Elektronická kůže zbaví pacienty nepohodlných drátů

Věda a Příroda
13. 8. 2011 7:00
Nová technologie by mohla zlepšit podmínky pacientů a zjednodušit práci lékařů
Konec kabelů a drátů v nemocnicích?
Konec kabelů a drátů v nemocnicích? | Foto: John Rogers, University of Illinois

Champaign, Illinois - Mnoho kabelů a drátů, nezbytných pro sledování tělesných funkcí pacientů v nemocnicích, by mohla v blízké budoucnosti nahradit jedna jediná drobná "náplast".

Vědcům na University of Illinois se podařilo vyvinout zařízení, které je - kromě sběru dat o pacientovi, jejich vyhodnocování či spojení s dalšími přístroji - také schopné komunikace s dalšími přístroji. Jeho hlavní výhodou je však snadnost a pohodlnost použití.

Osvobození od drátů a kabelů

Výsledky týmu profesora Johna A. Rogerse publikoval časopis Science. Představuje obvod složený z vláken, která mu umožňují se libovolně deformovat, ohýbat či natahovat, a chovat se tak podobně jako samotná kůže.

Na tento tenký, gumový podklad pak experti umístili různá čidla, tranzistory, bezdrátové vysílače a další zařízení. Energii toto zařízení získává ze solárních článků.

Jako náplast nebo tetování

Jeho aplikace je navíc velmi jednoduchá - tato "náplast" je přidělána na tenkou vrstvu, tvořenou ve vodě rozpustným plastem, a poté připevněna na kůži pomocí vody, tedy stejně jako v případě dočasného tetování.

Zajímavá je i možnost tato drobná elektronická zařízení přímo na podobné tetování umístit, a celé zařízení tak zamaskovat.

Umístění podobných přístrojů na kůži pak nabízí mnoho potenciálních možností využití - ať už se jedná třeba o elektroencephalographii (měření mozkové činnosti), či elektromyographii (měření činnosti svalů). Není tu navíc ani potřeba používat žádné další - dnes nezbytné a obtěžující či zkreslující - příslušenství, ať už se jedná o gely, dráty, pásky a další.

Nová technologie tak, kromě jiného, umožní sledovat pacienty za opravdu přirozených podmínek a ne "obalené" dráty a omezené v pohybu.

Blízko k praktickému využití?

Celý obvod se díky své vláknité struktuře chová jako skutečná kůže.
Celý obvod se díky své vláknité struktuře chová jako skutečná kůže. | Foto: John Rogers, University of Illinois

Sledováním tělesných funkcí nemocných však možnosti zařízení nekončí. U pacientů se svalovými či nervovými poruchami je lze využít ke komunikaci s počítači. Jsou také schopné vnímat pohyb svalů na krku a eventuelně je převádět do jednoduché řeči.

Ani potenciální využití v praxi, tedy přímo na pacientech, není daleko. Společnost mc10, spoluzaložená právě profesorem Rogersem, již pracuje na komercializaci a zpřístupnění některých částí této technologie.

Kromě toho probíhá další výzkum a vývoj, zaměřený zejména na sjednocení jednotlivých součástek komplexu a vytvoření funkčního systému, schopného navíc využívat wi-fi rozhraní.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy