Za stavební normy se bude muset znovu platit, prosadil ministr Mládek

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 28. 1. 2016 14:49
Podle ministra průmyslu Jana Mládka je hlavním důvodem změny to, že Česku hrozí vyloučení z mezinárodních normalizačních organizací. Ty prý chtějí doložit, že česká strana zavedla dostatečnou ochranu autorských práv k technickým normám.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Za některé technické normy ve stavebnictví se zřejmě bude nově platit. Schválili to poslanci, když dnes ze stavebního zákona vypustili ustanovení, které uvádělo, že některé normy musí být bezplatně přístupné veřejnosti. Podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) je to z důvodu ochrany autorských práv. Někteří opoziční poslanci to ale kritizovali. Změnu zákona ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident.

"Veškeré technické normy v České republice byly vždy placené, ať už se jednalo o výtisky nebo o jejich online stahování a trvalý online přístup," sdělil Petr Bohuslávek ze serveru TZB-info. Zmíněné ustanovení stavebního zákona a rozsudek Nejvyššího správního soudu ze září 2014 podle něj zajistily, že jen několik málo norem, na které se zákon odkazoval, bylo volně přístupných na webu ministerstva průmyslu.

"Zrušením zmíněného ustanovení stavebního zákona se musí opět všechny technické normy hradit," uvedl Bohuslávek. "Poslanci zrušením ustanovení navíc zabránili případným soudním sporům v budoucnu a prozatím zastavili debatu o bezplatnosti všech stavebních norem, na které se odkazuje stavební zákon a jeho prováděcí předpisy," dodal.

Podle Mládka je hlavním důvodem této změny to, že Česku hrozí vyloučení z mezinárodních normalizačních organizací. Tyto organizace prý chtějí doložit, že česká strana zavedla dostatečnou ochranu autorských práv k technickým normám. Vyloučení z organizací by mělo závažné dopady, varoval.

Poslanci schvalovali novelu zákona o technických požadavcích na výrobky. Tato novela souvisí se schváleným novým zákonem o posuzování shody u stanovených výrobků a měla zpřesnit některá ustanovení nebo vypustit duplicitní ustanovení.

Hospodářský výbor ale přijal pozměňovací návrh, který se týkal stavebního zákona. Vypouštěl z něj ustanovení, které říká, že pokud se stavební zákon nebo prováděcí předpis odvolávají na technickou normu, musí být tato norma bezplatně přístupná veřejnosti.

Kritizoval to například předseda klubu TOP 09 a Starostů František Laudát. Vládu obvinil z politiky likvidace malých a středních podnikatelů. Lidé podle něj budou platit za normy až desítky tisíc korun ročně. Karel Fiedler (Úsvit - Národní koalice) označil zpoplatnění za házení klacků pod nohy.

Poslanci TOP 09 dnes hlasovali proti přijetí novely stavebního zákona. Technické normy, podobně jako běžné zákony a podzákonné předpisy, by podle nich měly být dál volně přístupné na internetu. Změna, kterou prosazuje koalice, dál komplikuje a prodražuje podnikání v Česku.

„Nemáme nic proti zpoplatněným papírovým tiskům, ani neodsuzujeme rovný přístup státu ke všem resortům. Domníváme se však, že všechny technické normy, které patří k obecným předpisům, kterými stát reguluje určitou sféru, by měl zpřístupnit nejširším možným způsobem,“ říká poslanec Leoš Heger (TOP 09).

Mládek argumentoval také tím, že většina ostatních technických norem je zpoplatněna. Nedomnívá se proto, že by stavebnictví mělo být preferováno například před strojírenstvím.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy