Zpřísnění emisních testů může zastavit výrobu některých aut, varuje sdružení

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 10. 2015 21:25
Podle Evropského sdružení výrobců automobilů mohou některé vozy s dieselovým pohonem zdražit natolik, že si je už zákazníci nebudou moct dovolit. Ceny vozů se zvýší v případě, že dojde na chystané zpřísnění emisních testů. Na zasedání ministrů EU minulý týden zaznělo, že striktnější pravidla by mohla platit už od příštího roku. To je však podle sdružení nereálné.
Emise, výfuk, kouř z výfuku, ilustrační foto
Emise, výfuk, kouř z výfuku, ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Frankfurt - Některé osobní vozy s naftovým motorem by kvůli uspěchanému zpřísnění emisních testů mohly zdražit natolik, že se stanou pro zákazníky finančně nedostupnými a výrobci je budou muset přestat vyrábět.

V pondělí na to upozornilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).
Nepřímo tím přiznalo, že řada dieselových aut není v běžném provozu schopna plnit normy pro emise toxických oxidů dusíku. O nadměrných emisích z naftových vozů se dosud mluvilo hlavně v souvislosti se skandálem německé automobilky Volkswagen, která přiznala, že manipulovala s měřením emisí.

"Automobilový průmysl se shoduje na tom, že by testy emisí měly odrážet podmínky ve skutečném provozu, a volá po tom léta. Je ale důležité postupovat tak, aby se výrobcům umožnilo naplánovat a zavést nezbytné změny," uvedla ACEA podle agentury Reuters.

Naftové osobní vozy mají na evropském automobilovém trhu zhruba poloviční podíl a Evropa je jedinou vyspělou oblastí světa, kde mají tak silné zastoupení. Vedle vysokých daní na benzin k jejich rozšíření od přelomu tisíciletí přispěla politická podpora výroby aut s nižší spotřebou, a tím i nižšími emisemi oxidu uhličitého. Podle expertů ale tyto vozy s nižší spotřebou a menšími uhlíkovými emisemi nevyhnutelně vypouštějí mnohem více zdraví škodlivých oxidů dusíku.

Nové podmínky už od nového roku?

Evropská komise zvyšuje po skandálu Volkswagenu tlak na automobilky, aby urychleně zařídily snížení emisí u naftových automobilů při běžném provozu, nikoli jen v testovacích zařízeních. Minulý týden zazněly na zasedání ministrů zemí EU hlasy požadující zavedení testů emisí v reálném provozu už od roku 2016.

Takový požadavek označili jiní, včetně českého ministra dopravy Dana Ťoka, za nerealistický a nedosažitelný. Český ministr také připustil, že automobilky mohou být do obcházení emisních norem "vyprovokovány" tlakem nejrůznějších norem a předpisů.

"ACEA nadále zdůrazňuje potřebu takového harmonogramu zavádění nových podmínek testování, který bude brát ohled na dnešní technickou a ekonomickou realitu," uvedlo sdružení. "Bez realistického časového rámce by se některé dieselové modely mohly stát nedostupnými, což by výrobce donutilo stáhnout je z prodeje," uvedla ACEA. To by podle ní zasáhlo jak spotřebitele, tak zaměstnance.

Emise vyšší, než ukazovaly testy

Skandál kolem Volkswagenu vypukl 18. září. Tehdy americká Agentura pro ochranu životního prostředí německý koncern obvinila, že u vozů s naftovými motory používal software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku.

Volkswagen poté přiznal, že tento software instaloval do zhruba 11 milionů aut po celém světě. Má jej i zhruba 1,2 milionu vozů českého výrobce Škoda Auto.

Největší evropský autoklub ADAC počátkem října oznámil, že auta s naftovými motory značek Renault, Hyundai, Citroen, Fiat, Volvo a dalších vypouštějí v přísnějších testech podstatně více emisí, než ukazují standardní testy. Podobné výsledky ukázal i výzkum naftových motorů, který uskutečnila univerzita v Manchesteru.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Při požáru vepřína na Rokycansku uhořelo 300 prasnic a 1300 selat

Škodu, způsobenou ohněm v zemědělském objektu u Kladrub na Rokycansku, hasiči předběžně odhadují na 35 milionů korun, řekl dnes jejich krajský mluvčí Petr Poncar. Na místě stále zasahují čtyři jednotky.

K požáru na severu Rokycanska vyjelo deset jednotek v neděli těsně před 23:00. "V době příjezdu první jednotky byl již objekt požárem zcela zasažen," řekl mluvčí. Hasiči se zaměřili na ochranu okolních budov, uchránili majetek za 70 milionů korun. Požár dostali pod kontrolu zhruba hodinu po půlnoci, dosud ale není zcela uhašen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy