Zájem cizinců o ubytování v Česku ochladl. Počet zahraničních hostů po letech klesl

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 10. 5. 2019 12:29
V hotelech, penzionech a kempech v Česku se v letošním prvním čtvrtletí ubytovaly čtyři miliony lidí, což bylo meziročně o 1,8 procenta víc. Počet přenocování se zvýšil o 0,9 procenta na 10,8 milionu noclehů. Poptávka ze strany zahraničních hostů ale po několika letech nepřetržitého růstu v prvních třech měsících letošního roku klesla, uvedl dnes Český statistický úřad.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Hostů z ciziny bylo v prvním čtvrtletí více než domácích. V porovnání s loňským rokem se ale jejich počet snížil o 0,2 procenta. Domácích hostů naproti tomu o 3,8 procenta přibylo. 

Známky globálního ekonomického zpomalení se podle ekonoma UniCredit Bank Patrika Rožumberského turistickému ruchu v Česku nevyhýbají. Že se počet hostů ze zahraničí meziročně snížil, se podle něj stalo poprvé od prvního kvartálu 2014. "Nižší návštěvnost je patrná zejména u turistů ze západoevropských zemích, které se potýkají s citelnějším ekonomickým zpomalením. To je případ i hostů z Německa, kteří stojí dlouhodobě v čele žebříčku příjezdové turistiky," dodal.

Právě Němců bylo z cizinců tradičně nejvíce - a to 408 tisíc. Němci nadále tvořili zhruba pětinu zahraniční klientely v ubytovacích zařízeních v Česku. V porovnání s loňskem ale jejich počet klesl o 2,6 procenta. Méně než před rokem se ubytovalo také Rakušanů. Zhruba o devět procent méně než před rokem přijelo Rusů a také Italů.

Návštěvnost ze zbylých okolních zemí nicméně rostla. Po Němcích mezi cizinci následovali Slováci s více než 143 tisíci návštěvníků a Poláci s téměř 137 tisíci hostů. Návštěvníků z těchto dvou zemí přibylo, stejně jako z Velké Británie, Číny, USA a Francie. Počet Francouzů se meziročně zvýšil téměř o 17 procent, Číňanů o desetinu.

Počet návštěvníků se meziročně zvýšil ve většině krajů. "Nadprůměrnou dynamiku růstu příjezdů zaznamenal Jihomoravský kraj (o 7,2 procenta), Královéhradecký kraj (o 5,2 procenta) nebo Vysočina (o 5,1 procenta)," uvedl ČSÚ. V Praze nejvýrazněji ze všech krajů vzrostl počet hostů z ČR, bylo to o devět procent. Počet zahraničních návštěvníků ale v hlavním městě klesl o dvě procenta, což mělo podle statistiků rozhodující vliv na jejich celorepublikový pokles.

Počet noclehů v prvním čtvrtletí se zvýšil zásluhou domácích hostů, kteří v ubytovacích zařízeních strávili o 4,2 procenta nocí víc než před rokem. Noclehů zahraničního hostů ubylo o 2,3 procenta, stále ale tvořily téměř 60 procent celku. Počet přenocování v hotelech se snížil o půl procenta hlavně kvůli poklesu zájmu cizinců.

Noclehů přibylo v osmi krajích, nejvýrazněji na Vysočině o 9,1 procenta. Naproti tomu v Praze se počet snížil o 2,6 procenta a klesl také ve Středočeském, Jihočeském, Zlínském a Karlovarském kraji. V Plzeňském se počet přenocování meziročně nezměnil.

Kraj Celkem hostů v 1. čtvrtletí 2019
Česká republika 4 011 095
Praha 1 516 114
Středočeský    163 094
Jihočeský    238 759
Plzeňský    148 069
Karlovarský    236 264
Ústecký     98 706
Liberecký    244 192
Královehradecký    369 880
Pardubický     89 991
Vysočina     99 804
Jihomoravský    303 545
Olomoucký    159 826
Zlínský    134 990
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy