Další vysoká pokuta pro stavaře. Dvanáct firem má platit 280 milionů za to, že si domlouvaly tendry

Jiří Hovorka ČTK Jiří Hovorka, ČTK
Aktualizováno 6. 5. 2016 14:06
Rozhodl o tom antimonopolní úřad, byť zatím nepravomocně. Firmy si podle úřadu spolu dohadovaly postup při účasti v jedenácti stavebních zakázkách v Jihočeském kraji a části Kraje Vysočina. Koordinovaly spolu, kdo podá jakou nabídku, a ovlivňovaly tak výběr vítěze. Kauza souvisí s rekordní pokutou 1,66 miliardy korun z letošního února.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Radek Pecák

Brno - Antimonopolní úřad udělil další vysokou pokutu za kartel stavebních firem. Dvanáct společností má podle zatím nepravomocného rozhodnutí zaplatit téměř 280 milionů korun za ovlivňování jedenácti veřejných zakázek v jižních Čechách a na Vysočině.

Podle informací ČTK největší pokutu - desítky milionů korun - dostala společnost Hochtief. Mezi pokutovanými firmami je také Swietelsky, která podle informací ČTK s úřadem spolupracovala výměnou za snížení sankce. Dále jde o firmy jako Colas, Strabag nebo OHL ŽS.

"Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vydal dne 4. 5. 2016 prvostupňové rozhodnutí ve věci takzvaného malého stavebního kartelu. Uvedeným rozhodnutím byly celkem 12 společnostem uloženy za 11 deliktů sankce v celkové výši přes 278 milionů korun," sdělil šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj.

Podle Rafaje se firmy spolu domlouvaly o koordinaci účasti a nabídek ve výběrových řízeních na řadu stavebních zakázek. Rozhodnutí úřadu není dosud pravomocné a může být proti němu podán rozklad.

Nejvyšší pokutu dostala společnost Hochtief, podle informací ČTK 65 milionů korun. "Potvrzujeme, že jsme rozhodnutí od ÚOHS obdrželi. Týká se projektu z roku 2009 v hodnotě zhruba 11,5 milionu korun. Rozhodnutí má téměř 170 stran a v současnosti jej zkoumá naše vedení a právní oddělení. Po jeho pečlivém prostudování naše společnost zaujme stanovisko a rozhodne o dalších krocích," uvedl mluvčí Hochtiefu Michal Talián.

"Od ÚOHS jsme před časem obdrželi sdělení výhrad, proti němuž jsme podali námitky. V jakém rozsahu byly ze strany antimonopolního úřadu vypořádány, nevíme. Vyjádření zatím nemáme k dispozici. Zatím tak vůbec nevíme, do jaké míry a jakým způsobem se nás to týká," řekla ČTK mluvčí Strabagu Edita Novotná.

Jde přitom o věc, která souvisí s rekordní sankcí z letošního února: předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Rafaj tehdy firmám uložil pravomocně pokutu ve výši 1,66 miliardy korun. Firmy ale odmítají zaplatit a budou se soudit.

"Protisoutěžní jednání úřad odhalil v rámci prověřování podnětu a následné řady místních šetření, jejichž částečným výsledkem již bylo rozhodnutí z února letošního roku s pravomocnou pokutou 1,66 miliardy korun," potvrdil Rafaj.

Při zmíněných šetřeních úřad zajistil řadu dokumentů, které podle něj svědčí o společném postupu uchazečů u jednotlivých zakázek. Šlo například o e-maily, kterými si zasílali krycí nabídkové rozpočty. Úředníci našli rovněž nabídkové rozpočty konkurentů uložené v počítači dalšího uchazeče z data předcházejícího podání nabídek.

"V některých případech byla zjištěna podstatná podobnost nabídek mezi uchazeči svědčící o jejich koordinaci (cenové indexy)," dodal Rafaj.

