Nesmyslný a byrokratický. Projekt půjček na bydlení mladým neuspěl, zájem je mizivý

ČTK ČTK
29. 1. 2020 17:40
Průměrný měsíční objem žádostí o půjčky na bydlení pro mladé lidi loni meziročně klesl zhruba na čtvrtinu. Předloni byl 148 milionů korun, loni 41 milionů. Vyplývá to z údajů Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB). O státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového bydlení mohou žádat mladé rodiny do 36 let.
Při startu projektu půjček pro mladé lidé před úřady dokonce přespávali. Pak zájem rychle opadl.
Při startu projektu půjček pro mladé lidé před úřady dokonce přespávali. Pak zájem rychle opadl. | Foto: Klára Čeperová

Program byl zahájen v polovině srpna roku 2018. Hned první den tehdy někteří lidé čekali kvůli podání žádosti o půjčku před pobočkami fondu v Praze a Olomouci ve frontě. Za první den podali 256 žádostí za 299 milionů korun. Poté zájem opadl. Ke konci roku dosáhl objem žádostí 668 milionů korun, což bylo o 18 milionů více, než bylo původně k dispozici. MMR, které za program odpovídá, již předem upozornilo, že v případě vyššího zájmu tuto částku zvýší.

Loni SFRB obdržel 415 žádostí za 494,1 milionu korun. Více než tři pětiny byly určeny na výstavbu rodinného domu, 18 procent na koupi rodinného domu, 12 procent na koupi bytu a osm procent na modernizaci obydlí. MMR mělo pro loňský rok připraveno 950 milionů korun.

"Půjčky na bydlení i letos pomáhají stovkám mladých rodin. Potřebují jistotu a stálost programu. A tu garantujeme. Znovu opakujeme, že program je určen pro menší města a venkov a řešíme tím i vylidňování. Velkým městům nabízíme možnost výstavby obecních bytů a připravujeme družstevní bydlení," sdělil ČTK mluvčí MMR Vilém Frček.

Podle návrhu ministerstva, který vláda schválila předloni v červnu, na modernizaci bytu stát půjčí nejvýš 300 000 korun. Při koupi bytu je maximum 1,2 milionu korun, u stavby nebo koupě rodinného domu je nejvyšší možná půjčka dva miliony korun. O půjčku mohou žádat i bezdětní manželé nebo registrovaní partneři. Dítě do 15 let je podmínkou u žadatelů, kteří nejsou manželé.

"Prostřednictvím hypotečních úvěrů přitéká na realitní trh ročně 182 až 226 miliard korun již od roku 2015. Ve srovnání s tím jsou půjčky SFRB doslova kapkou v moři. Stát by se neměl zaměřovat na agendy, které využívají pouze stovky občanů," uvedl analytik BH Securities Štěpán Křeček. Podle něj by se měl stát spíše zaměřit na koncepční řešení, které povede ke zvýšení dostupnosti bydlení pro desetitisíce lidí.

"Program půjček na bydlení mladým skončil loni fiaskem. Jedním důvodem jsou poměrně svazující podmínky pro čerpání přidělených peněz. Následně také skutečnost, že úrokové sazby hypoték v rozporu s předpokladem od začátku loňského roku postupně klesaly. Bankám se navíc v případě hypoték dařilo účinně oslovovat právě mladou klientelu. Půjčku jde sice kombinovat s hypotékou, ale zejména ve velkých městech nestačí ani to," doplnil analytik společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda.

Podle údajů developerské společnosti Trigema se dal na konci loňského roku v mimopražských regionech pořídit nový byt v průměru za 56 365 korun za metr čtvereční. Byt s rozlohou 70 metrů čtverečních tak stál kolem čtyř milionů korun. Průměrné ceny starších bytů byly 41 165 korun za metr čtvereční.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy