Závislost Česka na dovozu energií je nejvyšší od roku 1990, v EU i tak patří k nejnižším

Ekonomika Ekonomika
4. 2. 2016 14:12
Evropská unie předloni dovezla více než polovinu z celkového objemu energie, kterou v daném roce spotřebovala. V Česku dosáhla závislost na energii z dovozu nejvyšší úrovně za poslední čtvrtstoletí, z hlediska celé EU ale i tak patřila k nejmenším, uvedli dnes evropští statistici. Nejméně závislé na energiích z dovozu je Estonsko, které dováží pouhých 8,9 procenta energií. Naopak nejvíce energií z ciziny potřebovala tradičně Malta, a to 97,7 procenta.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel/Praha - Česko v roce 2014 dovezlo ze zahraničí celkem 30,4 procenta energií, které daný rok spotřebovalo - to je nejvíce od roku 1990. V rámci Evropské unie i přesto patří mezi státy s nejmenší závislostí na energiích (tedy zejména plynu a ropy) z ciziny, uvedl dnes evropský statistický úřad Eurostat.

Nejméně závislé na energiích z dovozu bylo Estonsko, které jich z ciziny potřebovalo pouhých 8,9 procenta. Naopak tradičně nejvíce dovezla Malta, a to 97,7 procenta. Celá Evropská unie pak předloni vzala mimo své hranice 53,4 procenta energií - tedy více než polovinu toho, co spotřebovala.

Dovozy v rámci celé Evropské unie pocházejí z nečlenských států, zatímco jednotlivé členské státy Unie dovážejí jak z nečlenských států, tak i ze států EU, upozornil Eurostat.

Mezi státy nejméně závislé na dovozu energií kromě Česka a Estonska patří rovněž Dánsko (12,8 procenta), Rumunsko (17 procent), Polsko (28,6 procenta), Švédsko (32 procent), Nizozemsko (33,2 procenta) a Bulharsko (34,8 procenta).

Naopak nejvíce závislé je podle statistiků Lucembursko (96,6 procenta), Kypr (93,4 procenta), Irsko (85,3 procenta), Belgie (80,1 procenta) a Litva (77,9 procenta).

Mezi státy, které se řadí mezi největší spotřebitele energií v Evropě, je na dovozu z ciziny nejméně závislá Velká Británie (45,5 procenta) a Francie (46,1 procenta). Naopak Němci potřebovali v roce 2014 dovést 61,4 procenta energií, Španělsko 72,9 procenta a Itálie 75,9 procenta celkového objemu spotřebované energie.

Bulharsko, Estonsko, Francie, Itálie, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, Portugalsko a Rumunsko zároveň předloni dovezly nejméně energií od roku 1990. Naopak závislost na energiích z ciziny dlouhodobě stoupá v České republice - v roce 2014 dovezla vůbec nejvíce za uplynulé čtvrtstoletí, připomněli evropští statistici.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 4 hodinami

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy