Nedostatek pohybu zabije skoro stejně lidí jako kouření. Světovou ekonomiku stojí miliardy dolarů

ČTK ČTK
28. 7. 2016 11:15
Globální ekonomika by si podle studie Světové zdravotnické organizace přilepšila o zhruba 1,6 bilionu korun, kdyby lidé každý den hodinu cvičili. Finanční ztráty pocházejí z nákladů na léčbu a úbytku pracovní výkonnosti spojených se sedavými zaměstnáními.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Londýn - Nedostatečná aktivita lidí stojí ročně globální ekonomiku 67,5 miliardy dolarů (1,65 bilionu korun), a to v nákladech na léčbu a ve ztrátě pracovní výkonnosti.

Uvádí to studie Světové zdravotnické organizace (WHO), která byla ve středu zveřejněna v Londýně. Hodina cvičení denně by podle expertů tento problém odstranila.

Lidé jsou kvůli sedavým zaměstnáním vystaveni zvýšenému riziku srdečních a cévních chorob, cukrovky a rakoviny, uvádí organizace. 

Fyzická aktivita, například rychlá chůze, může nebezpečí předčasné smrti snížit. Nedostatek pohybu spojený s osmi či vícehodinovým sezením způsobuje podle WHO ročně pět milionů úmrtí. To je jen o jeden milion smrtelných případů méně, než má na svědomí kouření.

WHO doporučuje věnovat týdně nejméně 150 minut mírnému cvičení. Podle norského experta Ulfa Eklunda, který se na studii podílel, to ale není dost. Čtvrtina dospělých navíc ani na tento limit nedosáhne.

Podle Eklunda je vhodné cvičit hodinu denně, což znamená zhruba 5,6 kilometru chůze nebo 16 kilometrů jízdy na kole.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Pražští Piráti zahájili schvalování koaliční smlouvy se Spolu a STAN

Pražští Piráti zahájili schvalování koaliční smlouvy se Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a STAN pro pražskou radnici. Proces s diskusí členů krajského fóra ke znění dohody potrvá týden. Hlasování o vstupu do koalice zabere poslední dva dny, sdělili Piráti v tiskové zprávě. Pirátská strana má mít v radě čtyři zástupce.

Končící primátor Zdeněk Hřib by se měl stát prvním náměstkem primátora pro dopravu, zastupitelka Jana Komrsková náměstkyní pro životní prostředí a klimatický plán, zastupitel Daniel Mazur radním mimo jiné pro informační a komunikační technologie a pro vědu výzkum a inovace a dosavadní radní Adam Zábranský radním pro majetek, transparentnost a legislativu.

Ostatní strany budoucí koalice projednají smlouvu příští týden. V případě pirátského hlasování se pro vstup do koalice musí vyslovit nadpoloviční většina všech hlasujících. Proces vnitrostranického schvalování dohody je u Pirátů nejdelší. Strany Spolu ještě budou schvalovat i rozložení míst v radě města. Dohoda by měla být podepsaná před jednáním pražského zastupitelstva v polovině února, na kterém budou členové volit nové vedení hlavního města v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS).

Zdroj: ČTK
Další zprávy