Výrobce autobusů Iveco ČR zvýšil zisk na miliardu korun

ČTK ČTK
18. 3. 2014 6:30
Společnost navazující na značku Karosa loni vyrobila 3165 autobusů, což je nejvíc vozidel v novodobé historii firmy.
Iveco Irisbus Corssway
Iveco Irisbus Corssway | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Tuzemský výrobce autobusů Iveco Czech Republic z Vysokého Mýta loni zvýšil tržby o 20 procent na 13,35 miliardy korun a zisk o 9,5 procenta na 1,04 miliardy korun. Uvedl to generální ředitel firmy Pavel Pachovský.

Společnost loni vyrobila 3165 autobusů, což je nejvíc vozidel v novodobé historii firmy, tedy za více než 25 let. V roce 2012 z výrobních linek sjelo 2773 autobusů. Celkem 93 vozidel směřovalo na export, nejvíce do Francie, Itálie a Německa.

První autobusy s normou Euro 6

Rekordní výrobu a objednávky ovlivnila zejména výrazná poptávka po vozidlech s končící emisní normou Euro 5. Na tomto výsledku se podílely zejména modely Crossway a Citelis.

Společnost loni investovala zhruba 153 milionů korun do zavádění nové emisní normy Euro 6, modernizace elektrické výbavy a zvýšení produktivity práce. První vozidla s Euro 6 představil loni v říjnu v Belgii a na konci roku dva vozy předal českým dopravcům.

Celá skupina CNHI, kam Iveco Bus včetně závodu v ČR patří, vykázala loni tržby 25,8 miliardy eur a čistý zisk 900 milionů eur, což jsou stejná čísla, jako v roce 2012.

Následník Karosy

Tradice firmy začala před 119 lety, kdy Josef Sodomka začal v Mýtě s výrobou karosérií. Od roku 1948 nesl podnik název Karosa a začal se orientovat převážně na výrobu autobusů. Vyráběl například legendární autobusy řady 706 RTO. Na Iveco Czech Republic se přejmenoval v roce 2006. Od zahájení výroby opustilo brány závodu 116.000 autobusů.

V podniku na konci minulého roku pracovalo 1961 kmenových zaměstnanců a 930 agenturních pracovníků. Asi další dvě tisícovky lidí pracují ve firmách, které Iveku dodávají díly.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy