Zelené dotace na slaví úspěch. Zájem o solární panely na střechy se zdvojnásobil

ČTK ČTK
11. 12. 2018 11:47
Zájem Čechů o podporu instalací solárních zdrojů v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám (NZÚ) se meziročně zdvojnásobil. Na úterním setkání s novináři to uvedli zástupci Solární asociace. Vyplývá to podle nich z dat o počtu proplacených žádostí za 11 měsíců letošního roku, které asociace získala ze Státního fondu pro životní prostředí (SFŽP).
Foto: Thinkstock

Dosud bylo letos proplaceno více než 1500 žádostí na solární zdroje a nový instalovaný výkon překročil šest megawattů (MW), což je dvakrát více než minulý rok, uvedla asociace.

Mluvčí SFŽP ČR Lucie Früblingová řekla, že celkem bylo loni v rámci NZÚ proplaceno 7114 žádostí v celkovém objemu dotací 1,58 miliardy korun, včetně žádostí například na zateplení domů.

"V letošním roce bylo dosud proplaceno 6790 žádostí v celkovém objemu dotací 1,45 miliardy korun. Toto číslo do konce roku ještě poroste, jelikož prakticky každý den přibývají nově proplacené žádosti," dodala. Kromě dotací na solární instalace lze peníze z programu využít například na zateplení domu nebo na stavbu nového rodinného domu s nízkou energetickou náročností.

Solární asociace dále uvedla, že podle dat od distribučních společností bylo za tři čtvrtletí letošního roku do sítě připojeno téměř sedm MW nových fotovoltaických elektráren.

Vedle obytných budov podpořených programem Nová zelená úsporám jde o projekty na střechách firem, které mohly získat podporu v rámci programu OP PIK ministerstva průmyslu, podotkla. "Očekáváme, že příští rok bude zájem o solární řešení dál posilovat," dodala výkonná ředitelka asociace Veronika Hamáčková.

Celkový instalovaný výkon solárních elektráren v ČR od roku 2012 prakticky stagnuje, nebo roste jen velmi mírně. V celém Česku bylo podle dat Energetického regulačního úřadu na konci září instalováno asi 2050 MW zdrojů, které energii ze slunce vyrábějí.

Během takzvaného solárního boomu na přelomu desetiletí se instalovaný objem solárních elektráren v ČR zvýšil za rok víc než čtyřnásobně, a to z 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010.

V rámci programu Nová zelená úsporám mohou domácnosti získat podporu na pořízení střešní solární elektrárny i baterie. Podpora se liší dle velikosti instalace a druhu využití energie. Na fotovoltaické systémy pro ohřev vody lze získat podporu od 35 000 korun. Fotovoltaické systémy s akumulací elektrické energie mohou čerpat podpora až 150 000 korun.

Solární asociace v úterý také představila studii, která mapuje potenciál výroby elektřiny ze Slunce v ČR. Z kalkulací, které vypracovala konzultační společnosti EGÚ Brno, vyplývá, že technický potenciál dosahuje 39 gigawattů (GW). Jsou do něj zahrnuty možnosti instalací solárních panelů na střechách a fasádách i stavba projektů fotovoltaických elektráren na brownfieldech.

"V rámci ekonomického, tedy realizovatelného potenciálu pak lze podle propočtů studie počítat s růstem instalovaného výkonu solárních elektráren na 3,5 gigawattu v roce 2030 a 5,5 gigawattu v roce 2040," dodala asociace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy