Zadluženému Kovosvitu chce pomoci ministr Mládek, v regionu kandiduje do Senátu

ČTK ČTK
19. 8. 2016 15:30
Firmě Kovosvit Mas podá pomocnou ruku ministerstvo průmyslu a obchodu. O dnešním setkání s managementem firmy a zástupci odborové organizace to řekl ministr Jan Mládek. Chce především pomoci firmě najít alternativní trhy, možnost půjčky ovšem odmítá.
Foto: Kovosvit

Sezimovo Ústí – Ministerstvo průmyslu a obchodu hodlá pomoci zadlužené firmě Kovosvit Mas Sezimovo Ústí. Po dnešním setkání s managementem firmy a zástupci odborové organizace to řekl ministr Jan Mládek (ČSSD).

Ministerstvo si uvědomuje, že je zahraniční obchod Kovosvitu příliš závislý na Rusku a chce firmě pomoci hledat nové trhy. Zaměstnanci by měli dostat peníze do konce srpna, uvedl na setkání s novináři předseda podnikových odborů Jiří Ryzka.

Dnešního jednání se zúčastnili i zástupci proexportní agentury Czech Trade. "Společně jsme připraveni Kovosvitu pomoci diverzifikovat exportní trhy. Je zcela zřejmé, že jedním z problémů je přílišná závislost na Rusku," uvedl Mládek.

Ministerstvo hodlá Kovosvit pomoci s účastí na veletrzích, kde by mohla firma, která momentálně dluží zhruba 700 milionů korun, získat nová odbytiště.

Problémy jednoho z největších zaměstnavatelů na jihu Čech, kde pracuje zhruba 770 lidí vyšly najevo ve středu. Tehdy se zaměstnanci jednalo nové vedení, předchozí management odstoupil na přelomu července a srpna během celozávodní dovolené.

Nový generální ředitel Kovosvitu Blahoslav Fajmon je momentálně v Rusku. "Do konce týdne se určitě nepodaří účty odblokovat. Je ale možné, že se to po úvodních jednáních povede příští týden," řekl Fajmon.

"Nejdůležitější je momentálně jednat s bankami," uvedl ministr. Zároveň slíbil, že pomůže i v tomto směru. Majitelem firmy je od roku 2010 František Komárek. Ministr Mládek ocenil jeho snahy o stabilizaci firmy.

"Je to základní předpoklad stabilizace. Majitel má snahu, aby se firma postavila na nohy. Z minulosti známe případy, kdy majitelé svou firmu rychle přeprodají a někam odjedou," řekl ministr, který v regionu na podzim kandiduje ve volbách do Senátu.

Mládek zároveň odmítl možnost půjčky. Podle něj by se jednalo o takzvanou veřejnou pomoc. "Když to trochu zjednoduším, tak v Evropské unii je možné poskytnout veřejnou pomoc související s černouhelným hornictvím. To ale není tento případ," uvedl Mládek. "Zde je patrné, že firma má velkou šanci na restrukturalizaci," dodal.

"Podle mých informací jsou v plánu další jednání s bankami. Podle pana Komárka bychom mzdy měli dostat do konce srpna," uvedl odborář Ryzka. Od radnice v Sezimově Ústí získal slib odkladu platby nájemného pro zaměstnance, kteří žijí v městských bytech.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Čech převezl do Německa čtyři Syřany, u soudu dostal sedmiměsíční podmínku

Podmíněný trest sedmi měsíců vězení uložil v pondělí ve zrychleném řízení německý soud Čechovi, který o víkendu propašoval ze Slovenska do Saska čtyři Syřany. Informoval o tom v úterý server Dresdner Neuste Nachrichten.

Soud v saském městě Pirna shledal Čecha vinným z pašování lidí a řízení bez řidičského průkazu. Osmadvacetiletý muž v sobotu odpoledne podle obžaloby v lese na Slovensku vyzvedl čtyři Syřany a pak je přes Česko přivezl až do Německa. Spolková policie na podezřelou pětici narazila na dálničním odpočívadle nedaleko české hranice. Čecha na místě zadržela. Za propašování čtveřice údajně inkasoval 2000 eur (asi 50 500 korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy