Zrušte bankovky s vysokou hodnotou, vyzývá bankéř. Pomáhají zločincům

ČTK ČTK
8. 2. 2016 15:19
Ironií je, že zločincům tyto bankovky poskytují samy státy, říká bývalý šéf banky Standard Chartered Peter Sands. Bankovky s vysokou nominální hodnotou - například 50 liber, 100 dolarů nebo 500 eur - u sebe přitom v době elektronických plateb a bezkontaktních karet nosí stále méně běžných spotřebitelů.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Londýn - Bankovky s vysokou nominální hodnotou, například 50 liber, 100 dolarů nebo 500 eur, by měly být zakázány, usnadnilo by to boj s kriminalitou. Bývalého šéfa banky Standard Chartered Peter Sands cituje ekonomický deník Financial Times.

Bankovky o takto vysoké nominální hodnotě u sebe v době elektronických plateb a bezkontaktních karet nosí stále méně běžných spotřebitelů. Hotovost ale do velké míry pořád hraje prim v podsvětí, mezi teroristy, pašeráky drog či daňovými podvodníky. Kdyby byly bankovky s vysokou hodnotou staženy z oběhu, zločincům by to podle Sandse mohlo zase o něco více zkomplikovat život.

"Bankovky s vysokou nominální hodnotou hrají malou roli ve fungování legitimní ekonomiky, zato v nelegální ekonomice mají roli klíčovou. Ironií je, že zločincům je poskytují samy státy," uvedl Sands.

Snaha limitovat pohyb některých bankovek se zatím omezovala na jednotlivé země. Například Londýn v roce 2010 požádal britské banky, aby přestaly obchodovat s pětiseteurovými bankovkami. Vládní studie totiž ukázala, že je používají hlavně zločinci. Evropská komise minulý týden uvedla, že v rámci zásahu proti financování terorismu roli těchto "velmi žádaných" bankovek prošetří.

Sands nyní apeluje na státy skupiny G20, aby se záležitostí zabývaly, než se v září sjedou na summitu v Číně. Dá se ale předpokládat, že návrh narazí na odpor především mezi některými skupinami, které se obávají, že zrušení nejhodnotnějších forem papírové měny je dalším krokem k takzvané bezhotovostní společnosti, ve které by banky a vlády mohly získat větší kontrolu nad osobními financemi.

 

Právě se děje

Další zprávy