EU chystá bič na řidiče. Pokutám v cizině se nevyhnou

Blahoslav Hruška
20. 3. 2008 12:15
Vymahatelnost umožní elektronická databáze
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Brusel - Projeli jste v Německu křižovatku na červenou? A nezastavila vás policie? Pak máte pravděpodobně vyhráno: i kdyby vás zachytila kamera, německé úřady nepřijdou na to, na koho je auto registrováno.

Jenže s tím by teď měl být konec. Evropská komise se totiž dohodla na návrhu směrnice, která umožní stíhání závažných dopravních přestupků v rámci celé EU.

Kromě jízdy na červenou půjde o rychlou jízdu a alkohol za volantem, postihu se nevyhne ani řidič, který se za jízdy nepřipoutá. Právě tyto čtyři časté přestupky totiž podle evropských statistik mohou za téměř tři čtvrtiny úmrtí na silnicích.

A jak hříšníka policie dopadne? Elektronicky. Do tří let by totiž měla vzniknout elektronická databáze umožňující hlášení o přestupcích.

Hříšník z Česka by tak nezůstal anonymní, protože podle nové legislativy by k SPZ vozidla musely české úřady povinně dodat jméno a adresu z české registrace.

Systém výměny informací o řidičích dosud funguje na základě dohody ve státech Beneluxu.

Komise chce snížit úmrtnost na silnicích. Vymahatelnost pokut k tomu prý přispěje.
Komise chce snížit úmrtnost na silnicích. Vymahatelnost pokut k tomu prý přispěje. | Foto: HZS Královehradeckého kraje

Sousední Rakousko pak nově umožňuje, aby správní úřady vymáhaly od rakouských řidičů také pokuty, které dostali v zahraničí. Podmínkou ovšem je, že si policie v cizí zemi nejprve sama zjistí provinilcovu totožnost.

Brusel si od nové směrnice, kterou ale musí ještě schválit členské země unie a europarlament, slibuje ohleduplnější jízdu na silnicích a konec diskriminace tuzemských řidičů, kteří se na rozdíl od cizinců pokutě a ztrátě bodů nevyhnou.

Václav Špička z Autoklubu ČR se domnívá, že by opatření pomohlo i bezpečnosti na českých silnicích. "Například němečtí řidiči jezdí doma ukázněně, zatímco u nás zhusta porušují předpisy," řekl Aktuálně.cz.

Sjednocování dopravní legislativy v Evropě je podle Špičky trendem, který by napomohl všem řidičům.

 

 

Právě se děje

Další zprávy