Westinghouse upravil nabídku na Temelín. Žádá verdikt

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
19. 12. 2013 6:00
ČEZ bude mít v ruce upravené nabídky na Temelín. Vybrat vítěze chce ale až v roce 2015.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - I druhý z uchazečů o dostavbu Jaderné elektrárny Temelín upravil svou nabídku skupině ČEZ, v níž popisuje, za jakých okolností je tuto případnou zakázku století schopen zajistit.

Westinghouse podle výkonného ředitele českého zastoupení Pavla Janíka předá revidovanou nabídku ČEZu v pátek, jde o vyústění takřka rok trvající série detailních projednávání, informoval deník Insider ve středečním vydání.

Česko-ruské konsorcium MIR.1200, další účastník tendru, upravenou dokumentaci předal už před týdnem. Nyní už se mají dolaďovat obchodní podmínky a jednat o ceně.

Současně s tím uchazeči o dostavbu dvou temelínských bloků zesilují svůj tlak, aby z nabídek vybral ČEZ vítěznou. Určení vítěze tendru podle Westinghouse již nic nebrání.

Protahování rozhodnutí pro všechny aktéry, ČEZ nevyjímaje, znamená značné vícenáklady. "Vícenáklady všem uchazečům běží, jelikož udržují v pohotovosti týmy pracovníků. Velice silný tým udržuje i ČEZ. Náklady na něj jdou určitě přes 10 milionů korun měsíčně," odhaduje bývalý ředitel Jaderné elektrárny Temelín František Hezoučký.

Rozhodněte na začátku roku

"Jsme přesvědčeni, že ČEZ může ve velmi dohledné době zodpovědně vybrat vítěze podle těch parametrů, které byly nastaveny na začátku tendru," citoval Insider Janíka s tím, že za reálnou dobu považuje začátek příštího roku.

"Jde o logický zájem uchazečů. Za investora ale máme stále neměnný postoj. Termín finálního rozhodnutí o tak velké investici bude stanoven až po naplnění základních předpokladů," odpověděl mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

Výběru vítěze podle něj v současné chvíli brání to, že zatím nejsou nastaveny takové podmínky, které by dávaly jistotu návratnosti investovaných prostředků. V neposlední řadě musí být podle ČEZu schválena Aktualizovaná státní energetická koncepce.

Čtěte v deníku Insider

Jaké podmínky nabízejí uchazeči o dostavbu Temelína? A jak na tendru mohou vydělat české firmy? čtěte ZDE

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy