Tuzemské automobilky vyrobily o desetinu více vozů než loni

Radek Pecák Radek Pecák
14. 7. 2014 12:37
Z montážních linek během prvního pololetí sjelo 635 tisíc osobních automobilů. K dalšímu rekordnímu roku mají našlápnuto výrobci autobusů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Praha - O více než desetinu (10,4 procenta) více vozů než ve stejném období loňského roku vyrobily během letošního prvního pololetí tuzemské automobilky. Z montážních linek sjelo přes 650 tisíc vozidel.

Největší podíl si samozřejmě i nadále drží výrobci osobních automobilů - tedy Škoda, Hyundai a TPCA. Dohromady letos dokončili 635 tisíc vozů. Tradičně největší podíl na tomto množství má mladoboleslavská Škoda (61,7 %), následují nošovický Hyundai (25,2 %) a kolínská TPCA  (13,1 %).

Další rekord pro autobusy?

K dalšímu rekordnímu roku mají našlápnuto producenti autobusů. Od ledna do června jich v Česku vyrobili 1644, což je meziroční nárůst o 15,5 procenta.

Jawa, jediný fungující výrobní závod na motocykly v Česku, zvýšila výrobu o šest procent na 890 kusů.

Loňské statistiky vylepšily rovněž továrny montující přívěsná vozidla. Výroba stoupla o téměř 17 procent.

Méně nákladních aut

Jediným odvětvím, které je oproti loňsku v minusu, je produkce nákladních aut.

Kopřivnická Tatra Trucks totiž do konce pololetí vyrobila 337 vozů, což je o 49 méně než loni.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP). Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
Další zprávy