Zaměstnanci Kovosvitu v Sezimově Ústí nedostali výplatu, firma má problémy

ČTK ČTK
17. 8. 2016 13:25
Strojírenská firma Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí, která patří k největším zaměstnavatelům v Jihočeském kraji, nevyplatila svým 770 zaměstnancům mzdy za červenec. Vedení firmy se prý z neznámých důvodů nepodařilo získat provozní úvěr a tím došlo ke zmrazení veškerých účtů společnosti. Tyto problémy přiměly firmu ke změně vedení.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Kovosvit

Sezimovo Ústí – Strojírenská firma Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí nevyplatila svým 770 zaměstnancům mzdy za červenec. Uvedl to předseda zdejších odborů Jiří Ryzka. Dodal, že firma má kvůli problémům s hospodařením několik dní nové vedení. Nového generálního ředitele Kovosvitu Blahoslava Fajmona dnes čeká jednání s odboráři.

Odboráři budou spokojeni, pokud mzdy dostanou příští týden, jinak ale budou uvažovat o výpovědích. "Pokud vedení dodrží své sliby, pak je to úspěch a můžeme očekávat spokojenost napříč firmou. O problémech nikdo nevěděl a byla to pro ně rána z čistého nebe," uvedl předseda podnikových odborů Jiří Ryzka. Osobně je přesvědčený o tom, že pokud se firma bude vyhýbat svým povinnostem, tak většina lidí odejde.

"Jsem přesvědčený, že zaměstnanci vše pochopili a budou mít trpělivost. Po jednáních s bankami mám úvodní slib, že účty odblokují. Hodnota firmy je mnohem vyšší než náš dluh," uvedl Fajmon.

Firma má kvůli problémům s hospodařením několik dní nové vedení. Fajmon přišel do firmy v květnu. Přijal ho majitel firmy František Komárek, aby vedl obchody v Rusku. V době celozávodní dovolené na přelomu července a srpna ale odstoupilo celé bývalé vedení Kovosvitu a Fajmon se stal generálním ředitelem.

Cestou, jak firmu vyvést z krize, je podle Fajmona nově nalezená cesta na ruský trh. "Klíčová je také úloha mediátora, jehož jsme si najali k jednání s bankami. Banky nyní akceptují jeho pohled na věc," uvedl Fajmon. Kovosvit dluží bankám kolem 410 milionů korun a dodavatelům 270 milionů.

"Naše společnost má svou dceru v Rusku, které se podařilo získat 40 procent tamního trhu, a to s sebou nese náklady. V momentě, kdy jsme měli náklady mořit, došlo k devalvaci rublu a dalšímu ztížení situace," řekl ČTK Fajmon.

Kovosvit patří k největším zaměstnavatelům v Jihočeském kraji, problémy ve firmě vyšly najevo po návratu lidí z celozávodní dovolené druhý srpnový týden. Podle Ryzky si zaměstnanci mohli požádat alespoň o dvoutisícovou zálohu, což udělalo 103 lidí.

Firmu chce koncem týdne navštívit ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. "Jako ministrovi průmyslu mi na podnicích typu Kovosvit a lidech, kteří v nich pracují, velmi záleží, protože český průmysl jich takových potřebuje víc," uvedl v tiskovém sdělení Mládek.

Kovosvit MAS, a. s., je lídrem ve výrobě multifunkčních obráběcích stojů v republice a jedním ze šesti světových producentů hi-tech technologií.
Firma v nedávné době rozšířila portfolia podnikání o energetiku a hydrotechniku. Například vznikla samostatná divize MAS Hydro, která nyní expanduje do zemí EU s technologiemi pro malé vodní elektrárny.

Na hospodaření firmy se negativně projevilo utlumení obchodu s Ruskem, které tvořilo zhruba 40 procent objemu. Tržby společnosti v roce 2015 klesly zhruba o 15 procent na 2,025 miliardy korun. Společnost se musela začít více soustředit na jiné trhy, zejména sever Evropy.

Kovosvit má dlouholetou tradici ve výrobě obráběcích strojů. V roce 1939 ji založil podnikatel Tomáš Baťa. Od roku 2010 ji vlastní podnikatel František Komárek.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Provoz na dálnici D4 zastavila demolice mostu u Řitky

Provoz na dálnici D4 nedaleko Řitky u Prahy v sobotu večer zastavila policie kvůli demolici mostu. Uzavírka potrvá do nedělního rána, řidiči musejí úsek objíždět po vedlejších silnicích. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové byla dálnice uzavřena v 19:00 a otevřena bude v neděli v 09:00.

"Máme tam celkem dvě policejní hlídky, které budou dohlížet na to, aby bylo vše v pořádku. Je tam odklon dopravy na objízdné trasy a dopravní značení," řekla Nováková. Ve směru na Prahu řidiči sjíždějí na exitu 18 u Mníšku pod Brdy a pokračují přes Čisovice na exit 14 u Řitky. V opačném směru začíná objížďka na 9. kilometru u Jíloviště, na dálnici se motoristé vracejí u Mníšku.

před 59 minutami

Sekáč gólem a asistencí podpořil výhru CSKA nad Čeljabinskem

Jiří Sekáč svým pátým gólem z posledních osmi zápasů Kontinentální hokejové ligy pomohl CSKA Moskva k výhře 3:0 nad Čeljabinskem. Český útočník vstřelil v 51. minutě tečí před brankou druhý gól utkání a pak se ještě asistencí podílel v předposlední minutě na trefě Michaila Grigorenka.

CSKA i díky sedmé Sekáčově brance v sezoně zvítězil pošesté za sebou a je nejlepším týmem celé soutěže. Čeljabinsk s českým útočným duem Tomáš Hyka, Lukáš Sedlák prohrál počtvrté v řadě a na Východě drží poslední osmé postupové místo do play off.

Nejhorším týmem Východu zůstal Kunlun, který dnes se Šimonem Hrubcem v brance podlehl v Pekingu 1:2 Dynamu Moskva. Bývalý třinecký gólman si připsal 23 zákroků.

Další zprávy