Emise? Ať spoří jiní, vzkázali Maďaři do Bruselu

Reuters,bh
28. 5. 2008 13:10
Nové země unie chtějí další úlevy
Kouř z uhlelné elektrárny. Peking
Kouř z uhlelné elektrárny. Peking | Foto: Reuters

Brusel - Konec rozdávání emisních povolenek zdarma a současně pětinové snížení emisí oxidu uhličitého oproti roku 1990. Tak by měla podle Bruselu Evropa vypadat v roce 2020.

Jenže plán na zelenější a ekologickou Evropu dostává další trhliny.

Poté, co energetické společnosti pohrozily zdražením elektřiny a zástupci těžkého průmyslu zase odchodem do zemí, která přísná emisní kritéria nemají, ozvaly se proti harmonogramu úspor také některé nové členské státy.

Přestože rámcové přerozdělení balíku úspor mezi jednotlivé země padlo již v březnu, požadují Maďarsko, Slovensko,Bulharsko, Rumunsko a Pobaltí benevolentnější limity pro své země.

Čtěte více: Zelený eurobatoh - Česko uskromňování nečeká

Důvod? Po roce 1990 totiž masivně investovaly do zastaralých elektráren a fabrik chrlících tuny nebezpečných zplodin. Na řadě jsou tak především státy, které dosud pokulhávají. Zejména Španělsko, Portugalsko nebo Řecko.

Hliník, cement, elektřina. Kvůli platbám za emise bude všechno dražší, varují průmyslové svazy.
Hliník, cement, elektřina. Kvůli platbám za emise bude všechno dražší, varují průmyslové svazy. | Foto: Ondřej Besperát

"Do roku 2005 se už zrealizovala významná část dvacetiprocentního cíle, konkrétně 7,9 procent," citovala agentura Reuters z návrhu, který chce Budapešť předložit příští týden na zasedání ministrů životního prostředí.

Sedm zemí požaduje  tedy "náležité uznání a zhodnocení".

Proti přechodu na plné obchodování s emisemi namísto přerozdělování povolenek zdarma se již dříve hlasitě ozvalo sousední Slovensko i Polsko.

Čtěte více: Slovensko se zlobí na EU. Kvůli emisím

"Návrh EU Polsku vůbec neprospěje. Výrazně poškodí náš průmysl a sníží životní úroveň," řekl polský ministr pro životní prostředí Maciej Nowicki.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy