EU se shodla: Pracovní doba bude maximálně 48 hodin

mih
10. 6. 2008 11:50
Směrnice má v ČR vyřešit potíže s přesčasy lékařů

Lucemburk - Po několika letech složitých jednání se Evropská unie dohodla na maximální výši týdenní pracovní doby a dalších pravidlech pracovního trhu.

Ministři práce a sociálních věcí členských zemí EU se pod taktovkou eurokomisaře Vladimíra Špidly shodli, že maximální pracovní doba za týden bude 48 hodin. Pokud však zaměstnanci budou chtít, budou moci pracovat přes čas, a to dalších 12 hodin.

Bude-li součástí zaměstnancovy pracovní doby pohotovost, může odpracovat až 65 hodin týdně.

Do délky pracovní doby se však započítává jen takzvaná aktivní pohotovost. Naopak pasivní pohotovost - což je třeba případ, kdy je zaměstnanec pouze k dispozici na telefonu - se do celkové pracovní doby počítat nebude.

Podle předsedy českých zdravotnických odborů Jiřího Schlangera toto ustanovení může znamenat spory při dalším projednávání v Evropském parlamentu. "Podobné spory, jako jestli je pasivní část pohotovosti součástí pracovní doby, už dříve řešil Evropský soudní dvůr. Dá se předpokládat, že po schválení tohoto nařízení spory budou pokračovat," řekl Schlanger.

Vladimír Špidla
Vladimír Špidla | Foto: Ludvík Hradilek

Server ceskenoviny.cz citoval českého ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase, podle kterého je dohoda pro Česko výhodná, protože umožňuje vyřešit problémy s přesčasy pracovníků zejména ve zdravotnictví. Lékaři totiž mají podle nynější legislativy, která vychází z dosavadních nařízení EU, výrazně omezený počet přesčasových hodin.

Součástí nejnovější dohody ministrů EU je i určení pravidel pro takzvané "dočasné zaměstnance", kterým práci zprostředkovala agentura. Od prvního pracovního dne by pro ně měly platit stejné podmínky jako pro ostatní zaměstnance.

Dohodnutá stanoviska ještě musí posvětit Evropský parlament. Poté budou muset jednotlivé státy EU podle směrnice změnit vlastní legislativu.

Foto: Aktuálně.cz
Další zprávy o EU čtěte v EURORUBRICE Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy