Z prodavače plechovek legendárním investorem. "Věštec z Omahy" Buffett slaví 90 let

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
30. 8. 2020 12:14
Jako malý se živil prodejem plechovek s Coca-Colou, dnes ve světovém výrobci nealkoholických nápojů drží podíl. Jeden z nejbohatších lidí na světě má recept na úspěch zdánlivě prostý - investovat do podhodnocených firem s dobrým vedením. Warren Buffett, úspěšný americký investor, slaví tuto neděli devadesátiny.
Warren Buffett objímá svou spolupracovnici a americkou supermodelku Kathy Irelandovou před jednou ze schůzí společnosti Berkshire Hathaway.
Warren Buffett objímá svou spolupracovnici a americkou supermodelku Kathy Irelandovou před jednou ze schůzí společnosti Berkshire Hathaway. | Foto: Reuters

Podnikatel a filantrop patří k nejbohatším lidem planety. Časopis Forbes ho v letošním žebříčku zařadil na čtvrté místo, jeho jmění odhadl na 78,4 miliardy dolarů (v přepočtu asi 1,7 bilionu korun).

Lépe si stojí už jen šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos, Buffettův přítel Bill Gates, zakladatel Microsoftu, a francouzský podnikatel Bernard Arnault, který působí v odvětví prodeje luxusního zboží.

Buffett vybudoval úspěšnou investiční společnost Berkshire Hathaway, jejíž tržní hodnota přesahuje 300 miliard dolarů (6,7 bilionu korun) a drží podíly v řadě významných firem.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy