Trh pracovních agentur má novou dvojku. Firma z Ostravy koupila větší konkurenty

Iva Špačková Iva Špačková
Aktualizováno 11. 1. 2017 15:01
Ostravská pracovní agentura Wincott People koupila dva větší rivaly – společnosti XAWAX a McRoy. Cenu transakce nezveřejnila. Wincott se tím stává dvojkou na trhu pracovních a personálních agentur v Česku a na Slovensku. Jedničkou je společnost Manpower. Akvizicí skupina získala kmen 10 000 zaměstnanců (před rozšířením jich měla 2500), které nabízí více než pěti stovkám klientů v Čechách, na Moravě a na Slovensku.
Pracovní agentura Wincott People vyhledává lidi například pro automobilky. Ilustrační snímek.
Pracovní agentura Wincott People vyhledává lidi například pro automobilky. Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Praha – Ostravská pracovní agentura Wincott People koupila většinový podíl ve společnostech XAWAX a McRoy, které byly dosud jejími konkurenty. Stává se tak dvojkou na trhu pracovních a personálních agentur v Česku a na Slovensku a do dvou let se chce stát lídrem trhu. 

Jedničkou je dnes společnost Manpower a přední pozici na trhu si chce uchovat i nadále. "Jedničkou zůstaneme, pokud nedojde k akvizici ještě jedné velké agentury," říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup. Šéfka firmy však vítá, že prostředí posílí hráč, který bude podnikat eticky a legálně, což v segmentu pracovních agentur není vždy pravidlem. 

"Koupili jsme majoritu ve společnostech, které byly větší než my, což je neobvyklé. Cenu transakce zveřejnit nemůžeme. Stáváme se dvojkou na trhu s obratem 2,8 miliardy ročně. Letos či do konce roku 2018 se chceme stát lídrem bývalého "federálního" trhu a ovlivňovat agendu v celém regionu střední a východní Evropy," řekl Jan Hendrych, šéf skupiny Wincott People.

Cenu za McROY už firma zaplatila, převod prostředků za XAWAX podle něj probíhá. Jména obou nakoupených společností se změní tak, aby bylo zřejmé, že je vlastní holdingová skupina. Management ve firmách však nový vlastník měnit nechce.

Akvizicí skupina získala kmen 10 000 zaměstnanců (před rozšířením jich měla 2500), které nabízí více než pěti stovkám klientů v Čechách, na Moravě a na Slovensku. Ty přiděluje hlavně do odvětví automobilového, strojírenského a elektrotechnického průmyslu, ale i do logistických firem, potravinářství a maloobchodu. 

Wincott People založili v roce 2006 dva kamarádi ve Vysoké nad Kysucou. Róbert Pútorík byl původní profesí svářeč a Róbert Gaboš finanční analytik. Profese Pútorika také určila to, na co se bude firma zaměřovat, tedy na vyhledávání lidí zejména do dělnických strojírenských profesí. V roce 2012 se firma rozhodla, že dále bude růst pomocí franšíz.

Pracovních agentur v Česku přibývá. Zatímco před pěti lety jich bylo necelých 1500, v polovině loňského roku už jejich počet překonal 1830. Pracovním agenturám se daří proto, že je nízká nezaměstnanost a firmy mají problém získat kvalifikované síly. Agentury se tak stávají žádaným partnerem, který jim může v okamžiku růstu poptávky po jejich výrobcích pomoci doplnit požadované síly.

Agenturní zaměstnanci jsou zaměstnanci pracovní agentury, která je přidělí na časově ohraničenou práci svým klientům. "Když pro ně práce není, zůstávají doma a platíme jim 60 procent jejich mzdy. To je jedno z našich rizik," nastiňuje princip fungování agentur Radek Vlk, člen představenstva Wincott People.

Firmy využívají agenturní pracovníky hlavně na vykrytí sezonních prací, na časově omezené projekty při růstu poptávky a na brigády.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Evropská komise navrhla první regulaci umělé inteligence, omezí rozpoznávání obličejů

Evropská komise ve středu navrhla vůbec první pravidla využívání umělé inteligence, s jejichž pomocí by chtěla omezit škodlivé dopady například sledovacích či manipulativních technologií. Zásadně regulovat chce zejména možnosti rozpoznávání obličejů, které vzbuzují obavu u ochránců soukromí. Za porušování pravidel, jimiž by exekutiva Evropské unie chtěla zavést mezinárodní standardy v této dosud neregulované oblasti, mají hrozit vysoké pokuty.

Technologické firmy, které vidí v umělé inteligenci motor budoucího růstu, se k omezování stavějí spíše skepticky. I proto se očekává, že potřebné schválení pravidel členskými státy unie a Evropským parlamentem potrvá až několik let.

Navrhované nařízení zavádí několik kategorií systémů umělé inteligence podle jejich rizikovosti. Jako nepřijatelné označuje ty, které ohrožují životy, bezpečí či práva lidí. Zakázány proto mají být v EU například systémy umožňující vládám takzvané sociální hodnocení, které běžně používá ke sledování svých občanů například Peking. Zákaz se má týkat třeba i hraček s hlasovými asistenty, které navádí děti a mladé lidi k nebezpečnému chování.

Další skupinou jsou technologie s vysokým rizikem, které budou povoleny jen při splnění přísných požadavků. Mezi ně patří třeba software třídící uchazeče o práci či o bankovní půjčku, hodnotící zkoušky ve škole nebo ověřující spolehlivost důkazů u soudu. Řadí se sem také všechny systémy biometrické identifikace včetně rozpoznávání obličejů. Jejich obecné využívání bude zcela zakázáno a sáhnout k němu budou moci úřady jen ve výjimečných případech, například při pátrání po dětech či odhalování teroristických útoků.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Senátní výbor nepodpořil novelu volebního zákona. Senátorům chybí korespondenční volba

Senátní ústavně právní výbor navzdory očekávání nepodpořil volební novelu, která má zavést nový způsob přepočtu hlasů na poslanecké mandáty. Důvodem byla snaha části senátorů začlenit do novely také korespondenční hlasování pro Čechy v cizině, což výbor názorově rozdělilo na dvě stejné poloviny. Spor o podobu novely tak bude muset vyřešit Senát jako celek v příštím týdnu.

Možnost volit poštou prosazuje horní komora dlouhodobě kvůli krajanům, kteří v rozlehlejších zemích musí kvůli výběru poslanců podniknout dlouho a nákladnou cestu na ambasády. Ve Sněmovně se ale zatím pro podporu takové změny nenašel dostatek hlasů. Platí to i pro aktuální novelu, která musí být přijata včas tak, aby se říjnové volby do Sněmovny mohly uskutečnit v plném rozsahu.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

ČEZ chce letos vybrat dodavatele paliva pro Temelín na dalších zhruba deset let

Energetická společnost ČEZ vybírá dodavatele paliva pro Jadernou elektrárnu Temelín na dalších zhruba deset let, jasno chce mít do konce letošního roku, uvedl mluvčí firmy Ladislav Kříž. Od roku 2010 palivo elektrárně dodává ruská společnost TVEL, předtím bylo používáno palivo americké firmy Westinghouse. Zájemce o současnou zakázku mluvčí nespecifikoval.

"Výběrové řízení se aktuálně uskutečňuje i přes komplikace ohledně pandemie covid-19 a nemožnost přímých jednání. Finální nabídky a ukončení předpokládáme do konce roku," řekl bez bližších podrobností Kříž. Ve druhé tuzemské elektrárně v Dukovanech má ČEZ do konce provozu nynějších bloků uzavřenou smlouvu s ruskou společností TVEL.

Vláda v pondělí oznámila, že Česko se v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích za Zlínsku v roce 2014 rozhodlo nepřizvat ruskou společnost Rosatom do tendru na stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. ČEZ reagoval, že rozhodnutí vlády rozumí. Firma připomněla, že bezpečnostní otázky řeší výsostně stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy