Zrod destilačního krále. Začátky Rudolfa Jelínka byly těžké, osud tragický

Zrod destilačního krále. Začátky Rudolfa Jelínka byly těžké, osud tragický
Po válce se bratři Zdeněk a Jiří Jelínkovi ujali řízení firmy, bohužel starší Zdeněk již v roce 1946 zemřel na následky válečných útrap. Jak uvádí společnost R. Jelínek, mladšímu Jiřímu se poté podařilo navázat na předválečné obchodní úspěchy.
Výrobky byly nakonec označeny hechšerem, tedy potvrzením toho, že jsou skutečně košer. Sladkowski uvádí, že tentýž postup je prováděn dodnes. (Reklamní snímek košer pesachové slivovice, 60. léta)
Rudolf Jelínek přišel na začátku 30. let s novým výrobním plánem. Košer pálenky. "To předpokládalo přítomnost pověřeného zástupce židovské obce, který dozoroval výrobní proces, a to od začátku až do konce, tedy od výběru surovin až po uložení do sudů," uvádí Sladkowski. (Etiketa slivovice Rudolf Jelínek, 30. léta)
V roce 1984 zdevastoval budovu destilace výbuch a následný požár. Po rekonstrukci zůstaly v této budově už jen sklady, píše Sladkowski. (Stáčení miniatur v egalizaci, asi 1977)
Foto: Aktuálně.cz, Reprotofoto z knihy Marcela Sladkowskiho "Království slivovice - Osudy palírníků a palíren ve Vizovicích" vydané v roce 2005 a později dále publikované v rozšířeném vydání v roce 2014, společností RUDOLF JELÍNEK a.s., Archiv společnosti RUDOLF JELÍNEK a. s.
Dan Poláček Johana Kofroňová Dan Poláček, Johana Kofroňová
9. 7. 2022 12:38
Palírna Jelínek je paradoxně starší než její "zakladatel". Před více než 130 lety ji ustavil Zikmund Jelínek, který ji poté předal synům. Jedním z nich byl Rudolf Jelínek, po kterém se společnost dodnes jmenuje. A právě on se zasloužil o zásadní rozvoj firmy ve 20. a 30. letech. Jelínkova palírna začala ve Vizovicích a právě tam jsou sady, ze kterých dodnes společnost sklízí švestky na slivovici.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Bývalý šéf Theranosu Balwani půjde za podvod na 13 let do vězení

Soud poslal na téměř 13 let do vězení bývalého prezidenta farmaceutické společnosti Theranos Rameshe "Sunnyho" Balwaniho. Odsouzen byl za podvod vůči investorům, zákazníkům i pacientům. Informovala o tom agentura AP.

V listopadu přitom za stejný čin poslal soud do vězení i zakladatelku Theranosu Elizabeth Holmesovou, té udělil trest v délce 11 let a tři měsíce. Firma Theranos slibovala revoluci v medicíně, konkrétně technologii výrazně zjednodušující krevní testy, která se později ukázala jako vadná.

Společnost Theranos, která byla založena v roce 2003, vyvíjela technologii pro laboratorní analýzu, při které by místo klasických odběrů stačila jediná kapka krve. Pochybnosti se objevily, když americký list The Wall Street Journal začal na podzim 2015 zveřejňovat sérii článků, ve kterých bývalí zaměstnanci tvrdili, že krevní testy prováděné Theranosem jsou nespolehlivé. Z podvodů byla obviněna právě zakladatelka firmy Holmesová a její milenec, bývalý prezident společnosti Ramesh Balwani.

Zdroj: ČTK
Další zprávy