Zadlužený Kovosvit vyplatil zaměstnancům mzdy, má nového investora

ČTK Milan Mikulka ČTK, Milan Mikulka
Aktualizováno 1. 9. 2016 13:02
Strojírenské firmě ze Sezimova Ústí, která patří k největším zaměstnavatelům v Jihočeském kraji, poskytla peněžní pomoc společnost Nordic Investors. Další úvěr má pak pomoci k obnovení provozu a zajištění srpnových výplat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Kovosvit

Sezimovo Ústí – Společnost Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí vyplatila svým zaměstnancům červencové mzdy. Poslala jim je na účet. Peníze na výplaty poskytl zadlužené firmě nový investor Nordic Investors. Uvedl to mediální zástupce společnosti Karel Samec. Podle něj je domluven další úvěr na obnovení provozu firmy a zajištění srpnových výplat.

"Vyplacení mezd byla naše absolutní priorita a úkol číslo jedna. Pracujeme na dalších krocích, které povedou ke stabilizaci společnosti," uvedl Samec. Do konce týdne má nový investor podle domluvy poskytnout provozní finance i na plné obnovení výroby. Pro základ úspěšné restrukturalizace firmy budou klíčové následující týdny, kdy bude firma potřebovat podporu obchodních partnerů i dalších subjektů, dodal Samec.

Finance poskytla skupina Nordic Investors. "Kovosvit MAS má určitě skvělou budoucnost. Díky vlastnímu vývoji a dlouholetým zkušenostem patří v hi-tech obráběcích strojích mezi šest největších výrobců na světě. Do potíží ji nedostaly problémy ve výrobě, ale přehnaná expozice na ruském trhu," uvedl zakladatel Nordic Investors Tomáš Otruba.

Ten Nordic Investors založil loni spolu se svým kolegou Janem Petříkem poté, co po dvaceti letech odešli z advokátní kanceláře BBH. Otruba patří mezi elitní právníky pracující pro největší finanční skupiny v zemi, vazby má především na PPF. Podílel se na prodeji O2 Petru Kellnerovi a naopak na prodeji České spořitelny italské skupině Generali. Při pádu Sazky z pověření banky Goldman Sachs vyjednával za majitele dluhopisů.

O firmu, která vyrábí automatické obráběcí stroje a má i vlastní slévárnu, se zajímali i další průmyslníci. Hospodářské noviny mají informaci o proběhlých jednáních zbrojaře Jaroslava Strnada s majitelem firmy Františkem Komárkem. "Měli jsme zájem, ale to platilo před týdnem, dnes už ne," řekl v úterý Strnadův spolupracovník Petr Rusek.

Kovosvit řídí od pondělí nový manažerský tým vedený Petrem Karáskem, který se v minulosti podílel například na řízení Jablonexu, Kordárny či Tatry Kopřivnice. Bývalý ředitel Blahoslav Fajmon rezignoval. Společnost momentálně dluží zhruba 700 milionů korun. Problémy jednoho z největších zaměstnavatelů na jihu Čech, kde pracuje zhruba 770 lidí, vyšly najevo přibližně v polovině srpna.

Firma Nordic Investors letos převzala mobilního operátora Air Telecom a švýcarskou společnost eHI eHealth International, která vlastní akcie firmy IZIP. Plánuje obě akvizice propojit a prosadit se v oblasti elektronizace zdravotnictví.

 

Právě se děje

Další zprávy