Podomní prodej lze zakázat plošně, potvrdil Ústavní soud

Petr Kučera Petr Kučera
18. 8. 2015 15:24
Ústavní soud ale zároveň uvedl, že obce nemohou na svém území zcela zakázat jakýkoliv prodej mimo kamennou provozovnu, tedy zejména stánkový prodej.
Foto: Aktuálně.cz

Brno – Obce mohou na svém území zakázat paušálně podomní a pochůzkový prodej. Potvrdil to úterní nález Ústavního soudu týkající se nařízení obce Vojkovice na Brněnsku. Obec tedy nemusí současně vymezit místa, kde je tato forma prodeje povolena, a stanovit podmínky pro její činnost. Zákaz může být vydán nezávisle na existenci tržního řádu, o němž se zmiňuje živnostenský zákon.

Podomním se podle zmíněného nařízení rozumí takový prodej a nabídka služeb, kdy je bez předchozí objednávky dům od domu nabízeno a prodáváno zboží či služby v objektech určených k bydlení. Pochůzkový prodej pak probíhá s použitím přenosného nebo neseného zařízení (zavazadel, závěsných pultů, konstrukcí a podobně) nebo přímo z ruky.

Podobně rozhodli ústavní soudci už loni ohledně nařízení města Františkovy Lázně. Podle nadřízeného krajského úřadu měla tehdy radnice v tržním řádu vymezit alespoň nějaká místa, kde zákaz podomního a pochůzkového prodeje neplatí. Ústavní soud ale konstatoval, že město tímto paušálním zákazem nepřekročilo svou pravomoc a že nejde o úplné znemožnění podnikatelské činnosti mimo provozovnu, protože například stánkový prodej ve městě nic neomezuje.

Ani podomní a pochůzkový prodej však nelze paušálně zakázat na celém území jakékoliv obce, zdůraznil už loni Ústavní soud. Vždy záleží na konkrétních podmínkách. Typicky v místech, kde lidé žijí roztroušeni na větším území, může být právě tento způsob nezbytný ke smysluplnému podnikání mimo provozovnu.

Ústavní soud ale v úterý zároveň uvedl, že obce nemohou na svém území zcela zakázat jakýkoliv prodej mimo kamennou provozovnu, tedy zejména stánkový prodej. Zrušil proto část vojkovického nařízení, která k takovému plošnému zákazu v praxi vedla. Konkrétně jde o ustanovení, podle něhož lze „na území obce mimo provozovnu nabízet a prodávat zboží a poskytovat služby pouze na místech, která k tomu účelu obec zvlášť určí nebo vyhradí“, přičemž Vojkovice žádné takové místo neurčily. Navíc by v tomto případě překročily svou pravomoc.

„Živnostenský zákon sice umožňuje omezit právo podnikat a provozovat jinou hospodářskou činnost podle Listiny základních práv a svobod, avšak nařízení obce nemají sloužit k zamezení veškerého prodeje zboží a poskytování služeb mimo provozovnu a mají je toliko určitým způsobem usměrňovat. Tato činnost musí vždy zůstat dovolena alespoň v rozsahu, který umožní skutečnou realizaci uvedeného základního práva v obci, zákaz nelze tedy vyslovit obecně a plošně vůči všem typům prodeje mimo provozovnu,“ vyplývá z úterního rozhodnutí pléna Ústavního soudu.

Podomní a pochůzkový prodej zakázalo v Česku už zhruba 500 obcí a měst. Cílem  je ochránit obyvatele, zejména seniory, od nepříjemných až agresivních praktik prodejců energií, domácích spotřebičů a dalších produktů. Prodejcům jako fyzickým osobám hrozí pokuta až 30 tisíc korun, firmám až 200 tisíc korun. V praxi se ale pokuty pohybují v řádu maximálně tisíců korun, dokázat porušení pravidel navíc bývá obtížné.

Pokud spotřebitel uzavře smlouvu mimo „prostory obvyklé k podnikání“, tedy typicky mimo provozovnu, může od ní do čtrnácti dnů odstoupit bez udání důvodu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Při požáru vepřína na Rokycansku uhořelo 300 prasnic a 1300 selat

Škodu, způsobenou ohněm v zemědělském objektu u Kladrub na Rokycansku, hasiči předběžně odhadují na 35 milionů korun, řekl dnes jejich krajský mluvčí Petr Poncar. Na místě stále zasahují čtyři jednotky.

K požáru na severu Rokycanska vyjelo deset jednotek v neděli těsně před 23:00. "V době příjezdu první jednotky byl již objekt požárem zcela zasažen," řekl mluvčí. Hasiči se zaměřili na ochranu okolních budov, uchránili majetek za 70 milionů korun. Požár dostali pod kontrolu zhruba hodinu po půlnoci, dosud ale není zcela uhašen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy