"Vyléčíme cokoliv." Řada e-shopů loni podle inspektorů zneužívala strachu z covidu

ČTK ČTK
3. 3. 2021 12:48
Uplynulý rok s koronavirem ovlivnil práci i zaměření kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) či Státní veterinární správy (SVS). Na konferenci o jakosti potravin nazvané Ingrovy dny, kterou pořádá Mendelova univerzita, to řekli ředitelé obou institucí. Účastníci 47. ročníku konference se také ve středu poprvé sešli on-line.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Ředitel SZPI Martin Klanica ve svém příspěvku uvedl, že činnost jeho úřadu se soustředila na dodržování vládních opatření proti šíření koronaviru především v jarním období. "Dohlíželi jsme na to, zda jsou v obchodech k dispozici rukavice, dezinfekční prostředky a podobně. I přes jejich nedostatek v prvních týdnech a měsících se situace postupně zlepšovala. Management obchodníků se k tomu postavil čelem a velmi důsledně," sdělil Klanica.

Inspektoři se zaměřili také na kontroly internetových obchodů, kde zaznamenali závažné nedostatky. "Některé až brutálně zneužívaly obavy spotřebitelů o své zdraví a nabízely produkty, které slibovaly vyléčit cokoliv. Léčebná tvrzení ale u potravin nemají co dělat. Za rok 2020 jsme zjistili celkem 87 pochybení. Zaměřili jsme se také na rozvoz potravin ke spotřebitelům. U kurýrů nebo balení zboží jsme nenašli žádné nedostatky," dodal Klanica.

Jeho úřad v loňském roce uložil pravomocně pokuty ve výši 96,6 milionu korun, pravomocně ukončil 2435 správních řízení.

Ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád na konferenci uvedl, že zvířata nejsou zdrojem covidové nákazy lidí, a proto je na jatkách nevyšetřují. "Prasata, skot a ptáci jsou prokazatelně imunní. Psi se mohou nakazit, ale virus nešíří. Vnímavé jsou kočkovité šelmy, lidoopi, norci, cibetky a křečci. Nejvíce postižení jsou norci, kde se kromě nich na farmách objevily příznaky i u ošetřovatelů. Virus ale proniká do organizmu prostřednictvím buněk horních a dolních cest dýchacích, takže je málo pravděpodobné, že zdrojem koronaviru jsou potraviny," řekl Semerád.

Koronavirus se na činnosti správy projevil především v útlumu kontrol. "Celkový počet se proti roku 2019 snížil zhruba o 15 procent. Je to i tím, že třeba zařízení veřejného stravování byla často zavřená a trhy fungovaly omezeně. Dohromady jsme provedli 40 926 kontrol, spektrum závad zůstává stejné. Nejčastěji je pochybení ve správné výrobní a hygienické praxi, výrobku a manipulaci s produkty," řekl Semerád.

Dodal, že kromě epidemické situace bude letos činnost správy pravděpodobně ovlivňovat i nákazová situace v chovech zvířat a u volně žijící zvěře.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud v Hongkongu odsoudil prvního člověka na základě bezpečnostního zákona

Soud v Hongkongu shledal vinným z terorismu a separatismu prvního člověka souzeného na základě  bezpečnostního zákona, který ve své poloautonomní provincii prosadil Peking přes místní i mezinárodní kritiku. Výši trestu určí soud později, odsouzenému hrozí až doživotí, informovaly zahraniční agentury.

Čtyřiadvacetiletý Tong Ying Kit loni 1. července, den po zavedení bezpečnostního zákona, najel na motorce do hloučku policistů. V ruce přitom třímal transparent s nápisem "Svobodu pro Hongkong, revoluce naší doby". Podle soudu právě tento text vyzývá k odtržení Hongkongu od Číny, a mladík je proto podle soudu vinen z podněcování k separatismu. Tong odmítl obvinění z terorismu, nabádání k separatismu i nebezpečného řízení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy