Zemědělcům chybí až 15 tisíc sezonních pracovníků. Projděte si, o koho mají největší zájem

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
8. 8. 2017 14:05
Podle Agrární komory je nedostatek pracovníků daný nejenom tím, že řada lidí odchází do důchodu, ale také nižším zájmem mladé generace. Komora proto podporuje záměr ministerstva zemědělství na zrychlení přijímání pracovníků z Ukrajiny do českých zemědělských a potravinářských provozů. Pomineme-li sezonní práce, bude v roce 2021 největší zájem o traktoristy a ošetřovatele zvířat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Karel Toman

Praha - V zemědělství chybí aktuálně 12 000 až 15 000 sezonních pracovníků. Nejvíce jich schází pěstitelům ovoce, zeleniny a chmele, kde je třeba více ruční práce, ale také v drůbežárnách a na jatkách. Nesezonních zaměstnanců dlouhodobě chybí zhruba 4500. Uvedl to Jiří Felčárek z Agrární komory ČR.

Zemědělců v loňském roce opět ubylo. Jejich počet se meziročně snížil o 0,7 procenta na 100 200, uvádí zpráva o stavu zemědělství za loňský rok. Podíl pracovníků na celkové české zaměstnanosti činil 1,9 procenta.

Zemědělské podniky tak přijímají sezonní pracovníky například z Ukrajiny, Moldávie, Rumunska, ale například i z Mongolska. Komora proto podporuje záměr ministerstva zemědělství na zrychlení přijímání pracovníků z Ukrajiny do českých zemědělských a potravinářských provozů. Mělo by jít až o 1500 lidí ročně. Materiál však vláda na svém červencovém projednávání odložila.

Podle Agrární komory je nedostatek pracovníků v českém zemědělství daný nejenom tím, že řada zaměstnanců odchází do důchodu, ale také nižším zájmem mladé generace učňů, středoškoláků i absolventů vysokých škol.

Komora tak mezi podniky zjistila odhady, kolik lidí budou jednotlivé firmy, včetně těch podnikajících v rybářství a lesnictví, potřebovat ke konci letošního roku, ale také kolik by jich podniky chtěly v roce 2021. Největší zájem podle šetření bude o traktoristy a ošetřovatele zvířat.

Název pozice Stupeň vzdělání Podíl profese na celkovém počtu poptávaných Počet poptávek na danou profesi
Traktorista SOU 23,27 % 1892
Ošetřovatel zvířat SOU 22,22 % 1806
Zemědělský dělník 9,05 % 736
Specialista agronom 5,84 % 475
Administrativa 5,58 % 454
Technik zootechnik 5,4 % 439
Specialista zootechnik 5,11 % 415
Ostatní profese 4,8 % 390
Technik agronom 4,69 % 381
Specialista ekonom 3,24 % 263
Technik mechanizátor 3,19 % 259
Specialista mechanizátor 2,31 % 188
Zahradník SOU 1,67 % 136
Technik ostatní 1,21 % 98
Zahradnický specialista 0,93 % 76
Specialista ostatní 0,65 % 53
Zahradnický technik 0,38 % 31
Veterinářský technik 0,26 % 2
Rybářský technik 0,09 % 7
Chovatel ryb a vodní drůbeže SOU 0,07 % 6
Rybářský specialista 0,04 % 3

Zdroj: Agrární komora ČR

Podle mluvčí Potravinářské komory ČR Dany Večeřové chybí zaměstnavatelům prakticky všechny kategorie pracovníků. "Největší problém jsou dělnické profese a střední technické a řídící profese. Je to problém obecně nižších platů v potravinářství v porovnání třeba s automobilovým průmyslem, který v některých oblastech přetahuje zejména technické profese, jako je údržba nebo obsluha strojů," řekla Večeřová.

Mzdy v zemědělství, včetně lesnictví a rybářství, zůstávaly loni pod úrovní mezd v průmyslu i v celém národním hospodářství. Loni vzrostly o 4,2 procenta (například v průmyslu o tři procenta) na 22 379 korun měsíčně.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy