Vypovězení memoranda o lithiu je politickým gestem, říkají analytici. V praxi se nic nemění

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
2. 3. 2018 15:40
Společnost EMH má stále přednostní právo na těžbu, stát není na vlastní těžbu lithia připraven.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Matej Slávik

Praha - Vypovězení memoranda o lithiu s australskou společností European Metals Holdings (EMH) je politickým gestem. Shodli se na tom analytici, které dnes oslovila ČTK. Připomínají, že EMH má stále přednostní právo na těžbu, což dnes potvrdilo také ministerstvo průmyslu a obchodu.

Ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (za ANO) ve čtvrtek mimo jiné uvedl, že chce vypovězením dokumentu definitivně ukončit nejrůznější dezinterpretace a spekulace, které se kolem memoranda vyrojily.

"Z lithia se stalo předvolební téma a vláda si teď před voliči potřebuje zachovat čistou tvář. Nejprve, v lednu, to ministerstvo zkoušelo formou dodatku k memorandu, které uzavřela ještě předchozí vláda. To však evidentně nestačilo," řekl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.

"Nyní tedy vláda od memoranda odstupuje. Tím chce veřejnosti dokázat, že ve věci lithia jedná rázně, jak zejména hnutí ANO před volbami slíbilo. Podstata věci tím ale dotčena není. Společnost EMH má na těžbu stále přednostní právo," dodal Kovanda.

Možnost těžby lithia v Česku se stala jedním z témat před loňskými parlamentními volbami. Memorandum krátce před loňskými volbami s EMH podepsal tehdejší ministr Jiří Havlíček (ČSSD). Dokument se stal terčem kritiky zejména od hnutí ANO a komunistů. Premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš ho několikrát označil za nesmyslné a neplatné. V týdnu před podzimními volbami se kvůli memorandu mimořádně sešli tehdejší poslanci. Přijali usnesení, ve kterém požádali vládu, aby jeho platnost zrušila.

Případná arbitráž ze strany EMH kvůli vypovězení memoranda podle analytiků Česku zatím nehrozí. Analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak míní, že bude ale nutné stanovit jiné podmínky spolupráce mezi firmou a ČR.

"Arbitráž by hrozila, pokud by vláda s EMH přestala komunikovat úplně a kompletní těžbou pověřila kupříkladu státní podnik Diamo. To se podle našeho názoru nestane. Jak vláda, tak i EMH mají o spolupráci zájem. Do roku 2025 má EMH podle českých zákonů přednostní právo požádat o těžební licenci," uvedl dnes Tomčiak. Právě myšlenku, že by mohlo lithium těžit Diamo zopakoval dříve několikrát Babiš.

Podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka by se odstoupením od memoranda mohla zklidnit vyhrocená atmosféra a začít práce na analýze výhodnosti těžby pro ČR.

"Narovinu si musíme přiznat, že jako Česká republika lithium těžit neumíme. Státní podnik Diamo na těžbu lithia není připraven a musel by se restrukturalizovat. To by samotnou těžbu oddálilo. Je proto rozumné uvažovat o všech možnostech těžby a vybrat tu nejvýhodnější. Neměli bychom se přitom omezovat žádnými memorandy," dodal.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy