Zatmění bez výpadků elektřiny. Přenosová síť ustála zkoušku

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
20. 3. 2015 14:50
Během dnešního částečného zatmění Slunce klesl výkon tuzemských fotovoltaických elektráren z 1260 MW na 500 MW, následně se zvýšil na 1580 MW.
Elektřina - ilustrační foto
Elektřina - ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Částečné zatmění Slunce, k němuž v Evropě došlo dnes dopoledne, nezpůsobilo žádné komplikace s dodávkami elektřiny tuzemským domácnostem a firmám. Opatření, která správce přenosové soustavy ČEPS připravoval ve spolupráci se sousedními protějšky víc než rok, zafungovala.

Rizikem podle energetiků nebylo ani tak snížení výkonu solárních elektráren, ale spíše následný opětovný náběh tuzemských a zejména pak německých fotovoltaických zdrojů. Dispečeři byli v případě výrazných přetoků elektřiny z Německa do tuzemské sítě připraveni dokonce snížit výkon konvenčních zdrojů, ale nakonec k takovému kroku přikročit nemuseli.

„Kvalita dispečerského řízení v celé kontinentální Evropě byla snad ještě lepší než při standardních podmínkách,“ říká předseda představenstva ČEPS Vladimír Tošovský.

Opatření za miliony

Zatmění Slunce začalo v 8:40 hodin na západě Evropy a skončilo ve 12:50 na východě. Češi jej mohli sledovat od 9:37 do 11:57 hodin, přičemž vrcholu dosáhlo v 10:45. Během tohoto jevu došlo k poklesu výkonu tuzemských solárních zdrojů z 1260 MW na 500 MW a následnému návratu na zhruba 1580 MW.

„Vystačili jsme s regulačními výkony, které jsme měli k dispozici. Pouze jsme výjimečně aktivovali ručně dodatečné výkony,“ dodává člen představenstva ČEPS Miroslav Vrba.

Firma nakoupila na dnešní den dodatečné rezervní výkony na případné vykrytí odchylek, které mohlo zatmění Slunce způsobit. Dispečeři byli také připraveni zajistit snížení výkonu nebo úplné odstavení vybraných konvenčních zdrojů pro případ, kdy by nebyla tuzemská přenosová soustava schopna pojmout přetoky elektřiny z Německa. Veškerá opatření přišla na několik milionů korun.

V maximální kondici

Kromě zajištění náhradních zdrojů energie ČEPS pro jistotu také pozastavil práce na některých vedeních. Odloženy byly i veškeré práce – změny nebo zkoušky – v elektrárnách.

„Chtěli jsme mít stoprocentní jistotu, že situaci zvládneme. Hrozilo riziko, že by se mohly nakumulovat výpadky konvenčních elektráren. Vliv na naši přenosovou soustavu by ale také měla nečekaná porucha v zahraničí. Právě proto jsme přenosovou síť zapojili do maximální kondice,“ dodává Vrba.

V Evropě je v současné době instalováno asi 90 GW jen ve fotovoltaických elektrárnách. Nejvíce jich mají v Německu a Itálii. V České republice nejsou solární zdroje energie zdaleka schopny pokrýt kompletní energetickou spotřebu, jde jen o doplňkové zdroje energie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil končící premiér Andrej Babiš (ANO).

"Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci," uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost v Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách. "Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

S nárůstem cen energií pomůže malým a středním podnikatelům nová záruka

S nárůstem cen energií může malým a středním podnikatelům pomoci nová záruka, kterou připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Národní rozvojovou bankou (NRB). V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí MPO Štěpánka Filipová. Výzva byla podle ní zveřejněna v pondělí, příjem žádostí o záruku začne 17. prosince. Maximální výše může být až dva miliony korun.

"S NRB jsme připravili aktualizaci a další rozšíření úspěšného programu Záruka 2015 až 2023, který podporuje malé a střední podniky formou zvýhodněných záruk. Chceme podnikatelům pomoci překlenout toto nelehké období, kdy prudce vzrostly ceny energií, aby mohli i za těchto ztížených podmínek dále pokračovat v podnikatelské činnosti," uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu v demisi Karel Havlíček (ANO).

Bankovní záruka NRB podle ministerstva umožní firmám jednodušeji získat provozní úvěry od komerčních bank na financování pracovního kapitálu, kterým bude muset většina podnikatelů pokrýt skokové nárůsty zálohových plateb v souvislosti s prudce rostoucími cenami energií. Pro poskytnutí záruky musí podnik doložit, že k navýšení záloh na energie došlo po 13. říjnu 2021, a to o více než 100 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy