Zemědělství v Česku dominují velké podniky, spočítali statistici

ČTK ČTK
27. 4. 2018 11:15
Malých podniků je sice v zemědělství víc než polovina, hospodaří ale pouze na pěti procentech půdy a chovají čtyři procenta zvířat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - V českém zemědělství dominují velké podniky. Obhospodařují dvě třetiny zemědělské půdy a na chovu hospodářských zvířat se podílejí 76 procenty.

Malých podniků je sice v zemědělství víc než polovina, hospodaří ale pouze na pěti procentech půdy a chovají čtyři procenta zvířat. Údaje ze strukturálního šetření v zemědělství z podzimu 2016 dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Mezi malé podniky statistici zahrnuli zemědělce s roční produkcí do 25 000 eur, což v roce 2016 odpovídalo 676 000 korun. Za velké podniky ČSÚ považuje ty s produkcí nejméně půl milionu eur, tedy zhruba 13,5 milionu korun.

Ostatní podniky patří mezi středně velké. Z celkového množství 26 525 zemědělských subjektů tvoří malé 60 procent, střední třetinu a velké zbylých sedm procent.

Počet zemědělských firem se od roku 2000 téměř nezměnil. Ubylo mezi nimi zhruba o procento podnikatelů fyzických osob, právnických osob je naproti tomu o desetinu více. Mezi nimi o 40 procent vzrostl počet společností s ručením omezeným, zatímco družstev ubylo téměř o třetinu.

"Nejvíce zemědělců se orientuje na chov zvířat, jako je skot, ovce, kozy a koně. Důležitou roli hraje chov těchto zvířat v příhraničních oblastech, hlavně v Jihočeském kraji," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství ČSÚ Jiří Hrbek. Podniky zabývající se polní výrobou tvoří necelou třetinu, největší zastoupení mají ve Středočeském a Jihomoravském kraji a na Vysočině. Specializují se zejména na pěstování obilovin a olejnin.

"Smíšená výroba, nejčastěji kombinující polní výrobu a chov skotu, představuje třetí nejpočetnější výrobní zaměření zemědělců. Na zemědělské produkci se podílí rozhodující měrou," uvedla Marcela Mácová z odboru statistiky zemědělství ČSÚ.

Takto zaměřené podniky totiž obhospodařují 40 procent zemědělské půdy a starají se o 43 procent hospodářských zvířat v Česku. Smíšená výroba má významnou pozici na Vysočině, ve Středočeském a Jihočeském kraji.

Průměrný zemědělský podnik v roce 2016 obhospodařoval 132 hektarů půdy, o sedm hektarů méně než v roce 2000. Na průměrného chovatele skotu připadalo 121 kusů, na chovatele drůbeže 3373 kusů. V obou případech je to nárůst proti roku 2000. Ubylo ale zaměstnanců, průměrný podnik měl předloni sedm pracujících osob, v roce 2000 bylo pracovníků v průměru osm.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Czech Point bude od 25. října mimo provoz, odstávka potrvá tři dny

Informační systém Czech Point, ze kterého lze získat například výpis z katastru nemovitostí či rejstříku trestů, bude kvůli přechodu na nové technické vybavení od příštího pátku tři dny mimo provoz. Na jeho kontaktních místech si lidé nebudou moci pořídit žádný výpis ani využít žádnou jinou službu od 25. října 20:00 do 29. října 06:00. Na webu systému to uvedlo ministerstvo vnitra, které projekt řídí. Lidem doporučuje, aby si potřebné výpisy obstarali mimo uvedenou dobu.

Podle vnitra v době odstávky Czech Point nebude v provozu ani úřednický [email protected] a nebude možné se prostřednictvím služby JIP/KAAS přihlásit do řady agendových informačních systémů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy