Zemědělcům chybí až 15 tisíc sezonních pracovníků. Projděte si, o koho mají největší zájem

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
8. 8. 2017 14:05
Podle Agrární komory je nedostatek pracovníků daný nejenom tím, že řada lidí odchází do důchodu, ale také nižším zájmem mladé generace. Komora proto podporuje záměr ministerstva zemědělství na zrychlení přijímání pracovníků z Ukrajiny do českých zemědělských a potravinářských provozů. Pomineme-li sezonní práce, bude v roce 2021 největší zájem o traktoristy a ošetřovatele zvířat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Karel Toman

Praha - V zemědělství chybí aktuálně 12 000 až 15 000 sezonních pracovníků. Nejvíce jich schází pěstitelům ovoce, zeleniny a chmele, kde je třeba více ruční práce, ale také v drůbežárnách a na jatkách. Nesezonních zaměstnanců dlouhodobě chybí zhruba 4500. Uvedl to Jiří Felčárek z Agrární komory ČR.

Zemědělců v loňském roce opět ubylo. Jejich počet se meziročně snížil o 0,7 procenta na 100 200, uvádí zpráva o stavu zemědělství za loňský rok. Podíl pracovníků na celkové české zaměstnanosti činil 1,9 procenta.

Zemědělské podniky tak přijímají sezonní pracovníky například z Ukrajiny, Moldávie, Rumunska, ale například i z Mongolska. Komora proto podporuje záměr ministerstva zemědělství na zrychlení přijímání pracovníků z Ukrajiny do českých zemědělských a potravinářských provozů. Mělo by jít až o 1500 lidí ročně. Materiál však vláda na svém červencovém projednávání odložila.

Podle Agrární komory je nedostatek pracovníků v českém zemědělství daný nejenom tím, že řada zaměstnanců odchází do důchodu, ale také nižším zájmem mladé generace učňů, středoškoláků i absolventů vysokých škol.

Komora tak mezi podniky zjistila odhady, kolik lidí budou jednotlivé firmy, včetně těch podnikajících v rybářství a lesnictví, potřebovat ke konci letošního roku, ale také kolik by jich podniky chtěly v roce 2021. Největší zájem podle šetření bude o traktoristy a ošetřovatele zvířat.

Název pozice Stupeň vzdělání Podíl profese na celkovém počtu poptávaných Počet poptávek na danou profesi
Traktorista SOU 23,27 % 1892
Ošetřovatel zvířat SOU 22,22 % 1806
Zemědělský dělník 9,05 % 736
Specialista agronom 5,84 % 475
Administrativa 5,58 % 454
Technik zootechnik 5,4 % 439
Specialista zootechnik 5,11 % 415
Ostatní profese 4,8 % 390
Technik agronom 4,69 % 381
Specialista ekonom 3,24 % 263
Technik mechanizátor 3,19 % 259
Specialista mechanizátor 2,31 % 188
Zahradník SOU 1,67 % 136
Technik ostatní 1,21 % 98
Zahradnický specialista 0,93 % 76
Specialista ostatní 0,65 % 53
Zahradnický technik 0,38 % 31
Veterinářský technik 0,26 % 2
Rybářský technik 0,09 % 7
Chovatel ryb a vodní drůbeže SOU 0,07 % 6
Rybářský specialista 0,04 % 3

Zdroj: Agrární komora ČR

Podle mluvčí Potravinářské komory ČR Dany Večeřové chybí zaměstnavatelům prakticky všechny kategorie pracovníků. "Největší problém jsou dělnické profese a střední technické a řídící profese. Je to problém obecně nižších platů v potravinářství v porovnání třeba s automobilovým průmyslem, který v některých oblastech přetahuje zejména technické profese, jako je údržba nebo obsluha strojů," řekla Večeřová.

Mzdy v zemědělství, včetně lesnictví a rybářství, zůstávaly loni pod úrovní mezd v průmyslu i v celém národním hospodářství. Loni vzrostly o 4,2 procenta (například v průmyslu o tři procenta) na 22 379 korun měsíčně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

OECD varuje při zotavování ekonomiky před předčasným koncem státní pomoci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

Světová ekonomika by podle OECD po loňském poklesu o 3,4 procenta zapříčiněném pandemií letos mohla vykázat růst o 5,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně, než OECD uváděla ve své dřívější prognóze. V příštím roce by pak měl růst zpomalit na 4,5 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu více, než OECD předpokládala koncem května.

Rychlé obnovování ekonomiky vrací hrubý domácí produkt (HDP) zpět na úroveň před pandemií covidu-19. Přesto ale zůstává aktivita v mnoha rozvíjejících se zemích slabá kvůli nízké proočkovanosti, píše OECD.

Na příští dva roky počítá OECD s vysokou inflací. Růst spotřebitelských cen podle jejího dohadu dosáhne vrcholu ke konci letošního roku, kde se ve skupině 20 hlavních ekonomik vyšplhá na 4,5 procenta. Příští rok by měla inflace v zemích této skupiny zpomalit na 3,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy