Ženy vydělávají o pětinu méně. V EU výrazně vyčníváme

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
5. 3. 2015 13:02
Nerovnost příjmů je v Česku třetí nejvyšší ze zemí Evropské unie. České ženy jsou na tom stejně jako německé.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Aktuálně.cz

Brusel - Česká republika patří mezi země Evropské unie s největšími rozdíly v příjmech mužů a žen. Vyplývá to z údajů roku 2013, které zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

V celoevropském průměru byly tehdy platy žen o 16,4 procenta nižší než platy mužů, v Česku byl v témže roce rozdíl 22,1 procenta. Ve srovnání s rokem 2008 se rozdíl ve výši platů obou pohlaví ve většině zemí EU, včetně Česka, zmenšil.

Evropští statistici rozdíl počítají z průměrné hodinové mzdy mužských a ženských zaměstnanců v dané zemi.

Nejvyrovnanější příjmy měla před dvěma lety obě pohlaví ve Slovinsku, kde muži vydělávali jen o 3,2 procenta víc. Na Maltě to bylo 5,1 procenta, v Polsku 6,4 procenta a menší než desetiprocentní rozdíl uvádí statistika také v případě Itálie, Chorvatska, Lucemburska, Rumunska a Belgie.

Na druhém konci tabulky, tedy s největším rozdílem ve výši platů, skončilo Estonsko (29,9 procenta) před Rakouskem (23 procent), Českem a Německem (21,6 procenta). Od roku 2008 se rozdíl v České republice podle Eurostatu snížil o více než čtyři procenta.

Země s největším platovým rozdílem

Země Rozdíl v roce 2013 Rozdíl v roce 2008
Estonsko 29,9 % 27,6 %
Rakousko 23 % 25,1 %
Česko 22,1 % 26,2 %
Německo 21,6 % 22,8 %
Slovensko 19,8 % 20,9 %

Země s nejmenším platovým rozdílem

Země Rozdíl v roce 2013 Rozdíl v roce 2008
Slovinsko 3,2 % 4,1 %
Malta 5,1 % 9,2 %
Polsko 6,4 % 11,4 %
Itálie 7,3 % 4,9 %
Chorvatsko 7,4 % nezjišťovalo se

Česko má s Irskem největší podíl úřednic

Rozdíly ovšem nejsou jen ve výši platů, připomněl Eurostat, ale i v typech povolání. Ženy představují téměř polovinu pracovní síly - v roce 2013 jich bylo 46 procent všech zaměstnanců. Mezi manažery firem jich však byla napříč Evropskou unií jen třetina, naopak v celoevropském průměru dvě třetiny administrativních sil a pozic ve službách obsazovaly ženy.

V Česku a v Irsku byl přitom z celé EU tento poměr nejvyšší: Irové měli úřednic 80 procent, v České republice jich bylo 79 procent.

Ve stejném roce také každá třetí žena pracovala jen na částečný úvazek, z mužů byl takto zaměstnán ani ne každý desátý.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Korupční skandál v tenise. Souza dostal za korupci doživotní zákaz, manipuloval i duely v ČR

Jednatřicetiletý brazilský tenista Joao Souza dostal doživotní zákaz činnosti za korupci a manipulování zápasů na turnajích nižších kategorií Challenger a Futures, mezi nimiž byly i zápasy na českém území. Ve světovém žebříčku dvouhry ATP se Souza dostal nejvýš na 69. místo v roce 2015.

Jednotka pro bezúhonnost tenisu (TIU) brazilského hráče suspendovala už loni v březnu, dnes v Melbourne informovala o konečném verdiktu. Vedle doživotního zákazu udělila Souzovi pokutu 200.000 dolarů (4,6 milionu korun).

Podle TIU byl Souza zapojen do korupčních praktik mezi lety 2015 a 2019. Pomáhal zmanipulovat zápasy, které se hrály na challengerech a turnajích ITF Futures v Brazílii, Mexiku, USA a Česku. Následně se snažil zničit důkazy a při vyšetřování nespolupracoval.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy