměstnance", kterým práci zprostředkovala agentura. Od prvního pracovního dne by pro ně měly platit stejné podmínky jako pro ostatní zaměstnance.

Dohodnutá stanoviska ještě musí posvětit Evropský parlament. Poté budou muset jednotlivé státy EU podle směrnice změnit vlastní legislativu.

Foto: Aktuálně.cz
Další zprávy o EU čtěte v EURORUBRICE Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 10 minutami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

před 52 minutami

Ministerstvo kultury převezme Památník ticha, Štingl už ho nechce

Ministerstvo kultury převezme Památník ticha v pražských Bubnech, který připomíná transporty českých Židů do Terezína za druhé světové války. Na Twitteru to oznámil ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek. O konkrétní formě převzetí bude teprve jednat se zakladatelem Pavlem Štinglem. Dle dokumentaristy, jenž s myšlenkou přebudovat nepoužívané nádraží na památník před lety přišel, stát a město k věci přistupují nesystémově. V rozhovoru pro Deník N tento týden Štingl řekl, že pokud stát nebo město památník do 27. ledna nepřevezmou, s jeho provozováním skončí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Paříži podle odborů demonstrovaly proti penzijní reformě statisíce lidí, podle úřadů jen desetitisíce

V Paříži i dalších velkých francouzských městech dnes statisíce lidí demonstrovaly proti kontroverzní penzijní reformě prezidenta Emmanuela Macrona. Odborové svazy protesty svolaly při příležitosti projednávání reformy ve francouzské vládě. Ta dnes zákony spojené s reformou schválila a norma tak zamíří do parlamentu, informovala agentura AFP.

Podle odborové organizace CGT se v celé Francii sešlo 1,3 milionu lidí, přičemž jen v Paříži jich bylo přes 350 000. Francouzské ministerstvo vnitra uvádí výrazně odlišná čísla. Podle úřadů se po celé zemi sešlo 249 000 lidí, z toho v hlavním městě 31 000. Dnešní demonstrace tedy byla početnější než poslední protesty ze 16. ledna. Účastníků však bylo znatelně méně, než na začátku protestního hnutí 5. a 17. prosince, poznamenala AFP.

Další zprávy