Elektronický nos pomůže najít nádory

Jan Červenka
9. 9. 2008 8:47
Zařízení bylo původně určeno pro vesmírné mise
Hledání nádoru (ilustrační foto)
Hledání nádoru (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Pasadena - Elektronický nos, přístroj, který měl původně na palubách raketoplánů "vyčmuchávat" úniky nebezpečných látek, se možná brzy přestěhuje do nemocnic.

Ve zdravotnických zařízeních by mohl pomáhat při zjišťování některých látek, které vylučují rakovinné buňky, napsal časopis New Scientist.

Podle vodivosti pozná chemikálii

Vynález se jmenuje ENose, byl zkonstruován v laboratořích americké kosmické agentury NASA v Pasadeně a funguje následovně: přístroj obsahuje tenké polymerové vrstvy, jejichž elektrická vodivost se mění v závislosti na tom, jakou chemickou látku zachytí.

Původně byl přístroj určen pro detekci čpavku na palubě kosmické lodi, nyní by mohl pomáhat při operacích, u nichž je obtížné najít a ohraničit rakovinnou tkáň. Chirurgové se v těchto případech musí spoléhat zejména na vlastní oči a rentgenové snímky pořízené před operací.

Vidět nestačí

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Jenže například mozková tkáň se od některých typů nádorů odlišuje velice obtížně, nádory navíc po otevření lebky mohou změnit tvar, takže není možné se přesně orientovat podle rentgenových snímků. Je však nutné odstranit nádor kompletně, a přitom nezpůsobit poškození mozku.

Elektronický nos již jednou obstál v praxi, když při testech ve zdravotnickém centru City of Hope v kalifornském Durate správně diagnostikoval rakovinu plic poté, co analyzoval dech pacientů.

Odborníci předpokládají, že s pomocí ostatních zobrazovacích metod by mohli vytvořit velmi přesná zařízení, která by dokázala přesně zmapovat, kde se nádor nachází.

Objev byl představen na konferenci Společnosti pro mapování mozku a plánování chirurgických zákroků v Los Angeles.

Kromě rakoviny i psychické poruchy

Konference s podobným zaměřením se konala i před dvěma lety v Praze. Tehdy byla jedním z hlavních témat analýza dechu pacientů při diagnostikování například rakoviny jícnu, plic, cukrovky nebo poruch ledvin.

Vyvíjené přístroje dokáží poznat zánět žaludku či vředů podle přítomnosti bakterie Helicobacter pylori, při cukrovce se v dechu pacienta objeví aceton. Podle výzkumu se ve složení vydechovaného vzduchu projeví i některé psychické poruchy, například schizofrenie.

Na vývoji těchto senzorů se podílejí vědci z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd v Praze.

Podrobněji čtěte:
Rakovina plic? Lékař ji časem pozná z dechu

 

Právě se děje

před 10 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann. Třetí čtvrtinu Češi vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy