Výrobce autobusů Iveco ČR zvýšil zisk na miliardu korun

ČTK ČTK
18. 3. 2014 6:30
Společnost navazující na značku Karosa loni vyrobila 3165 autobusů, což je nejvíc vozidel v novodobé historii firmy.
Iveco Irisbus Corssway
Iveco Irisbus Corssway | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Tuzemský výrobce autobusů Iveco Czech Republic z Vysokého Mýta loni zvýšil tržby o 20 procent na 13,35 miliardy korun a zisk o 9,5 procenta na 1,04 miliardy korun. Uvedl to generální ředitel firmy Pavel Pachovský.

Společnost loni vyrobila 3165 autobusů, což je nejvíc vozidel v novodobé historii firmy, tedy za více než 25 let. V roce 2012 z výrobních linek sjelo 2773 autobusů. Celkem 93 vozidel směřovalo na export, nejvíce do Francie, Itálie a Německa.

První autobusy s normou Euro 6

Rekordní výrobu a objednávky ovlivnila zejména výrazná poptávka po vozidlech s končící emisní normou Euro 5. Na tomto výsledku se podílely zejména modely Crossway a Citelis.

Společnost loni investovala zhruba 153 milionů korun do zavádění nové emisní normy Euro 6, modernizace elektrické výbavy a zvýšení produktivity práce. První vozidla s Euro 6 představil loni v říjnu v Belgii a na konci roku dva vozy předal českým dopravcům.

Celá skupina CNHI, kam Iveco Bus včetně závodu v ČR patří, vykázala loni tržby 25,8 miliardy eur a čistý zisk 900 milionů eur, což jsou stejná čísla, jako v roce 2012.

Následník Karosy

Tradice firmy začala před 119 lety, kdy Josef Sodomka začal v Mýtě s výrobou karosérií. Od roku 1948 nesl podnik název Karosa a začal se orientovat převážně na výrobu autobusů. Vyráběl například legendární autobusy řady 706 RTO. Na Iveco Czech Republic se přejmenoval v roce 2006. Od zahájení výroby opustilo brány závodu 116.000 autobusů.

V podniku na konci minulého roku pracovalo 1961 kmenových zaměstnanců a 930 agenturních pracovníků. Asi další dvě tisícovky lidí pracují ve firmách, které Iveku dodávají díly.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Při pádu z okna kladenské školy dnes zemřela dívka, okolnosti neštěstí vyšetřuje policie

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici dnes ráno zemřela mladistvá dívka. Příčinu a okolnosti neštěstí vyšetřují policisté, řekla policejní mluvčí Michaela Nováková.

Záchranné složky na místo vyjížděly po 7:00. "Vzhledem k citlivosti případu nebudeme sdělovat další podrobnosti ani věk dívky," uvedla mluvčí.

Na místě zasahovala i záchranná služba. Přes veškerou snahu záchranářů dívka svým zraněním na místě podlehla, uvedla mluvčí Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech, tvoří se kolony

Dva kamiony uvízly dne ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit. Na uvolnění druhého se pracuje. Policisté na místě řídí dopravu kyvadlově. Vznikají ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Ve Francii obžalovali čtyři policisty kvůli zbití černocha, tvrdili, že je sám napadl

Pařížská prokuratura obžalovala čtyři policisty podezřelé z fyzického napadení hudebního producenta černé pleti. S odvoláním na justiční zdroje o tom dnes informovala agentura AFP. Dva z obžalovaných podle ní zůstanou ve vazbě, dva budou pod dohledem čekat na proces na svobodě.

Incident v 17. pařížském obvodu, kvůli kterému čelí policisté obžalobě, se odehrál v sobotu 21. listopadu. Hudební producent Michel Zecler uvádí, že šel po ulici bez roušky, která je povinná kvůli šíření koronaviru. Když spatřil policejní auto, vešel do domu, ve kterém je nahrávací studio, aby se vyhnul pokutě. Policisté pak podle něj vstoupili za ním, k čemuž neměli oprávnění, a začali ho bít.

Trojice strážníků zpočátku tvrdila, že je Zecler napadl. Záběry z kamery, kterou ve čtvrtek zveřejnil server Loopsider, ale ukazují brutální zásah policistů proti Zeclerovi. Čtvrtý policista, který přišel jako posila, vhodil do nahrávacího studia slzný granát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy