Zemědělství v Česku dominují velké podniky, spočítali statistici

ČTK ČTK
27. 4. 2018 11:15
Malých podniků je sice v zemědělství víc než polovina, hospodaří ale pouze na pěti procentech půdy a chovají čtyři procenta zvířat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - V českém zemědělství dominují velké podniky. Obhospodařují dvě třetiny zemědělské půdy a na chovu hospodářských zvířat se podílejí 76 procenty.

Malých podniků je sice v zemědělství víc než polovina, hospodaří ale pouze na pěti procentech půdy a chovají čtyři procenta zvířat. Údaje ze strukturálního šetření v zemědělství z podzimu 2016 dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Mezi malé podniky statistici zahrnuli zemědělce s roční produkcí do 25 000 eur, což v roce 2016 odpovídalo 676 000 korun. Za velké podniky ČSÚ považuje ty s produkcí nejméně půl milionu eur, tedy zhruba 13,5 milionu korun.

Ostatní podniky patří mezi středně velké. Z celkového množství 26 525 zemědělských subjektů tvoří malé 60 procent, střední třetinu a velké zbylých sedm procent.

Počet zemědělských firem se od roku 2000 téměř nezměnil. Ubylo mezi nimi zhruba o procento podnikatelů fyzických osob, právnických osob je naproti tomu o desetinu více. Mezi nimi o 40 procent vzrostl počet společností s ručením omezeným, zatímco družstev ubylo téměř o třetinu.

"Nejvíce zemědělců se orientuje na chov zvířat, jako je skot, ovce, kozy a koně. Důležitou roli hraje chov těchto zvířat v příhraničních oblastech, hlavně v Jihočeském kraji," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství ČSÚ Jiří Hrbek. Podniky zabývající se polní výrobou tvoří necelou třetinu, největší zastoupení mají ve Středočeském a Jihomoravském kraji a na Vysočině. Specializují se zejména na pěstování obilovin a olejnin.

"Smíšená výroba, nejčastěji kombinující polní výrobu a chov skotu, představuje třetí nejpočetnější výrobní zaměření zemědělců. Na zemědělské produkci se podílí rozhodující měrou," uvedla Marcela Mácová z odboru statistiky zemědělství ČSÚ.

Takto zaměřené podniky totiž obhospodařují 40 procent zemědělské půdy a starají se o 43 procent hospodářských zvířat v Česku. Smíšená výroba má významnou pozici na Vysočině, ve Středočeském a Jihočeském kraji.

Průměrný zemědělský podnik v roce 2016 obhospodařoval 132 hektarů půdy, o sedm hektarů méně než v roce 2000. Na průměrného chovatele skotu připadalo 121 kusů, na chovatele drůbeže 3373 kusů. V obou případech je to nárůst proti roku 2000. Ubylo ale zaměstnanců, průměrný podnik měl předloni sedm pracujících osob, v roce 2000 bylo pracovníků v průměru osm.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy