Zaměstnancům se vrátí nárok na místo v dozorčí radě, ale jen u největších firem

ČTK ČTK
9. 11. 2016 10:50
Povinné zastoupení zaměstnanců v dozorčích radách obchodních společností zrušil nový zákon, který nahradil dřívější obchodní zákoník. Poslanci dnes tuto povinnost obnovili, ale jen pro firmy s více než 500 zaměstnanci. V menších firmách bude záležet na dohodě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha – Sněmovna změkčila předlohu ČSSD, jež má obnovit právo zaměstnanců na zastoupení v dozorčích radách obchodních společností. Poslanci dnes schválili v novele o obchodních korporacích tuto povinnost pro firmy s více než 500 zaměstnanci. Předloha, o které vedli v debatě spor hlavně poslanci ČSSD a hnutí ANO, nyní zamíří k posouzení do Senátu.

Původní novela sociálních demokratů předpokládala, že zaměstnanci měli mít právo obsadit třetinu míst v dozorčí radě v podnicích zaměstnávajících více než 50 lidí. Zbylé dvě třetiny by volila valná hromada. Ve společnostech bez dozorčí rady by zaměstnanci měli být nově zastoupeni ve správních radách.

Sněmovna podpořila pozměňovací návrh Jaroslava Klašky (KDU-ČSL) zavést tuto povinnost pro společnosti, které zaměstnávají více než 500 lidí.

Poslanec ANO Ivan Pilný neuspěl s návrhem na zamítnutí normy. "Stát by podnikatelům neměl překážet," řekl Pilný. Varoval před amatérskými zásahy do fungující ekonomiky, které mohou ohrozit podnikatele, zaměstnance i hospodářství jako takové.

Naopak Jaroslav Zavadil (ČSSD) za předkladatele uvedl, že zastupování zaměstnanců v řídicích orgánech obchodních společností je významným evropským právem. Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) není s účastí zaměstnanců v dozorčích radách problém. Tento model neohrozil poválečnou prosperitu Německa a neohrozí ani růst české ekonomiky, řekl.

Povinné zastoupení zaměstnanců v dozorčích radách obchodních společností bylo zrušeno k předloňskému lednu. Zachováno je jen pro dozorčí rady státních podniků. Novela předpokládá, že společnosti, na které dopadne, budou muset upravit stanovy a složení dozorčí rady do dvou let od účinnosti normy.

Dozorčí rada dohlíží na činnost představenstva a na činnost společnosti. Její členové mohou nahlížet do veškerých dokladů a záznamů týkajících se činnosti společnosti nebo kontrolovat účetnictví. Dozorčí rada je oprávněna svolat valnou hromadu a schvalovat převádění majetku překračujícího třetinu jmění společnosti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

EU by měla být lídrem v přechodu na udržitelný rozvoj, uvedli prezidenti včetně Zemana

Evropská unie by měla být světovým lídrem v přechodu na udržitelný a klimaticky neutrální rozvoj. Ve společném prohlášení to uvedli prezidenti zemí Evropské unie včetně českého prezidenta Miloše Zeman. Dokument vydali k nedělnímu Dni Evropy a ke konferenci o budoucnosti Evropy, která v neděli začíná.

Evropští lídři vyzvali občany EU, aby využili konference, která podle nich představuje jedinečnou příležitost k formování společné budoucnosti. "Může se zdát, že za současného stavu není dostatek času na zevrubnou diskusi o budoucnosti Evropy. Právě naopak, pandemie covid-19 nám připomněla, co je v našich životech skutečně důležité: naše zdraví, náš vztah k přírodě, náš vztah s ostatními lidmi, vzájemná solidarita a spolupráce," uvedli.

Pandemie podle nich otevřela otázky o způsobu, jakým obyvatelé Evropy žijí své životy. "Ukázala silné stránky evropské integrace, ale i její slabiny. Musíme si o tom všem promluvit," uvedli představitelé EU.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Klub pražských zastupitelů Spojených sil odvolal z funkce předsedy Pospíšila

Zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) v pátek odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Důvodem je jeho časové zaneprázdnění. Ve funkci ho nahradil předseda magistrátního výboru pro dopravu Pavel Richter (TOP 09). Potvrdilo to několik zastupitelů Spojených sil. Pospíšil byl spolu s Hanou Kordovou Marvanovou (STAN) lídrem kandidátky Spojených sil ve volbách v roce 2018. Pospíšil rozhodnutí respektuje a nadále se bude věnovat pražské politice a výkonu mandátu zastupitele.

Pro odvolání Pospíšila hlasovalo sedm ze 13 zastupitelů Spojených sil. O možném odvolání mluvilo už několik týdnů a důvodem byla mimo jiné právě Pospíšilova vytíženost jako poslance v Evropském parlamentu, tak ve vedení pražské TOP 09. Klub na magistrátu ani zastupitelstvo Pospíšil neopouští.

"Respektuji rozhodnutí. Mám čisté svědomí a odcházím nezhrzen. V žádném případě neodcházím z pražské politiky a nadále se plně budu věnovat výkonu mandátu zastupitele," řekl Pospíšil. Důvody odvolání považuje za zástupné a za mocenský boj v klubu. "Dál to ale nechci rozvádět. Stál jsem spolu s Hanou Marvanovou u zrodu Spojených sil, což je úspěšný politický projekt, a dál budu naplňovat politický program," dodal. V metropoli má silnou podporu pražské TOP 09, proto neodstoupil v uplynulých týdnech sám, ale čekal na odvolání, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy