Zemřel podnikatel Jan Hradecký. Zakladatel firmy na přírodní kosmetiku zahynul při rallye

Marek Miler
17. 10. 2017 23:35
Jan Hradecký, který minulý týden tragicky zahynul v Namibii, spolu s manželkou Danou v Ostré u Lysé nad Labem vytvořil areál, který se stal místním centrem řemeslné výroby, botaniky i umění. Jejich firma Botanicus prodává přírodní kosmetiku přes síť franšízových obchodů v 17 zemích.
Podnikatel Jan Hradecký.
Podnikatel Jan Hradecký. | Foto: René Volfík

Praha - Zakladatel firmy Botanicus Jan Hradecký, který podnikání z malé vesnice u Lysé nad Labem rozšířil v mezinárodní řetězec přírodní kosmetiky od Francie až po Singapur, minulý pátek ve věku 51 let tragicky zahynul při rallye v Namibii.  Hradecký se ve volném čase věnoval automobilovým závodům.

Smrt českého závodníka při Namibijské Classic Saffari Rally oznámila organizace Endurance Rally Association (ERA) na Facebooku, informaci potvrdil pod podmínkou anonymity i zaměstnanec firmy.

"Do nehody nebylo zapojeno žádné jiné vozidlo. Další závodník dorazil na místo zrovna, když k havárii došlo a okamžitě přivolal lékařský tým. Janovi se hned dostalo lékařské pomoci přímo na místě, bohužel jeho zranění byla příliš vážná," napsala ERA. Hradeckého manželka při nehodě utrpěla lehká zranění.

Ředitel soutěže Fred Gallagher uvedl, že Hradecký byl zkušený účastník rallye. Loni se například účastnil soutěže Motor Challenge z Pekingu do Paříže.

"V tento těžký čas jsou naše myšlenky a soustrast s Janovou manželkou Danou, jejich rodinami a přáteli," napsal Gallagher.

Hradečtí založili Botanicus v roce 1992 v restituovaném statku v Ostré u Lysé nad Labem. Firma se soustředí na přírodní kosmetiku, ale vyrábí například i svíčky a džemy. Většina výroby je ruční, podle pravidel ekologického pěstování surovin. Suroviny Botanicus sám zpracovává a prodává výhradně ve svých obchodech.

Botanicus přes franšízové partnery prodává své zboží od USA a Švýcarska až po Japonsko.

Firma má v Ostré také vlastní pole pro pěstování bylin a areál, kde zasadili stromy Hillary Clintonová, Tomáš Baťa, manželé Havlovi nebo princ Charles.

Hradecký byl známý svým konzervativním přístupem k podnikání a ohledy na ekologickou udržitelnost. V roce 2001 Botanicus rozvázal spolupráci s britským řetězcem přírodní kosmetiky The Body Shop.

"To, co my děláme, podle mě ve velkém dělat nejde," vysvětloval tehdy Hradecký.

Přihlaste se k našim newsletterům
Odhlásit se můžete kdykoliv.
Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.
 

Právě se děje

Další zprávy