Zapomeňte na papírové stravenky. Za oběd zaplatíte nově

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 2. 2014 13:02
První společnost uvádí na trh elektronické stravenky, další je chystá.
Stravenky. Ilustrační foto
Stravenky. Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - V Česku se začínají prosazovat elektronické obědové stravenky. Na trh je uvádí společnost Benefit Management, která pilotní projekt e-stravenek od loňského září testovala. V současnosti si uživatelé mohou vybrat z nabídky téměř tisíce restaurací.

Plán na zavedení e-stravenek v listopadu zveřejnila i společnost Chèque Déjeuner. V Evropě již využívají e-stravenky lidé ve 14 zemích, v některých státech ale pokus o jejich zavedení skončil neúspěchem.

"Potřebu přejít k elektronické variantě stravenek nám zdůrazňuje většina klientů. Rozhodujícím impulsem pro spuštění tohoto projektu však bylo velké rozšíření smartphonů a výrazné snížení jejich ceny v posledních dvou letech," uvedl ředitel společnosti Benefit Management Václav Kurel.

Zaměstnanci si mohou v praxi při platbě v restauraci vybrat, zda budou platit bezkontaktní kartou či pomocí aplikace v mobilním telefonu. Podle firmy zákazníci oceňují především snadnou manipulaci, rychlost, pohodlí a také to, že mohou platit přesně na koruny a nesetkávají se s nápisem "Na stravenky nevracíme". Samotná platba trvá asi 15 vteřin. Se stravenkami je možné platit i v e-shopech, například při objednání dovozu jídla na pracoviště.

Prosadí se?

E-stravenku bude možné uplatnit pouze v provozovnách, které budou mít smlouvu s danou stravenkovou společností. Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací tvoří provize pro stravenkové společnosti až čtyři procenta. "Pro provozovatele restaurací je mnohem lepší, když zákazník stravenkami neplatí. Je ale důležité podporovat veřejné stravování, určitě by to šlo i jinými cestami. U těch elektronických stravenek je administrativa proplacení zpět mnohem jednodušší, druhá věc je, kolik lidí to bude používat," uvedl Stárek.

Papírové stravenky ale prý z trhu nezmizí. "Očekáváme, že do čtyř let se bude 50 procent stravenek vydávat v elektronické podobě," uvedl Kurel.

Papírové stravenky dosud patří mezi nejrozšířenější benefity pro zaměstnance. V ČR je využívá asi 27 procent zaměstnanců, tedy asi 1,3 milionu lidí, kteří je uplatňují v 25 000 restauracích a obchodech. Firem, které stravenky poskytují, je 100 000. Hodnota loni vydaných stravenek dosáhla 16 miliard. Průměrná hodnota stravenky v ČR je přitom 79 korun.

Podle nezávislého průzkumu poradenské společnosti PwC ČR se ve 20 z 25 zkoumaných zemí Evropy vydávají stravenky v elektronické či papírové formě. Přitom ve 14 zemích jsou již k dispozici elektronické stravenky. V Evropě jsou e-stravenky známy již od roku 2008.

"V Rakousku se elektronické stravenky příliš neujaly a i nadále jsou poskytovány zejména stravenky papírové. Německo plánuje zavedení elektronických stravenek v průběhu roku 2014. V Rumunsku byl realizován pokus o zavedení elektronických stravenek, ale nebyl dokončen a stravenky jsou poskytovány nadále pouze v papírové formě," uvedla Markéta Krejčová z PwC. Na Slovensku projekt elektronických stravenek nevyšel.

Ještě nejsme připraveni

Nejčastějšími poskytovateli stravenek v Česku jsou společnosti Sodexo, Edenred (Accor) a Chèque Déjeuner. Firma si v ČR může do daňových nákladů uplatnit až 55 procent z hodnoty poukázky.

Společnost Edenred dnes uvedla, že zatím nezvažuje uvedení elektronických stravenek na český trh. Podle jejich průzkumů není ještě český trh na tento produkt připraven.

"Zájem o elektronické stravenky totiž deklaruje jen malá část restaurací a počet míst, kde by se s nimi dalo zaplatit, by byl v porovnání s papírovými stravenkami výrazně menší. Toto omezení by pak podle našeho průzkumu odradilo uživatele stravenek - plné tři čtvrtiny respondentů uvedly, že by neakceptovaly snížení počtu provozoven," uvedla marketingová ředitelka Edenred Daniela Pedret. 

 

Právě se děje

před 38 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

před 1 hodinou

Bílý dům mě připravil už o pět miliard dolarů, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump službou vlasti v Bílém domě přišel až o pět miliard dolarů (115 miliard korun). Řekl to novinářům s tím, že kdyby měl možnost se znovu rozhodnout, nezaváhal by ani chvilku a opět si vybral práci pro Spojené státy, napsala agentura Reuters.

Odhad Trumpova jmění se podle Forbesu či Bloombergu pohybuje okolo tří miliard dolarů (68 miliard korun), přesná částka ale známa není.

"Jestli tratím dvě miliardy dolarů, pět miliard dolarů, nebo méně, to je úplně jedno. Je mi to jedno," řekl Trump. "Dělám to pro tuto zemi, dělám to pro lidi," dodal.

Další zprávy