Dejte si fetu a zachráníme je. Brit zahájil sbírku na Řeky

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 30. 6. 2015 15:04
Internetová sbírka na řecký lid za den posbírala přes sto tisíc eur. Cíl je ale mnohem výš: 1,6 miliardy eur.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Bohdana Rambousková

Londýn - Zachránit Řecko můžete i vy. Je to jednoduché, stačí, když mu pošlete pár eur. Na crowdfundingovém webu IndieGoGouž tak udělalo více jak 7000 lidí a za den sbírka nabrala přes sto tisíc eur (kolem poledne, kdy článek vyšel, to bylo více jak 1500 lidí a 23 tisíc eur).

Není to příliš, když si uvědomíte, že Řecko má dnes zaplatit Mezinárodnímu měnovému fondu 1,6 miliardy eur, ale špatný začátek to také není. "Každý občan EU si jen musí koupit k obědu sýr feta nebo olivový salát, abychom dali dohromady sumu nutnou k záchraně,“ říká autor sbírky, 29letý marketingový specialista Tom Feeney, který momentálně pracuje pro jeden londýnský obchod s botami.

V EU žije zhruba půl miliardy lidí, kdyby každý poslal tři eura, je Řecko zachráněné, tedy aspoň co se aktuální splátky týče. Za tři eura přitom Feeney slibuje přímo z Řecka poslat pohlednici s premiérem Tsiprasem. Kdo pošle šest a více eur, může se těšit na řecké pochoutky.

Za šest eur je řecký feta sýr a olivový salát, za deset eur malá láhev ouza a za 25 eur láhev řeckého vína. Za pět tisíc eur je dovolená pro dva v Řecku, a kdo pošle milion eur, ten nepotřebuje nic.

Za celých 1,6 miliardy eur Feeney původně sliboval malý řecký ostrov. Tuto nabídku ale stáhl, když mu lidé z IndieGoGo napsali, že to nemůže nabízet, pokud k tomu nemá svolení od řecké vlády.

Organizátor zároveň slibuje, že nejde o podvod, že všechny vybrané peníze se dostanou k řeckému lidu. K tomu ovšem dojde jen tehdy, když se podaří vybrat celých 1,6 miliardy eur. Když ne, peníze se lidem budou vracet.

Sám Feeney přispěl 10 eury. "Když to udělá každý třetí Evropan, cíl splníme," burcuje k dalším příspěvkům. Sbírka končí za týden.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Europarlament zbavil imunity bývalého katalánského premiéra Puigdemonta

Evropský parlament zbavil imunity katalánského expremiéra Carlose Puigdemonta a jeho dva kolegy. Úřady mohou opět zvážit žádost Španělska o jejich vydání.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy