Babiš dal akcie svých firem do svěřenských fondů. Počítá se zpětným převodem

Jiří Hovorka Jiří Hovorka, Tomáš Pergler
Aktualizováno 3. 2. 2017 13:51
Akcie Agrofertu a SynBiolu přešly na svěřenské fondy. K převodu majetku přiměla ministra financí Andreje Babiše novela zákona o střetu zájmů, která je podle něj protiústavní. Na fondy budou dohlížet Babišovi právníci i jeho manželka.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: HN - Zuzana Šmajlerová

Praha – Ministr financí Andrej Babiš (ANO) přesunul své firmy pod svěřenské fondy, aby tak vyhověl novému zákonu o střetu zájmů, pro který se ujalo pojmenování lex Babiš. Pod svěřenské fondy přecházejí společnosti Agrofert a SynBiol, které zastřešují ministrovo podnikání. I do budoucna se tak budou moci ucházet o dotace a státní zakázky.

Správci fondů jsou předseda představenstva Agrofertu Zbyněk Průša a právník Alexej Bílek. Dohled nad nimi bude vykonávat tříčlenná rada, jejíž členkou je i Babišova životní partnerka Monika Babišová. Posledním členem je Václav Knotek, další právník, který s Babišem dlouhodobě spolupracuje.

"Je mým zájmem, aby správa majetku ve svěřenských fondech byla vykonávána zkušenými odborníky, kteří prostředí skupiny dobře znají. Totéž je zájmem managementu firem. Zájmy mé rodiny budou reprezentovány pouze jejím jedním zástupcem v kontrolních orgánech fondů," řekl Babiš.

Andrej Babiš vložil do prvního ze svěřenských fondů 90 procent akcií Agrofertu a 100 procent akcií SynBiolu, do druhého 10 procent akcií Agrofertu. Správcem většího fondu je Průša.

"Nedávno schválenou novelu zákona o střetu zájmů, která mění pravidla pro řešení konfliktu zájmů, považuji za protiústavní. Významnou měrou poškozuje moje základní ústavní práva a diskriminuje moje společnosti, nicméně jsem připraven ji respektovat, dokud bude součástí českého právního řádu," řekl k převodu svých firem Babiš. Že je zákon protiústavní, si myslí i prezident Miloš Zeman, Hrad by měl během února podat stížnost k Ústavnímu soudu.

Jste zkorumpovaná pakáž! Reportéři ČT naštvali Andreje Babiše
12:47
Jste zkorumpovaná pakáž! Reportéři ČT naštvali Andreje Babiše | Video: Česká televize

Novela zákona prošla sněmovnou definitivně v lednu, kdy poslanci poměrem 129:49 přehlasovali prezidentské veto. "Je dobře, že Poslanecká sněmovna navzdory odporu ANO zpřísnila zákon o střetu zájmů a omezila podnikání členů vlády. Ministři mají ve vládě hájit veřejný zájem, nemají podnikat, získávat dotace nebo se ucházet o veřejné zakázky," uvedl tehdy premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

"Zákon nenutí Andreje Babiše, aby někam převedl Agrofert, to dělá jenom proto, aby mohl Agrofert čerpat státní dotace a pobídky, takto je na to potřeba se dívat," řekl k převodu Babišových firem do svěřenského fondu předseda ODS Petr Fiala.

S převodem firem na svěřenské fondy Babišovi pomáhala právní kancelář Kocián Šolc Balaštík. V jejím pražském sídle ministr ve středu podepisoval notářské zápisy o převoditelnosti akcií. Zástupci kanceláře se k tomu nechtěli vyjádřit s odvoláním na advokátní předpisy.

Agrofert i Synbiol mají od 1. února v rejstříku zapsáno, že se jejich akcie mohou volně převést na "trustovou strukturu", čímž je míněn i svěřenský fond. Ustanovení počítá i se zpětným převodem majetku z fondu na Babiše nebo jeho blízké – akcie se mohou přesunout z fondu na jeho beneficienta či obmyšleného, tedy na osoby, kterým fond odvádí zisk.

Babiš se rozčílil na Českou televizi: Sorry jako. Proč bych vám měl sdělovat příjmy?
6:56
Babiš se rozčílil na Českou televizi: Sorry jako. Proč bych vám měl sdělovat příjmy? | Video: Česká televize

"Moje role se nyní omezí pouze na pozici takzvaného obmyšleného, kterému bude majetek ze svěřenských fondů vydán za předpokladu, že přestanu být veřejným funkcionářem, případně pokud by omezení vyplývající ze zákona o střetu zájmů bylo zrušeno," dodal Babiš.

Zákon o střetu zájmů, jehož účinnost začíná 9. února, mimo jiné omezuje firmám členů vlády přístup ke státním zakázkám a k dotacím. Podle Babiše stát zákonem porušuje evropské právo, protože omezuje jeho vlastnická práva. Ministr už dříve prohlásil, že jedna z firem holdingu Agrofert podá kvůli zákonu stížnost k Evropské komisi.

Součástí zákona je i ustanovení, které zakazuje členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Tato část zákona se však bude vztahovat až na kabinet, který vznikne po podzimních volbách do sněmovny. Pod Agrofert spadá mediální dům Mafra, vicepremiér vlastní i rozhlasovou stanici Impuls a hudební televizi Óčko.

Ministr Babiš může převést své firmy například do svěřenského fondu, ty firmy budou ale nadále podnikat, mohou se účastnit zakázek, říká právník Havel | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Frk zazářil v AHL hattrickem

Český hokejový útočník Martin Frk zazářil v sobotním utkání AHL a svým premiérovým hattrickem v soutěži se podílel na domácí výhře Ontaria nad Tucsonem 7:3. Osmadvacetiletý odchovance Karlových Varů byl vyhlášen první hvězdou utkání. Se 17 brankami z 25 utkání se posunul na páté místo tabulky střelců AHL, s 32 body je jedenáctý.

Frk v této sezoně dostal příležitost ve dvou duelech v NHL v dresu Los Angeles a vstřelil jednu branku. Rodák z Pelhřimova má druhý rok v platnosti jednocestnou dvouletou smlouvu dohromady na 1,45 milionu dolarů, která mu zaručuje v AHL stejný příjem jako v NHL.

V té má Frk i za Carolinu a Detroit na kontě 120 duelů a 40 bodů za 19 gólů a 21 přihrávek. V AHL hrál i za Grand Rapids, s kterým získal v roce 2017 Calder Cup, zaznamenal v 303 zápasech základní části 212 bodů (114+98) a v play off ve 30 startech dalších 25 (8+17).

Další zprávy