Bankovní rada ČNB má nové členy. Podívejte se, proč Zeman jmenoval Michla a Holuba

ČTK ČTK
21. 11. 2018 16:08
Prezident Miloš Zeman jmenoval novými členy bankovní rady ekonomy Aleše Michla a Tomáše Holuba. Od prosince nahradí v radě viceguvernéry ČNB Mojmíra Hampla a Vladimíra Tomšíka, kterým vyprší druhé funkční období a na třetí už nemohou kandidovat.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Martin Svozílek

Prezident dnes také zároveň jmenoval stávající členy rady Marka Moru a Tomáše Nidetzkého viceguvernéry ČNB.

Dalšími členy bankovní rady jsou guvernér Jiří Rusnok a členové rady Vojtěch Benda a Oldřich Dědek.

Zeman při jmenování nových členů bankovní rady vyjádřil spokojenost s tím, jakou měnovou politiku ČNB vede. Ocenil postupné zvyšování úrokových sazeb i snahu ČNB o omezení dostupnosti hypoték, které podle něj může působit jako prevence před tím, aby v Česku nastala hypoteční krize podobně jako před deseti lety v USA.

Zeman také uvítal, že ČNB opustila režim devizových intervencí. "Po nevydařené epizodě s devizovou intervencí jsem rád, že se měna vrátila na tržní hodnoty, a jak jste si zajisté všimli, i nadále pokračuje ekonomický růst a nízká nezaměstnanost a dvouprocentní inflace," řekl. Pokud by nastalo hospodářské zpomalení, byl by to podle něj důsledek začínající obchodní války mezi USA a Čínou.

Tomáš Holub (44)

  • Dosavadní šéf měnové sekce ČNB se narodil 19. srpna 1974 v Liberci. Vystudoval ekonomii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, kde získal v roce 2001 titul PhD. v oboru teoretická ekonomie.
  • Absolvoval také studijní pobyty na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu a na britské Londýnské ekonomické škole (LSE). V letech 1998 až 2002 přednášel na Vysoké škole ekonomické v Praze, od roku 1998 přednáší na Institutu ekonomických studií FSV UK, zaměřuje se na mezinárodní makroekonomii a monetární ekonomii.
  • Působil také v Komerční bance v týmu ekonoma Kamila Janáčka, někdejšího člena rady ČNB (1996 až 2000). Holub od května 2004 vedl měnovou sekci ČNB, jeden z jejích hlavních orgánů. Předtím byl čtyři roky poradcem tehdejšího guvernéra centrální banky Zdeňka Tůmy.
  • Podle Lidových novin patří k podporovatelům intervencí, které ČNB prováděla od listopadu 2013 do dubna 2017 s cílem oslabit korunu kvůli hrozící deflaci. Je členem představenstva a výkonného výboru České společnosti ekonomické (ČSE), která pomáhá rozvoji a popularizaci ekonomie v Česku. V letech 2006 až 2007 byl prezidentem ČSE.

Holub vede měnovou sekci ČNB od května 2004. Předtím působil čtyři roky jako poradce guvernéra centrální banky. Michl je externím poradcem premiéra Andreje Babiše (ANO) pro ekonomiku.

Dříve mimo jiné působil v týmech místopředsedů vlád pro ekonomiku Martina Jahna a Jiřího Havla a od roku 2006 do roku 2015 pracoval v Raiffeisenbank.

Mora byl od roku 2015 ředitelem pro rozpočet, daňovou a regionální politiku na generálním sekretariátu Rady Evropské unie. V minulosti pracoval v Evropské komisi, na ministerstvu školství či Úřadu vlády ČR. Vedl tým, který po obsahové stránce připravil a koordinoval české předsednictví v EU v roce 2009. V letech 2010 až 2015 byl vedoucím kanceláře generálního tajemníka Rady EU.

Nidetzký působil před příchodem do ČNB v pojišťovně NN (dříve ING). Předtím pracoval například v ČSOB pojišťovně nebo skupině České spořitelny. Ve skupině ING, mimo jiné jako šéf penzijního fondu, působil od roku 2003 do roku 2013 i nynější guvernér ČNB Rusnok.

Sedmičlenná bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově-politických opatřeních. Členové rady mají šestiletý mandát a nesmějí zastávat funkci více než dvakrát. ČNB je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad celým finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu.

Aleš Michl (41)

Michl
  • Ekonom a externí poradce premiéra Andreje Babiše (ANO) v roce 2002 vystudoval Fakultu financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze. Studoval také na prestižních Whartonově škole při Pensylvánské univerzitě a britské Londýnské ekonomické škole (LSE).
  • V letech 2000 až 2004 psal pro Hospodářské noviny. Byl poradcem místopředsedů vlád pro ekonomiku Martina Jahna a Jiřího Havla (2004 až 2006), spolupracoval také s Národní ekonomickou radou vlády (NERV).
  • Od roku 2014 působí jako externí poradce na ministerstvu financí. V období 2006 až 2015 pracoval jako analytik a investiční stratég v Raiffeisenbank a během té doby byl Hospodářskými novinami třikrát vyhlášen analytikem/ekonomem roku.
  • Michl by se podle analytiků mohl zařadit k takzvaným jestřábům, tedy členům rady ČNB, kteří jsou zastánci zvyšování úrokových sazeb, pokud to ekonomický vývoj dovoluje. V minulosti se Michl často vyjadřoval ve prospěch silnější koruny a kritizoval devizové intervence ČNB.
  • Jeho jméno bylo v souvislosti s členstvím v bankovní radě zmiňováno již v roce 2016. Michl je spolumajitelem investičního fondu Quant a zakladatelem serveru www.verejnydluh.cz. Má také vlastní společnost Michl Fund Management. Napsal knihu MICHLiq - průvodce ekonomií a investicemi.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy