Zájem cizinců o ubytování v Česku ochladl. Počet zahraničních hostů po letech klesl

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 10. 5. 2019 12:29
V hotelech, penzionech a kempech v Česku se v letošním prvním čtvrtletí ubytovaly čtyři miliony lidí, což bylo meziročně o 1,8 procenta víc. Počet přenocování se zvýšil o 0,9 procenta na 10,8 milionu noclehů. Poptávka ze strany zahraničních hostů ale po několika letech nepřetržitého růstu v prvních třech měsících letošního roku klesla, uvedl dnes Český statistický úřad.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Hostů z ciziny bylo v prvním čtvrtletí více než domácích. V porovnání s loňským rokem se ale jejich počet snížil o 0,2 procenta. Domácích hostů naproti tomu o 3,8 procenta přibylo. 

Známky globálního ekonomického zpomalení se podle ekonoma UniCredit Bank Patrika Rožumberského turistickému ruchu v Česku nevyhýbají. Že se počet hostů ze zahraničí meziročně snížil, se podle něj stalo poprvé od prvního kvartálu 2014. "Nižší návštěvnost je patrná zejména u turistů ze západoevropských zemích, které se potýkají s citelnějším ekonomickým zpomalením. To je případ i hostů z Německa, kteří stojí dlouhodobě v čele žebříčku příjezdové turistiky," dodal.

Právě Němců bylo z cizinců tradičně nejvíce - a to 408 tisíc. Němci nadále tvořili zhruba pětinu zahraniční klientely v ubytovacích zařízeních v Česku. V porovnání s loňskem ale jejich počet klesl o 2,6 procenta. Méně než před rokem se ubytovalo také Rakušanů. Zhruba o devět procent méně než před rokem přijelo Rusů a také Italů.

Návštěvnost ze zbylých okolních zemí nicméně rostla. Po Němcích mezi cizinci následovali Slováci s více než 143 tisíci návštěvníků a Poláci s téměř 137 tisíci hostů. Návštěvníků z těchto dvou zemí přibylo, stejně jako z Velké Británie, Číny, USA a Francie. Počet Francouzů se meziročně zvýšil téměř o 17 procent, Číňanů o desetinu.

Počet návštěvníků se meziročně zvýšil ve většině krajů. "Nadprůměrnou dynamiku růstu příjezdů zaznamenal Jihomoravský kraj (o 7,2 procenta), Královéhradecký kraj (o 5,2 procenta) nebo Vysočina (o 5,1 procenta)," uvedl ČSÚ. V Praze nejvýrazněji ze všech krajů vzrostl počet hostů z ČR, bylo to o devět procent. Počet zahraničních návštěvníků ale v hlavním městě klesl o dvě procenta, což mělo podle statistiků rozhodující vliv na jejich celorepublikový pokles.

Počet noclehů v prvním čtvrtletí se zvýšil zásluhou domácích hostů, kteří v ubytovacích zařízeních strávili o 4,2 procenta nocí víc než před rokem. Noclehů zahraničního hostů ubylo o 2,3 procenta, stále ale tvořily téměř 60 procent celku. Počet přenocování v hotelech se snížil o půl procenta hlavně kvůli poklesu zájmu cizinců.

Noclehů přibylo v osmi krajích, nejvýrazněji na Vysočině o 9,1 procenta. Naproti tomu v Praze se počet snížil o 2,6 procenta a klesl také ve Středočeském, Jihočeském, Zlínském a Karlovarském kraji. V Plzeňském se počet přenocování meziročně nezměnil.

Kraj Celkem hostů v 1. čtvrtletí 2019
Česká republika 4 011 095
Praha 1 516 114
Středočeský    163 094
Jihočeský    238 759
Plzeňský    148 069
Karlovarský    236 264
Ústecký     98 706
Liberecký    244 192
Královehradecký    369 880
Pardubický     89 991
Vysočina     99 804
Jihomoravský    303 545
Olomoucký    159 826
Zlínský    134 990
 

Právě se děje

před 6 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy