Potravinová inspekce nově zveřejňuje rizikové e-shopy. Zákazníkům může jít o zdraví

ČTK ČTK
16. 5. 2019 16:59
Na webovém Portálu Potraviny na pranýři nově existuje sekce Rizikové weby. Obsahuje seznam elektronických obchodů, které nabízejí potraviny, obvykle potravinové doplňky, v rozporu s českými i evropskými právními předpisy a jsou mířené na českého zákazníka. V tiskové zprávě to uvedl Pavel Kopřiva, mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která web Potraviny na pranýři provozuje.
Rizikové e-shopy
Rizikové e-shopy | Foto: Potravinynapranyri.cz

Rizikové weby jsou v češtině, nabízejí nákup v korunách i doručení zásilky do Česka. Obvykle je však sídlo provozovatelů mimo Evropskou unii, případně nelze sídlo vůbec identifikovat. "Inspekce pak má velmi omezenou možnost vymáhat dodržování zákona," varoval Kopřiva.

V současnosti se prudce rozvíjí nabízení a prodej potravin přes internet. "S tím souvisí i vznik nových praktik ohrožujících spotřebitele. Naším cílem je proto varovat je před riziky nákupu na internetu, zejména pokud jejich provozovatel sídlí mimo EU. Nákup může mít pro spotřebitele negativní finanční nebo dokonce zdravotní dopady," uvedl Kopřiva.

Na webu lze nalézt název internetové domény či elektronickou adresu obchodu, stav stránek ke dni zveřejnění informaci, seznam nabízených potravin, stručný popis stránek a upozornění, na co si dát pozor. Jsou zde i snímky webových stránek.

"Součástí varování je například informace, že provozovatel neposkytl všechny vyžadované kontaktní údaje, případně zcela chybí, že jsou stránky registrované mimo Česko, že není možné zjistit držitele domény, že obchod používá nekalé obchodní praktiky, chybí informace o potravinách," uvedl Kopřiva.

Podle něj se zejména u doplňků stravy vyskytují takzvaná léčebná tvrzení, která se však smí používat pouze ve spojení s léky. "Rizikem takových webů je také to, že nakupující dostane nakonec něco jiného, než si objednal, a v nižší hodnotě, než bylo poptávané zboží," dodal Kopřiva.

Portál Potraviny na pranýři vznikl v roce 2012. Původně obsahoval výsledky kontrol, které odhalily falšované, nebezpečné či nejakostní potraviny. Postupně se zde objevují výsledky tematických kontrol či rady pro spotřebitele a také výsledky kontrol restauračních zařízení.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy