Z práce už se domů nevrátili. Odboráři zatloukli 131 křížů za oběti úrazů, chtějí přísnější předpisy

Z práce už se domů nevrátili. Odboráři zatloukli 131 křížů za oběti úrazů, chtějí přísnější předpisy
Na Mezinárodní den smutku - 28. dubna - si odboráři každoročně připomínají oběti pracovních úrazů. Loni na jejich počest vypouštěli bílé balonky, letos se rozhodli pro výstražnější akci.
Kříže s iniciálami všech obětí byly v parčíku připravené už před oficiálním začátkem akce.
"Mezinárodní vzpomínkový den jsme pojali tak, aby se o tématu bezpečnosti více mluvilo," vysvětluje místopředsedkyně ČMKOS Radka Sokolová (na fotografii). Zástupci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) na počest obětí zapálili svíčky.
"Odešli do svého zaměstnání a ke svým rodinám se už nikdy nevrátí," připomněl předseda ČMKOS Josef Středula (na fotografii).
Foto: Matej Slávik
Tereza Holanová Tereza Holanová, Matej Slávik
28. 4. 2016 16:00
Po pracovním úrazu loni zemřelo o 25 lidí více než před rokem. Tento nárůst je časovanou bombou, varoval šéf odborářů Josef Středula na vzpomínkovém setkání. Podle něj je potřeba přijmout nové zákony o bezpečnosti práce.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy