Zeman ve středu jmenuje Rusnoka do Bankovní rady ČNB

Ekonomika Petr Kučera Ekonomika, Petr Kučera
4. 2. 2014 13:20
Rusnok vystřídá Evu Zamrazilovou, které končí šestiletý mandát
Jiří Rusnok na jednání premiérů v Bruselu.
Jiří Rusnok na jednání premiérů v Bruselu. | Foto: Reuters

Praha - Prezident republiky Miloš Zeman jmenuje ve středu 5. února Jiřího Rusnoka členem Bankovní rady České národní banky. Oznámil to tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Rusnok vystřídá Evu Zamrazilovou - jediné ženě v sedmičlenné bankovní radě končí šestiletý mandát. Do roku 2018, kdy Zemanovi skončí funkční období, jmenuje prezident Zeman postupně pět ze sedmi členů bankovní rady.

Zeman zmínil Rusnoka jako jednoho z možných kandidátů do bankovní rady již během prezidentské volby. Později, když si Rusnoka vybral za jednoho ze svých poradců (a později šéfa „vlády odborníků"), mu toto místo i nabídl.

Bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově politických opatřeních. Vedle utváření měnové politiky je zodpovědná za dozor nad finančním trhem včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu. Členové bankovní rady nesmějí zastávat funkci více než dvakrát.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy