Za stavební normy se bude muset znovu platit, prosadil ministr Mládek

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 28. 1. 2016 14:49
Podle ministra průmyslu Jana Mládka je hlavním důvodem změny to, že Česku hrozí vyloučení z mezinárodních normalizačních organizací. Ty prý chtějí doložit, že česká strana zavedla dostatečnou ochranu autorských práv k technickým normám.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Za některé technické normy ve stavebnictví se zřejmě bude nově platit. Schválili to poslanci, když dnes ze stavebního zákona vypustili ustanovení, které uvádělo, že některé normy musí být bezplatně přístupné veřejnosti. Podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) je to z důvodu ochrany autorských práv. Někteří opoziční poslanci to ale kritizovali. Změnu zákona ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident.

"Veškeré technické normy v České republice byly vždy placené, ať už se jednalo o výtisky nebo o jejich online stahování a trvalý online přístup," sdělil Petr Bohuslávek ze serveru TZB-info. Zmíněné ustanovení stavebního zákona a rozsudek Nejvyššího správního soudu ze září 2014 podle něj zajistily, že jen několik málo norem, na které se zákon odkazoval, bylo volně přístupných na webu ministerstva průmyslu.

"Zrušením zmíněného ustanovení stavebního zákona se musí opět všechny technické normy hradit," uvedl Bohuslávek. "Poslanci zrušením ustanovení navíc zabránili případným soudním sporům v budoucnu a prozatím zastavili debatu o bezplatnosti všech stavebních norem, na které se odkazuje stavební zákon a jeho prováděcí předpisy," dodal.

Podle Mládka je hlavním důvodem této změny to, že Česku hrozí vyloučení z mezinárodních normalizačních organizací. Tyto organizace prý chtějí doložit, že česká strana zavedla dostatečnou ochranu autorských práv k technickým normám. Vyloučení z organizací by mělo závažné dopady, varoval.

Poslanci schvalovali novelu zákona o technických požadavcích na výrobky. Tato novela souvisí se schváleným novým zákonem o posuzování shody u stanovených výrobků a měla zpřesnit některá ustanovení nebo vypustit duplicitní ustanovení.

Hospodářský výbor ale přijal pozměňovací návrh, který se týkal stavebního zákona. Vypouštěl z něj ustanovení, které říká, že pokud se stavební zákon nebo prováděcí předpis odvolávají na technickou normu, musí být tato norma bezplatně přístupná veřejnosti.

Kritizoval to například předseda klubu TOP 09 a Starostů František Laudát. Vládu obvinil z politiky likvidace malých a středních podnikatelů. Lidé podle něj budou platit za normy až desítky tisíc korun ročně. Karel Fiedler (Úsvit - Národní koalice) označil zpoplatnění za házení klacků pod nohy.

Poslanci TOP 09 dnes hlasovali proti přijetí novely stavebního zákona. Technické normy, podobně jako běžné zákony a podzákonné předpisy, by podle nich měly být dál volně přístupné na internetu. Změna, kterou prosazuje koalice, dál komplikuje a prodražuje podnikání v Česku.

„Nemáme nic proti zpoplatněným papírovým tiskům, ani neodsuzujeme rovný přístup státu ke všem resortům. Domníváme se však, že všechny technické normy, které patří k obecným předpisům, kterými stát reguluje určitou sféru, by měl zpřístupnit nejširším možným způsobem,“ říká poslanec Leoš Heger (TOP 09).

Mládek argumentoval také tím, že většina ostatních technických norem je zpoplatněna. Nedomnívá se proto, že by stavebnictví mělo být preferováno například před strojírenstvím.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 7 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy