Výroba aut v Česku je letos rekordní, potvrzují nová čísla

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
15. 10. 2014 10:15
Produkce osobních aut za tři čtvrtletí vzrostla na 936 151 vozů. Rekordní výrobu zatím hlásí také autobusy.
Za leden až září 2014 bylo v ČR vyrobeno  více než 960 000 silničních vozidel.
Za leden až září 2014 bylo v ČR vyrobeno více než 960 000 silničních vozidel. | Foto: Reuters

Praha - Výroba osobních aut v Česku za letošní tři čtvrtletí stoupla proti loňsku o 12,2 procenta na rekordních 936 151 vozů. "Takové číslo za tři čtvrtě roku jsme zatím nezaznamenali," říká ředitel Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek.

Více než 60procentní podíl má Škoda Auto, následuje Hyundai s téměř 25 procenty a TPCA se skoro 15 procenty, uvedlo sdružení. I za celý rok se očekává rekordní produkce osobních aut.
    
Škoda do září zvýšila produkci meziročně o 21,6 procenta na 564 517 vozů, automobilka Hyundai vyrobila 233 030 aut, což představuje nárůst o 2,3 procenta. Kolínská TPCA zaznamenala kvůli náběhu nových modelů pokles o zhruba 2,6 procenta na 138 604 vozů, ještě v pololetí ale byla její produkce meziročně nižší o pětinu.

Letošní rok může být rekordní

"Pokud bude dosavadní vývoj ve všech třech tuzemských automobilkách pokračovat stejným tempem i ve zbývajících třech měsících, můžeme se dočkat i nové rekordní výroby osobních automobilů," potvrzuje prezident Sdružení automobilového průmyslu Martin Jahn.

Za celý letošek sdružení odhaduje produkci až 1,2 milionu osobních aut, čímž by byl překonán dosavadní rekord z roku 2011, kdy bylo v Česku vyrobeno 1,195 milionu osobních vozů. Proti loňsku by tak výroba vzrostla o 6,4 procenta.

Produkce stoupá i u ostatních vozidel

Produkce autobusů v Česku se za tři letošní čtvrtletí zvýšila proti dosud výrobně rekordnímu loňskému roku skoro o šest procent na 2557 vozidel. Z toho Iveco Czech Republic mělo podíl na produkci víc než 85 procent, SOR Libchavy přes 13 procent a KH motor Centrum Opava necelá dvě procenta. Výroba se zvýšila všem třem těmto producentům.
    
Nákladních aut jediného výrobce Tatra bylo do konce září smontováno 592, což je nárůst o víc než tři procenta. Výroba motocyklů značky Jawa vzrostla o osm procent na 996 strojů.
    
Jahn upozornil, že ve členských firmách sdružení se počet pracovníků za první pololetí zvýšil téměř o tři procenta, což představuje nárůst o více než 3000 lidí.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Wizz Air spustí od července novou linku z Prahy do albánské Tirany

Létat bude na trase dvakrát týdně.  Po ohlášení linky Českých aerolinií (ČSA) do Londýna jde o druhou zcela novou linku po koronavirové krizi na pražském letišti. Vedle toho dopravci obnovují provoz zavedených linek.

Letadla Wizz Air mezi Prahou a Tiranou budou létat vždy v pondělí a v pátek. Wizz Air bude na lince používat letadlo Airbus A320 Family v konfiguraci až pro 189 cestujících. Na trase v minulých letech létaly také Smartwings.

Provoz na pražském letišti tak bude dál ožívat po koronavirové krizi, která téměř utlumila letecký provoz. V dubnu dubnu letiště zaznamenalo bezprecedentní pokles provozu o 99,6 procenta, když odbavilo 5031 cestujících. Na konci měsíce fungovaly pouze dvě pravidelné linky, a to do Minsku a Sofie.

Další zprávy