Podle dřívějších informací se antimonopolní úřad zabýval mimo jiné zakázkou z roku 2006 na cyklostezku v části Strakonic zvané Nový Dražejov. Dva na sobě nezávislé zdroje ČTK řekly, že na zakázce se podle úřadu domlouvaly mimo jiné brněnská OHL ŽS, Colas nebo Strabag.

Mezi pokutovanými firmami jsou dál podle informací ČTK v aktuálním kartelu Hochtief, Swietelsky, Lesostavby Třeboň, Radouňská vodohospodářská společnost, VIDOX, DAICH spol. s.r.o., Vialit Soběslav, AVE CZ odpadové hospodářství a Kostka JH.

Rekordní pokuta

Už v listopadu roku 2015 nařídil antimonopolní úřad firmám Berger Bohemia, Eurovia, Lesostavby Třeboň, M-Silnice, Skanska, Strabag a Swietelsky, aby uhradily pokutu přes dvě miliardy korun. V únoru roku 2016 úřad pokutu snížil na 1,66 miliardy korun, i přesto jde o nejvyšší pokutu, kterou kdy udělil. Firmy s pokutou nesouhlasí a v dubnu podaly správní žalobu ke Krajskému soudu v Brně.

Rozhodnutí antimonopolního úřadu je pravomocné a dotčené firmy musí pokutu do začátku srpna zaplatit. "Pevně věříme, že u soudu uspějeme a peníze dostaneme zpátky. I když podle našich právních zástupců může soud trvat dva až tři roky," řekl již dříve Petr Čížek ze společnosti Swietelsky.

Podle šéfa antimonopolního úřadu Petra Rafaje se firmy dopředu domlouvaly, kdo soutěže ovládne, a přizpůsobily tomu následně dokumentaci, kterou poslali do výběrového řízení. "Zadržené důkazy vypovídají o tom, že účastníci kartelu mezi sebou domlouvali a připravovali tzv. krycí nabídky na uvedené veřejné zakázky, z nichž některé byly záměrně neúplné a jiné nadhodnocené," uvedl Rafaj.

Firmy podle ÚOHS koordinovaly účast a svoje nabídky ve výběrových řízeních na výstavbu komunikace R4 v úseku Mirotice - Třebkov (kromě firmy Lesostavby), dále na rekonstrukci lokality na Bakalářích v Písku (pouze Strabag a Lesostavby) a při rekonstrukci Jeronýmovy ulice v Třeboni (pouze Strabag a Lesostavby). Informace o kartelu získal ÚOHS při 12 neohlášených šetřeních ve dvou letech.

Nejvyšší pokutu uložil ÚOHS firmě Skanska (529,9 milionu korun). Téměř půlmilionové sankce dostaly i Strabag (497,6 milionu korun) a Eurovia (492,6 milionu korun). Další pokuty jsou nižší. Swietelsky má zaplatit 76,2 milionu korun, M-Silnice 46,1 milionu korun, Berger Bohemia 13,5 milionu korun a Lesostavby Třeboň 4,2 milionu korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Česko darovalo Libanonu šest tun potravin jako humanitární pomoc

Česká republika darovala Libanonu šest tun potravin. Do Bejrútu je přepravil armádní stroj CASA. Uvedl to ve čtvrtek mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Materiální dar minulý týden schválila vláda. Potraviny ze svých skladů uvolnila Správa státních hmotných rezerv.

"Armáda České republiky převezla do Libanonu materiální dar, který iniciovalo ministerstvo obrany a který minulý týden schválila vláda," uvedl Pejšek. Armádní transportní letoun podle něj do Bejrútu dopravil celkem šest tun základních potravin.

"Jedná se o jasný příklad proaktivního a preventivního jednání ze strany České republiky. Pomoc přímo v potřebném regionu přispívá nejen ke stabilizaci a zlepšení situace v daném státě, ale podobné dary také pomáhají předcházet humanitárním a dalším krizím, jejichž důsledky by mohly přerůst do mezinárodního měřítka nejen v oblasti bezpečnosti," poznamenal mluvčí. Česká republika podle něj chce ve formě této pomoci pokračovat i v budoucnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy