Zisk ČEZ klesl o dvě miliardy korun. Může za to hlavně pokles cen elektřiny

Petr Lukáč Petr Lukáč
Aktualizováno 8. 11. 2016 8:49
ČEZ za letošní rok vydělal zatím 14,7 miliardy korun. Zisk elektrárenské společnosti je o téměř dvě miliardy nižší, než byl loni. ČEZ trápily, stejně jako v minulém roce, i problémové kontroly svarů na jeho jaderných elektrárnách. Dopady ale údajně nejsou vážné.
Foto: Libor Fojtík

Praha – Levná elektřina, ale i problémy na jaderných reaktorech opět stlačily zisky polostátní elektrárenské společnosti ČEZ dolů z 16,6 na 14,7 miliardy korun. Hlavní roli hraje právě pokles cen elektřiny. Provozní zisk před odpisy klesl o 4,6 miliardy korun a až na 100 milionů korun šlo vše na vrub nižším cenám, za které ČEZ elektřinu prodává.

Letošní jaro bylo ve znamení strmých propadů na burzách, když ceny dodávek na další rok klesly až o třetinu a blížily se 20 eurům za megawatthodinu. Padaly i ceny uhlí a povolenek.

Až v posledním měsíci zažívají trhy strmý růst, hlavně díky problémům jaderných elektráren ve Francii, a cena se blíží 35 eurům za megawatthodinu. Tyto ceny se ale do třetího kvartálu nestihly promítnout a i dopad na konec letošního roku bude minimální, protože ČEZ má již, jako všechny energetické firmy, drtivou většinu elektřiny prodanou dopředu.

ČEZ ale trápily, stejně jako v minulém roce, problémové kontroly svarů na jeho jaderných elektrárnách. Dodatečné kontroly si vynutily (a ještě vynutí) další původně neplánované odstávky jaderných bloků. Náklady sice nebudou dvě miliardy eur (54 miliard korun) jako v případě odstávek francouzské EDF, ale i tak ČEZ již připravuje žalobu. V té bude po Škodě JS, která servis zajišťovala, požadovat až šest miliard korun.

Dopady ale údajně nejsou vážné. "Pokles výroby elektřiny v jaderných elektrárnách se podařilo téměř nahradit zvýšenou výrobou v uhelných a plynových zdrojích, a celkově proto výroba poklesla pouze o jedno procento," říká mluvčí firmy Ladislav Kříž. Nutno ovšem dodat, že zvýšená výroba v uhelných zdrojích neměla nahrazovat výpadky v jádře, ale přinášet tolik potřebné provozní zisky, které se rozplývají poklesy ceny elektřiny na burze.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy