Založení společnosti s ručením omezeným výrazně zlevní, novelu podepsal prezident

ČTK ČTK
10. 5. 2016 13:41
Současné náklady na založení společnosti s ručením omezeným v Česku více než trojnásobně převyšují částku požadovanou Evropskou komisí. Jejich snížení bylo jednou z podmínek pro čerpání peněz ze strukturálních a investičních fondů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes podepsal novelu zákona o soudních poplatcích, která mimo jiné zjednodušuje a zlevňuje založení společnosti s ručením omezeným. Informoval o tom hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Náklady na založení firmy se sníží z 11 300 korun na 100 eur (zhruba 2700 korun), což byla jedna z podmínek Evropské unie pro čerpání peněz ze strukturálních a investičních fondů.

Současné náklady na založení společnosti s ručením omezeným v Česku více než trojnásobně převyšují částku požadovanou Evropskou komisí. Notáři se platí nejméně 4000 korun za sepsání zakladatelské listiny či smlouvy, soudu potom 6000 korun za prvozápis do rejstříku. Správní poplatek za případné ohlášení živnosti stojí dalších 1000 korun. V případě, že notář provádí zápis, platí se mu dalších 300 korun.

Cílem změny je podpora rozvoje podnikání. Pokles příjmů z vybraného soudního poplatku ministerstvo spravedlnosti předběžně odhadlo na 23 až 35 milionů korun.

Od poplatku za notářský zápis do veřejného rejstříku novela osvobozuje spolky, nadace a veřejně prospěšné společnosti. Spolky mohly už nyní o provedení zápisu bezplatně požádat soud.

Ministerstvo v novele původně navrhovalo také zpoplatnění žalob na náhradu škody, které lidé podávají na stát kvůli nezákonným rozhodnutím či nesprávnému úřednímu postupu. Požadovalo poplatek 2000 korun za každou žalobu s tím, že počet těchto podání na stát neustále roste a že jsou zneužívána k šikaně státu. Vláda to ale odmítla.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boje o Náhorní Karabach pokračují pátým dnem

Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u Náhorního Karabachu pokračují pátým dnem. Baku podle ruských agentur tvrdí, že arménské jednotky utrpěly silné ztráty, Jerevan hovoří o "stabilně napjaté" situaci na frontě a pokračující střelbě během uplynulé noci.

"V noci v oblasti konfliktu zůstalo relativně stabilní napětí. V různých částech (fronty) pokračovaly přestřelky z ručních zbraní a děl," uvedla mluvčí arménského ministerstva obrany Šušan Stepanjanová podle agentury TASS. Nepřítel ve snaze zlepšit své postavení se snažil o přeskupení a přesuny sil, které obránci odhalovali a zneškodňovali, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy