reklama
 
 

Během sedmi svátků si nenakoupíte, rozhodli definitivně poslanci

Aktualizováno 28. 6. 2016 18:31
reklama
Poslanci definitivně rozhodli o zákazu prodeje ve větších obchodech během svátečních dnů. Nakonec se podařilo prosadit původní senátní návrh zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, podle kterého budou mít obchody zavřeno během sedmi svátků - 1. ledna, na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince.

Poslanci rozhodli o zákazu prodeje o svátcích

reklama
18:30
Aktuálně.cz

Dnešní online přenos končí. Děkujeme vám za pozornost, téma budeme dále sledovat.

18:22

Kdo omezení prodejní doby ve svátek podpořil? Pro byli všichni přítomní poslanci za ČSSD, KDU-ČSL a KSČM.

Naopak z ODS, TOP 09 a ANO pro návrh nezvedl ruku nikdo.

Koalice tedy nebyla jednotná.

18:15
Twitter

Prodavačky slaví...

18:13

"Nám to nevadí. Respektujeme legislativu," uvádí generální ředitel řetězce Ikea pro Česko, Slovensko a Maďarsko Marek Feltl. "Z těch sedmi dnů už máme tři dny zavřeno, takže nás osobně se budou týkat jen čtyři dny," pokračuje. Ikea má podle něj zkušenost z Maďarska, kde byly obchody rok zavřené i v neděli, a ani zde nijak finančně neutrpěla. "Zákazníci se rychle přizpůsobili a nakupovali v jiném čase. Takže když se přesuneme do Česka, čtyři dny pro nás neznamenají nic," řekl Aktuálně.cz.

18:08
Twitter

Komentář šéfa ČMKOS Josefa Středuly:

18:06

Schválení zákona omezující prodej přináší podle mluvčího outletového centra Freeport Jakuba Žižky reálnou hrozbu, kdy si zaměstnavatel nebude moci dovolit mít více zaměstnanců, než je nutné k pokrytí otevíracích hodin. "Nedá se vyloučit, že by v některých případech mohli být zaměstnanci nahrazeni brigádníky. Problém je o to větší, že podobné dopady nehrozí jen velkým nákupním centrům a supermarketům, ale mohou potkat i jejich dodavatele," říká šéf centra Jan Procházka.

18:00

Návrh zákona byl přijat. Pro hlasovalo 89 poslanců, proti 60.

17:58

Rozprava končí, poslanci budou o zákazu svátečního prodeje hlasovat.

17:52

"Je šance udělat někdy novelu," doufá už Mihola (KDU-ČSL), který prosazuje zákaz prodeje o všech svátcích.

"Proč se nikdo nerozčiluje, že chce jít v sobotu k lékaři?," ptá se. Některé argumenty opozice označil za neférové.

17:43

"Odbory by se měly prát zaměstnance a neřešit to tím, že zde budeme omezovat pracovní dobu," myslí si poslanec za ODS Ivan Adamec. A varuje, že se zákaz v budoucnu rozšíří i na zbylé svátky, neděle nebo dokonce soboty. "Za chvíli to skončí tak, že si v pátek budeme muset nakoupit, jinak o víkendu zemřeme hlady," varuje.

17:35

"Je to jak přes kopírák, už jsme tuto debatu zažili několikrát. Návrh tu nebyl proto, abychom lidem zamezili chodit do obchodních domů. Ale tady jde o to, že zneužívání těchto zaměstnanců je enormní," zdůrazňuje poslanec za ČSSD Jaroslav Zavadil. Zaměstnanci podle něj za práci ve svátek nedostávají příplatky, ale náhradní volno.

17:28

TOP 09 senátní návrh nepodpoří, uvedl poslanec za tuto stranu Michal Kučera.

17:25

Podle Karamazova stále není jasné, jak na tom budou malé prodejny, které jsou součástí velkých obchodních center.

17:24

"Je strašlivé, s jakou urputností chce vláda omezovat svobody lidí," říká poslanec za ODS Simeon Karamazov.

"Vůbec nejde o ochranu zaměstnanců, jde o to, vnutit lidem určité vidění světa. Zastánci nové restrikce argumentují právy zaměstnanců a zároveň popírají fakt, že pracovní smlouvy uzavírají svobodní lidé," kritizuje. Ochranu zaměstnanců by podle něj měl v první řadě zajišťovat zákoník práce, kromě toho by měly ve firmách fungovat odbory.

17:19

Jednání pokračuje.

17:12
Twitter

Mezitím další tweet Vladimíra Dlouhého.

17:03
 

Poslanci ODS a TOP 09 si chtěli vzít patnáctiminutovou pauzu. Měli naplánovanou poradu s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem kvůli zítřejšímu projednávání zákona o posudcích o vlivu na životní prostředí. Koaliční poslanci ovšem v hlasování pauzu zamítli. TOP 09 si poté vzala oficiální přestávku na jednání klubu, o které se hlasovat nemusí.

16:58
 

"Stát má jiné, dostatečné možnosti, jak kontrolovat dodržování pracovního práva. A jsou zaměstnanci, kteří s vidinou příplatku jsou ochotni pracovat o nedělích a ve svátcích," tvrdí poslanec za ODS Vladislav Vilímec.

16:53
 

Poslanci se nyní hádají o to, zda je potřeba chránit spíš zaměstnavatele, nebo zaměstnance. "Nehájím ani zájmy zaměstnavatelů, ani zaměstnanců. Hájím zdravý rozum," ohradil se Pilný.

 

16:51
 

Stejně ostře vystoupil i šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. "Proč chcete určovat lidem, jak se mají chovat? Kdyby lidé nechtěli nakupovat, tak nenakupují a obchodníci to zavřou. Je to jejich svobodné rozhodnutí, tak to respektujte. Vás nikdo nakupovat nenutí," rozohnil se Stanjura.

autoři: Tereza Holanová, Radek Bartoníček, Lucie Stuchlíková | 28. 6. 2016 13:30

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama