Sežeň si pomoc. Musk se dosud nejtvrději opřel do Zelenského a spustil bouři reakcí

lis lis
2. 10. 2023 16:37
Volodymyr Zelenskyj jako meme frustrovaného chlapce s vystouplou žílou na čele. Nejbohatší muž světa Elon Musk na své sociální sítí X (dříve Twitter) zesměšnil ukrajinského prezidenta. Příspěvek vyvolal vlnu pobouření na sociálních sítích. "Sežeň si pomoc," odpověděl Muskovi například bývalý příslušník CIA John Sipher.
Elon Musk na sociální síti X zesměšnil Volodymyra Zelenského | Video: Aktuálně.cz

Majitel sociální sítě X (dříve Twitter) v neděli večer zveřejnil upravenou verzi známého memu - na té původní se vyskytoval blonďatý student ve školní lavici s vystouplou žílou na čele. Musk obličej chlapce ale nahradil ukrajinským prezidentem a k příspěvku napsal: "Když už je to pět minut a ty jsi ještě nepožádal o miliardu dolarů na pomoc."

Musk fotografií narážel na aktuální krizi kvůli financování pomoci pro Ukrajinu ze strany USA. Americký Kongres o víkendu schválil zákon o nouzovém financování na příštích 45 dní. Nakonec ale nezahrnoval šest miliard dolarů (zhruba 140 miliard korun) na vojenskou pomoc Ukrajině, které obsahoval dřívější návrh předložený demokraty. Proti této pomoci se v americkém Kongresu postavila část republikánů.

Tweet nejbohatšího muže zesměšňující těžkou situaci na Ukrajině vyvolal na sociálních sítích pobouření. "Proč se vysmíváte statečnému vůdci, který vede svůj národ v jeho hrdinném boji za svobodu? Že se nestydíte," napsalo sdružení Republikáni proti Trumpovi. "Protože Zelenskyj se odvážil postavit Putinovi a Elon to nikdy nedokázal," reagovala na jejich příspěvek novinářka Julia Davisová, která se dlouhodobě věnuje sledování ruské propagandy.

Musk kvůli Ukrajině kritizoval Bidenovu administrativu opakovaně. Minulý měsíc například napsal k ukrajinské protiofenzivě: "Tolik smrti za tak málo." Zřejmě tak chtěl podpořit příspěvek svého přítele a podnikatele Davida Sackse, který právě americkou podporu Ukrajině kritizoval.

Musk na začátku invaze patřil k hlavním podporovatelům Ukrajiny. Nezůstal navíc jen u slov podpory a zemi poskytl zadarmo připojení k satelitnímu systému Starlink. Díky tomu mohli Ukrajinci například útočit drony na loďstvo či pěchotu agresora.

Postupně ale Muskovy sympatie vyprchaly a v posledních měsících svými vyjádřeními již bránícímu se státu spíše škodí. Poslední zesměšňující koláž Zelenského je dosud pravděpodobně nejtvrdším výpadem, který naznačuje, že Muskova podpora Ukrajiny se překlopila ve zjevné antipatie.

Elon Musk natáčel živé video s Teslou. V kritický okamžik ho vůz zklamal (31. 8. 2023)

Elon Musk natáčel živé video s Teslou. Auto ho v kritický okamžik zklamalo | Video: X.com/Elon Musk
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy