Zahraniční turisté v Česku loni utratili 202 miliard korun

ČTK ČTK
5. 5. 2015 15:52
Průměrný zahraniční turista v ČR vydal ze své peněženky 2905 korun za den, ukazují nová data.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: REUTERS/Petr Josek

Praha - Zahraniční turisté v Česku loni utratili 202 miliard korun, meziročně o 12,2 procenta víc. Průměrný zahraniční turista v ČR utratil 2905 korun za den. Vyplývá to z údajů společnosti STEM/MARK, které zveřejnil Svaz obchodu a cestovního ruchu.

Výdaje zahraničních turistů, kteří se v Česku ubytovali, dosáhly 177,5 miliardy korun, jednodenní návštěvníci utratili 22 miliard a tranzitující cestující 2,7 miliardy korun.

Do Česka loni podle údajů Českého statistického úřadu přijelo 25,7 milionu zahraničních návštěvníků, meziročně o 3,8 procenta více. Většina z nich (51,6 procenta, resp. 13,2 milionu) strávila ale v Česku jen jeden den. V tuzemských hotelech a penzionech se ubytovalo 8,1 milionu turistů z ciziny. Téměř desetina ze zahraničních návštěvníků použila Česko pouze jako tranzitní zemi.

Mezi jednodenními návštěvníky ČR převládají Němci, kteří tvoří 60 procent z nich. Následují Slováci (15 procent) a Rakušané (14 procent). Naprostá většina jednodenních návštěvníků míří za nákupy, průměrně utratí 2000 korun.

Z turistů, kteří se v ČR ubytují, jde také nejčastěji o Němce (17 procent), dále Rusy (deset procent) a Slováky (osm procent). Dvě třetiny přijíždějí na dovolenou a 15 procent na služební cestu. Největší část z celkových výdajů utratí za dopravu a ubytování, během pobytu pak za zboží a jídlo. Jejich průměrná útrata činí 2800 korun za den. V průměru stráví v Česku šest dnů.

Na tvorbě HDP se cestovní ruch podílí třemi procenty a na celkové zaměstnanosti ze 4,5 procenta. To představuje zhruba 230 000 lidí. Nejvíce lidí pracuje v rámci cestovního ruchu ve stravovacích službách a pohostinství.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 48 minutami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy