Za zpoždění kvůli srážce letadla s ptákem mají cestující šanci na odškodnění, rozhodne soud EU

ČTK ČTK
28. 7. 2016 12:18
Srážku letadla s ptákem není možné označit za mimořádnou okolnost, které by nešlo zabránit. Uvádí to generální advokát soudu EU v případě dvou českých občanů, kteří se domáhají kompenzace u společnosti Travel Service. Definitivní rozhodnutí sice soud teprve vydá, stanoviskem generálního advokáta se však často řídí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Lucemburk/Brusel - Srážku letadla s ptákem není možné označit za mimořádnou okolnost, které by nešlo zabránit. Letecká společnost, které se kvůli tomu výrazně opozdí let, by proto měla pasažéry odškodnit. Ve svém stanovisku pro soud Evropské unie to napsal jeho generální advokát Yves Bot k případu dvou českých občanů, kteří se domáhají kompenzace u společnosti Travel Service.

Evropský soud nerozhoduje přímo o tom, zda má firma odškodné zaplatit, jen bude reagovat na otázku českého soudu, který požádal o výklad souvisejícího evropského práva. V této konkrétní kauze ještě unijní soud nedospěl k závěru, ovšem stanoviskem svého generálního advokáta se často řídí.

Ve věci dvou českých občanů, kteří kvůli více než pětihodinovému zpoždění letu z Ostravy do Burgasu žádají od Travel Service odškodné okolo 13 500 Kč a náklady řízení, se na Soudní dvůr EU obrátil Obvodní soud pro Prahu 6. Žádá vysvětlení, zda srážka letounu s ptákem představuje mimořádnou okolnost, které nebylo možné zabránit, tak, jak ji definuje evropské nařízení o náhradách a pomoci cestujícím v letecké dopravě. V případě mimořádné okolnosti přepravce cestující odškodňovat nemusí.

Generální advokát soudu ale míní, že za mimořádnou okolnost ve smyslu nařízení je možné pokládat jen situaci, která při normální praxi leteckého přepravce není obvyklá a která je zároveň svou podstatou mimo jeho kontrolu.

Advokát uznal, že srážka s ptákem je mimo kontrolu leteckého přepravce, je však třeba ji pokládat za obvyklou součást jeho každodenní činnosti. "Nebezpečí, které přítomnost ptactva na letištích představuje, je pro provozovatele letišť i pro letecké společnosti dobře známou skutečností. Navíc se takové střety odehrávají tak často, že je není možné považovat za mimořádné," míní generální advokát Bot.

Případ se v Česku dostal až k Ústavnímu soudu. Ten v listopadu 2014 vyhověl firmě Travel Service a vrátil věc k projednání Obvodnímu soudu pro Prahu 6, který se s žádostí o vysvětlení následně obrátil na soud evropský.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Policisté z NCOZ zadrželi na Moravě skupinu Ukrajinců podezřelou z vydírání

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi na jižní Moravě sedm členů ukrajinské organizované skupiny, kteří jsou podezřelí z vydírání, zejména Ukrajinců. Podle policie takto získali nejméně 2,5 milionu korun. Hlavním organizátorům hrozí více než deset let vězení. Informoval o tom mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Případ dozoruje Městské státní zastupitelství v Brně.

Policejní operace s krycím názvem Brigáda se uskutečnila minulý týden. Kriminalisté zadrželi čtyři muže a tři ženy. "Podle našich závěrů měli členové takzvané Luhaňské brigády dlouhodobě, zejména v Brně a Jihomoravském kraji, vysoce organizovaně a konspirativně páchat trestnou činnost, která se zaměřovala především na vydírání osob pocházejících z Ukrajiny," uvedl mluvčí.

Vydíraní museli podle policie pravidelně platit za takzvanou ochranu. Zadržení je zastrašovali a chtěli v nich vzbudit obavu o život, zdraví či majetek. Při domovních prohlídkách u zadržených policisté našli miliony korun v hotovosti a dvě střelné zbraně, které prozkoumají znalci.

Ze sedmi zadržených nakonec policisté obvinili šest lidí. Čtyři muži skončili ve vazbě, obviněni jsou z účasti na organizované zločinecké skupině a vydírání. Dvě ze zadržených žen podle policie minimálně 860 000 korun legalizovaly tím, že k převodům peněz poskytly své bankovní účty. Obviněné jsou z účasti na organizované zločinecké skupině a z legalizace výnosů z trestné činnosti. Stíhány jsou na svobodě. Ještě jeden podezřelý je v současné době neznámo kde, dodal Ibehej.

Zdroj: ČTK
Další zprávy