Z práce už se domů nevrátili. Odboráři zatloukli 131 křížů za oběti úrazů, chtějí přísnější předpisy

Z práce už se domů nevrátili. Odboráři zatloukli 131 křížů za oběti úrazů, chtějí přísnější předpisy
Na Mezinárodní den smutku - 28. dubna - si odboráři každoročně připomínají oběti pracovních úrazů. Loni na jejich počest vypouštěli bílé balonky, letos se rozhodli pro výstražnější akci.
Kříže s iniciálami všech obětí byly v parčíku připravené už před oficiálním začátkem akce.
"Mezinárodní vzpomínkový den jsme pojali tak, aby se o tématu bezpečnosti více mluvilo," vysvětluje místopředsedkyně ČMKOS Radka Sokolová (na fotografii). Zástupci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) na počest obětí zapálili svíčky.
"Odešli do svého zaměstnání a ke svým rodinám se už nikdy nevrátí," připomněl předseda ČMKOS Josef Středula (na fotografii).
Foto: Matej Slávik
Tereza Holanová Tereza Holanová, Matej Slávik
28. 4. 2016 16:00
Po pracovním úrazu loni zemřelo o 25 lidí více než před rokem. Tento nárůst je časovanou bombou, varoval šéf odborářů Josef Středula na vzpomínkovém setkání. Podle něj je potřeba přijmout nové zákony o bezpečnosti práce.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy